Jump to content

Se pot vopsi bandourile la bmw?


mihai_farcas

Recommended Posts

Am un e46, e adus din italia asadar o sa il vopsesc tot. Am o nelamurire, bandourile care la mine sunt originale si negre se pot vopsi? Pot vopsi si manerele de la usi care sunt negre si ele? In ideea in care se vopsesc vopseaua va tine pe ele? Masina se vopseste la un atelier autorizat, care cu asa ceva se ocupa. Am tot cautat, si nu am gasit bandouri grunduite. Stiti cumva daca exista bandouri grunduite pentru masina? Multumesc anticipat pt raspuns
Link to comment
Share on other sites

Evident ca se pot vopsi. Dar trebuie pregatite foarte bine elementele din plastic, trebuie date cu ceva solutii speciale ca sa tina vopseaua pe plastic.

bandourile nu le-as vopsi, nu se vede asa bine cu ele vopsite, dar manerele clar le-as vopsi.

Daca zici ca o vopsesti la o vopsitorie ca lumea banuiesc ca stiu si ei despre ce e vorba. Eventual cauta sa ceri o garantie ceva....

Link to comment
Share on other sites

Eu am vopsit bandourile cu un spray cu vopsea texturata la vopsitoria unde am facut masina, arata ca noi, au rezistat perfect peste iarna. Manerele usilor, ornamentele dintre geamurile laterale, grila si aerisirea de langa stergatoare cu vopsea negru mat, arata perfect; nu sa dat cu nici un grund ci doar s-au matuit cu un smirghel fin.

 

http://img855.imageshack.us/img855/7407/img1720by.jpg

 

Sa le faci culoarea masinii arata urat, ca o vopsire integrala in fata blocului fara se dezechipezi masina.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, multumesc tuturora pentru raspunsuri. Am intrebat pe forum, pentru ca nu am foarte mare incredere in ceea ce imi zic mecanicii si vopsitorii. Mai bine intreb pe cineva care a facut lucrul acesta, ca atunci nu o sa ajung cu ei la discutii interminabile. Daca voi ati facut, si a rezistat, clar le zic celor de la vopsitorie sa le vopseasca.
Link to comment
Share on other sites

plus ca bandourile au rol de protectie la loviturile de usi... vopseaua aia va rezista daca parchezi izolat, insa daca parchezi in zone aglomerate, te vei trezi rapid cu zgarieturi de la celelalte badouri de protectie, ori chiar portiuni de vopsea sarita
Link to comment
Share on other sites

Ca si o ompletare, colegii din ultimele postari cred ca se refera la vopsirea lor asemeni altor elemente de caroserie, cu vopsea normala + strat de lac; in cazul ala este risc mare sa crape. Daca le faci cu texturata nu este nici un risc, din ce imi amintesc si Cristi le are facute ca si mine.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.