Jump to content

De la E46 la E90


roshu2010

Recommended Posts

Salut, am fost posesorul unui E46 berlina, care m-a facut sa ma indragostesc de aceasta marca si as vrea in continuare sa-mi achizitionez un E90 sau un E46 coupe. Am citit multe topicuri despre E90 si stiu ca este net superior E46-lui dar am vazut si o gramada de probleme pe la distributia de pe e90 care m-au lasat rece. La o asemenea masina, astfel de probleme nu-mi imaginam si totusi exista pagini intregi aici care dezvaluie problemele motorului n47. Acum urmeaza intrebarile E90 fabricatie 2006 are astfel de probleme? Intreb pt ca am vazut ca abea prin 2009 au remediat problema motorului si pretul unui e90 din 2009 depaseste bugetul meu. deci ori din 2006 ori deloc

E46 coupe sau E90 ?

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Salut, am fost posesorul unui E46 berlina, care m-a facut sa ma indragostesc de aceasta marca si as vrea in continuare sa-mi achizitionez un E90 sau un E46 coupe. Am citit multe topicuri despre E90 si stiu ca este net superior E46-lui dar am vazut si o gramada de probleme pe la distributia de pe e90 care m-au lasat rece. La o asemenea masina, astfel de probleme nu-mi imaginam si totusi exista pagini intregi aici care dezvaluie problemele motorului n47. Acum urmeaza intrebarile E90 fabricatie 2006 are astfel de probleme? Intreb pt ca am vazut ca abea prin 2009 au remediat problema motorului si pretul unui e90 din 2009 depaseste bugetul meu. deci ori din 2006 ori deloc

E46 coupe sau E90 ?

numai bine!

 

e46 coupe, nu au atata electronica si te scapa de multe batai de cap + eu zic ca arata si functioneaza mult mai bine decat orice e90

Link to comment
Share on other sites

e46 pe care l-am avut a fost foarte bine intretinut, in aproape 50000 km am schimbat doar termostatul egr...in rest absolut nici o problema. Am fost foarte multumit de ea dar acum parca imi face cu ochiul un e90 :)
Link to comment
Share on other sites

e46 coupe, nu au atata electronica si te scapa de multe batai de cap + eu zic ca arata si functioneaza mult mai bine decat orice e90

 

Dupa logica ta de pestera, ar trebui sa isi ia un e30 sau chiar e21, de ce nu ?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

e46 coupe, nu au atata electronica si te scapa de multe batai de cap + eu zic ca arata si functioneaza mult mai bine decat orice e90

NJoy ai mers vreodata cu E90?

 

Mergand cu ambele pot spune ca E90 mi s-a parut la ani lumina de E46 la toate capitolele. Daca vrei sa eviti problema cu distributia cauta E90 cu M47.

Link to comment
Share on other sites

mersi verssatu...pe realoem imi arata pana in 08/2007 2 tipuri de motoare respectiv m47n si n47. dupa aceasta data numai cu n47. Sa inteleg ca nu s-a pus pe masini numai n47 ?? deci este posibil sa gasesc si masina din 2007-2008 cu motor m47n ???

 

numai bine !

Link to comment
Share on other sites

mersi verssatu...pe realoem imi arata pana in 08/2007 2 tipuri de motoare respectiv m47n si n47. dupa aceasta data numai cu n47. Sa inteleg ca nu s-a pus pe masini numai n47 ?? deci este posibil sa gasesc si masina din 2007-2008 cu motor m47n ???

 

numai bine !

Daca e mai noua sau inclusiv 10.2007 are numai N47.

Link to comment
Share on other sites

si care dintre e90 are motorul M47, ce an de fabricatie ??

la toate motoarele n47 este problema cu distributia ?? indiferent de putere 163 sau 177 cai ?

numai bine!

 

M47N2 cu 163CP s-a pus pe E90 pana in 2007! N47 cu 177CP din 2008 pe E90! Vezi ca pot sa fie si N47 cu 163CP doar ca au activ acel power reduction! Eu cred ca s-a creat si un fel de paranoia cu distributia la N47! Daca se face o comparatie intre cate astfel de motoare au picat si cate nu la toate motoarele N47(4cilindrii diesel) ce s-au montat din 2007(anul de productie), eu cred ca iasa doar cateva procente, hai un maxim exagerat de 10%! Eu cred ca iti dai seama cand o cumperi daca are in acel moment problem sau nu cu distributia!

