Jump to content

De la E46 la E90


roshu2010

Recommended Posts

e46 coupe, nu au atata electronica si te scapa de multe batai de cap + eu zic ca arata si functioneaza mult mai bine decat orice e90

Si eu as merge pe E46 Coupe, nici nu as sta pe ganduri! Mai putina electronica si sunt de acord ca arata MULT mai bine decat E90, chiar si decat E92 as spune eu... Gasesti E46 Coupe si din 2006.

Edited by bmwMsport
Link to comment
Share on other sites

BMW e90 este peste e46 din toate punctele de vedere, iti spun din experienta. Nici nu se pot compara.

 

imi spune si mie cineva care sunt diferentele astea atat de mari ce are e90 si nu are e46,care sunt diferentele dintre un coupe M packet cu piele,navi,comenzi volan etc si un e90 mai chel,ce e atât de special la e90 de e mai bun din toate punctele de vedere,sa imi explice si mie cineva ca eu nu inteleg

 

am fost detinator de e46 dar am condus si e90,e90 e "fun to drive" dar cam atat nu vad ce e atat de special e90-ul

Link to comment
Share on other sites

Diferentele sunt multe:

 

- generatie mai noua la motoare (putere mai mare vs. consum)

- control mai bun al franarii, DSC, DTC etc

- masina e mai sigura la impact

- sistem multimedia mai bun (sunet, integrare)

- masini mai noi

Link to comment
Share on other sites

Bala, vrei sa spui ceva de genul: diferentele sunt inexistente pentru unu care se uita doar daca masina are m pachet si e full de full cu piele. Nici nu stiu de ce te-ai deranjat sa raspunzi la o intrebare cretina.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu as merge pe E46 Coupe, nici nu as sta pe ganduri! Mai putina electronica si sunt de acord ca arata MULT mai bine decat E90, chiar si decat E92 as spune eu... Gasesti E46 Coupe si din 2006.

 

 

Poti sa-mi zici si mie cum ai ajuns la concluzia ca e e46 coupe e mai frumos decat un e92?????:frantics: cred ca esti singurul din lumea asta cu o asa parere 8)

Edited by daniel_
Link to comment
Share on other sites

Pe langa ce a zis Bala mai adaug cateva imbunatatiri pe care eu le-am observat:

- suspensie mai confortabila la E90 decat la E46

- nu prea am vazut E90 cu rugina pe cand E46 sufera de aceasta problema

- mult mai bine antifonat E90 fata de E46

Link to comment
Share on other sites

Bala, vrei sa spui ceva de genul: diferentele sunt inexistente pentru unu care se uita doar daca masina are m pachet si e full de full cu piele. Nici nu stiu de ce te-ai deranjat sa raspunzi la o intrebare cretina.

 

logica ta e simpla daca e mai nou trebuie sa fie neaparat mai bun altfel nu exista

 

la e90 platesti mult si pentru gadgeturi de gen I-drive si alte noi tehnologii dar nu toate se dovedesc a fi eficiente

 

va multumesc celora care mi-au raspuns

Edited by vali23b
Link to comment
Share on other sites

logica ta e simpla daca e mai nou trebuie sa fie neaparat mai bun altfel nu exista

 

la e90 platesti mult si pentru gadgeturi de gen I-drive si alte noi tehnologii dar nu toate se dovedesc a fi eficiente

 

va multumesc celora care mi-au raspuns

Daca e mai nou, inseamna ca e mai evoluat din punct de vedere tehnologic si e mai eficient (consum, stabilitate, aerodinamica, franare). Acum ca nu ai nevoie de toata tehnologia in viata de zi cu zi e alta poveste.

 

Gasesti E90 fara I-Drive, retrofitul nu e o avere in cazul in care ti-l doresti mai tarziu.

 

Cat despre motoarele de pe E90, lumea s-a plans si de ele dar si de motoarele de pe E46, atat diesel cat si benzina. Si totusi, e plin de E46 chiar daca are si el bubele lui.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

va spun 10 oameni care au avut E46 au trecut la e90 si au vazut ca e peste la ce capitol vreti voi, chiar si vreo 2 care au avut e90 apoi e46 si tot voteaza pentru e90 deci ce rost mai are ?

 

tot e90 zic si eu ... am avut e46 si e mai bun e90 .

Link to comment
Share on other sites

logica ta e simpla daca e mai nou trebuie sa fie neaparat mai bun altfel nu exista

 

la e90 platesti mult si pentru gadgeturi de gen I-drive si alte noi tehnologii dar nu toate se dovedesc a fi eficiente

 

va multumesc celora care mi-au raspuns

 

Pe principiul asta Lada este solutia optima: are tractiune spate, ambreaj hidraulic si nu are idrive.

