Jump to content

UAU.... ploua in masina


bog 325

Recommended Posts

Salutare,

Am remarcat cu stupoare ca am luat "apa la bord". Se prelinge de undeva de sus; fie de la trapa fie de la parbriz. In partea din dreapta a parbrizului (unde e airbagul) tapiteria e uda si chiar curge destul de tare pt ca apa a ajuns pina pe presul pasagerului din fata - picatura cu picatura....

Este o problema comuna? E prima oara cind mi se intimpla si as vrea sa stiu daca a mai patit-o careva…. Chederele par in regula si la parbriz si la trapa. Cind am deschis trapa se vede ceva acumulare de apa dar asta poate fi normal.

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Cum verific daca canalul de scurgere de la trapa e infundat? Si unde e exact?

Si daca parbrizul e dezlipit, ce solutie propuneti? Am incercat sa trag putin de cheder dar nu am reusit sa vad nimic.... cauciucul e foarte tare...

 

Siliconul e o varianta pt repararea parbrizului?

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Tre' sa dai parbrizul jos, cureti masticul, alt mastic in strat mai gros, alt cheder.

La trapa desfaci ornamentele de pe stalpii interiori, posibil si plafonul.

 

Cel mai bine impreuna cu un prieten torni apa in jurul trapei si deasupra parbrizului si vezi pe unde intra in masina....

Link to comment
Share on other sites

daca ai apa acumulata la trapa, nu e normal si insemna ca ai scurgerile infundate, sunt 4 scurgeri, 2 in fata (st/dr) si 2 in spate. La tine, daca iti curge in fata, inseamna ca este vorba de una din scurgerile din fata. In functie de care stalp de la parbriz este ud, ca pe acolo se prelinge, iti dai seama care e infundata.

 

cu desfundarea este destul de aiurea, caci sunt niste racorduri de cauciuc foarte delicate si daca bagi sarme etc pe acolo, le poti intepa sau disloca.

 

in fine, cum deschizi trapa, priveste in colturile din fata, ai sa observi niste orificii, alea sunt scurgerile.

Link to comment
Share on other sites

exista mai multe variante, ai avut accident pe partea dreapta in zona usii? sau ai schimbat cheder-ul pe partea respectiva ( posibil sa fie ciupit, rupt, sau proasta montare ) ? am vazut astfel de cazuri iar problema era de la cheder, usa nu mai etansa perfect iar cand ploua mai abundent se prelingea apa in interior exact ca si in cazul tau.

 

in cazul in care ai una din problemele astea ia in calcul dupa verificare si inlocuirea cheder-ului

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc la toti pt ajutor. Notez ca nu a fost nici un accident implicat, deci trebuie sa fie fie un cheder imbatrinit, fie vreo scurgere infundata.

APA se prelinge pe stilpul de la parbriz in jos. Deci una din variante poate fi chederul portierei. Voi testa asta intii.

Multumesc din nou si voi reveni cu detalii odata ce ma apuc de teste.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.