Link to comment
Share on other sites

Dupa logica ta de pestera, ar trebui sa isi ia un e30 sau chiar e21, de ce nu ?

 

Logica mea de pestera zici... Am raspuns pentru ca omul a mai avut un e46, eu sunt detinator unui e46 coupe si i-am raspuns din perspectiva mea. Ce trebuie sa jignesti omul? Aaaa scuze cred ca atat de duce capul "cave man"

Link to comment
Share on other sites

deci nu toate N47 au aceasta problema....asta e de bine si faptul ca pot gasii E90 cu motor M47n din 2007 iar e de bine :)

Da asa e ca sa fi sigur ca are motorul M47N2 trebuie sa te uiti dupa 163 de cai si pana in 2007

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

deci nu toate N47 au aceasta problema....asta e de bine si faptul ca pot gasii E90 cu motor M47n din 2007 iar e de bine :)

 

Nu. Toate N47 au problema asta. La unele trebuie inlocuit si vibrochenul iar la altele nu.

 

Scrie totul despre asta aici:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/112178-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/

 

As aprecia o citire completa a topicului inainte de a pune intrebari acolo. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu. Toate N47 au problema asta. La unele trebuie inlocuit si vibrochenul iar la altele nu.

 

Scrie totul despre asta aici:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/112178-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/

 

As aprecia o citire completa a topicului inainte de a pune intrebari acolo. :thumbsup:

 

ok mersi, am citit mult pe acolo dar nu in totalitate :)

Link to comment
Share on other sites

Logica mea de pestera zici... Am raspuns pentru ca omul a mai avut un e46, eu sunt detinator unui e46 coupe si i-am raspuns din perspectiva mea. Ce trebuie sa jignesti omul? Aaaa scuze cred ca atat de duce capul "cave man"

 

bai cavernianule, tu emiti pareri legate de o masina pe care nu o ai, e90 adica, deci ce te recomanda ? in afara de basculament de rationament ?

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca ar trebui sa iei mai putin in considerare problema cu distributia la N47 pentru ca asa cum spunea cineva mai sus, procentul de distributie cu probleme este mic.

 

pai chiar era curios, daca faceau toate aceste motoare probleme cred ca pana acum era mediatizat mult mai mult acest subiect...

 

bai cavernianule, tu emiti pareri legate de o masina pe care nu o ai, e90 adica, deci ce te recomanda ? in afara de basculament de rationament ?

 

Pole dar vad ca ai un E87, care ar fi pentru mie ca o a 3-a optiune...cum este un seria 1 ca masina de zi cu zi ?? Probleme ceva specific seriei 1 ?

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Pole dar vad ca ai un E87, care ar fi pentru mie ca o a 3-a optiune...cum este un seria 1 ca masina de zi cu zi ?? Probleme ceva specific seriei 1 ?

numai bine!

 

Pai si seria 1 118d sau 120d au acelasi motor N47 montat inca mai devreme decat seria 3, adica inca din 2007. Din cate stiu, N47 a debutat pe seria 1!

 

Ca sa fi sigur ca gasesti 320D cu M47, cauti dupa 163CP(150CP) si ca an de fabricatie din 2005 pana in 2007!

 

 

Legat de comparatia intre un E46 si E90....sa fim seriosi! Este o diferenta mai mult decat vizibila, exterior si interior in favoarea E90-ului! Diferenta foarte mare! N-am avut E46, dar vizibil fata de un E90, iti dai seama de diferente! Nu se aplica in cazul in care-ti place clasicul sau inca din copilarie ti s-a pus rau pata pe modelele de pe atunci :) In cazul meu, fiind la primul BMW, pot zice ca modele anterioare de E90/E60 nu m-au atras si nici acum nu ma atrag! In comparatie cu un Audi din acelasi an, exclusiv la capitolul design, nu mi se par deloc atragatoare! E o parere pur personala!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

e46 coupe, nu au atata electronica si te scapa de multe batai de cap + eu zic ca arata si functioneaza mult mai bine decat orice e90

 

sigur ca da, bine ca nu ai e36 ca aia ii recomandai, oricum din ce am citit pe forum e36 e mai bun ca e46 :p

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.