 

Toti banii ii dai pe motor si senzatii :)

Link to comment
Share on other sites

Postul cu hidoshenia aia de Opel Tigra kitchioasa pana la cer si inapoi si de doua ori dus intors a fost in gluma, nu-i asa? Te rog (tu cel care vrei sa schimbi e46 cu e90) spune-mi ca a fost doar o gluma. Nu de alta da refuz sa cred ca cineva care isi dorea E90 s-ar putea uita la asa ceva.
Link to comment
Share on other sites

Eu am e46, si incep sa ma orientez spre un e90/e92.

Despre n47 si mie mi se pare ca se face cam mult caz, dar pe de alta parte scrie si in wiki despre problema cu lantul, ceea ce m-a cam pus pe ganduri, si m-a cam facut sa ma uit din ce in ce mai interesat la 320i.

Link to comment
Share on other sites

@ chriss Probabil ca mai devreme sau mai tarziu toate n47 incep sa "bata" fiind cel mai probabil un defect de fabricatie . , la fel ca tachetii de la n52 sau clapeele de la m57 . Schimbul lanturilor nu mai e chiar o avere. Sincer , stiind acum ce stiu despre n47 chiar as cauta una cu distributie zgomotoasa pentru ca poti tagii O GRAMADA de pret in jos . Dupa scoti 3000 de lei si e ca noua .thumbsup.png
Link to comment
Share on other sites

care sunt diferentele dintre un coupe M packet cu piele,navi,comenzi volan etc si un e90 mai chel,ce e atât de special la e90 de e mai bun din toate punctele de vedere,sa imi explice si mie cineva ca eu nu inteleg

 

 

 

Pai mai jos spui ca toate optionalele de pe E90 nu se dovedesc a fi eficiente! La E46 se dovedesc a fi mai eficiente?

 

la e90 platesti mult si pentru gadgeturi de gen I-drive si alte noi tehnologii dar nu toate se dovedesc a fi eficiente

 

 

 

 

 

logica ta e simpla daca e mai nou trebuie sa fie neaparat mai bun altfel nu exista

 

 

In marea majoritatea cazurilor, chiar asa este, as putea spune ca in proportie de 99%! Un update la ceva existent, este o evolutie, aceasta insemnand ca noul este peste vechiul! Un exemplu elocvent il poti observa la omenire! Ce a fost omenirea acum 100, 200...1000ani si unde este acum. Raspunsul = evolutie! Evident ca si pe atunci oamenii mergeau, mancau si altele, dar astazi avem spre deosebire de atunci alta gandire, alte mentalitati, alt mod de viata si multe altele!

Link to comment
Share on other sites

Mergi pe E90. Motoarele (cel putin cele pe benzina) sunt mai evoluate. Chiar daca cifrele nu spun mare lucru, ai cuplu pe o plaja mai mare, si mai jos in ture. Consumul e mai mic, raportat la puterea oferita. Suspensia e mai bine proiectata si mai fiabila, poate putin prea dura, in comparatie cu cea de E60. Masina e mai bine antifonata. Personal, prefer clar interiorul de E46, clasic BMW, orientat spre sofer, mai elegant, celui de E90, chiar si fara Navi (cu Navi plansa de bord mi se pare oribila). Per total, o sa simti o evolutie de la E46 la E90. Daca te uiti dupa un E92, satisfactia va fi si mai mare. E o masina care sta foarte bine pe drum, chiar cu suspensia de fabrica.
Link to comment
Share on other sites

Postul cu hidoshenia aia de Opel Tigra kitchioasa pana la cer si inapoi si de doua ori dus intors a fost in gluma, nu-i asa? Te rog (tu cel care vrei sa schimbi e46 cu e90) spune-mi ca a fost doar o gluma. Nu de alta da refuz sa cred ca cineva care isi dorea E90 s-ar putea uita la asa ceva.

 

da chiar vorbeam serios...am fost azi si am vazut masina, maine o duc la tester si cred ca o sa fac actele...este super imi pare rau ca n-are navigatie bizonala si trapa fara clima in rest e fuulll fuulll

 

 

 

o_O pe bune man chiar credeai ca cineva s-ar uita la o asemenea masina ?????? Am ras juma de ora cand am vazut numai bara fata, deja cand am ajuns la interior, volanul m-a facut sa uit de E90 :)))

 

e46 coupe niciodata nu o sa fie mai frumos ca un e92 ... app de ce spunea cineva mai sus ....oricum e46 o sa se devalorizeze foarte mult in urmatorii ani fapt ce ma face sa ma uit mai mult dupa e90...parca mi-ar placea si un 320i e90....are cineva pe aici?

cum e ? astea mai au ceva probleme specifice??

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Eu ma mir ca nu au aparut unii sa iti zica sa iti iei E36 ca e mai buna :thumbsup:

 

 

Ce naiba, e diferenta mare intre E46 si E90, si diferentele nu se fac atat de mult la dotarile alea dupa care toti se excita, ci la siguranta, confort,un pic de spatiu...... si nu in ultimul rand la faptul ca E46 e deja o masina depasita; si cand le conduci pe amandoua realizezi ca E90 e alegerea potrivita.La masina mea era cineva cu un E90 318i care facuse o caracterizare destul de pertinenta a modelului, cauta acolo si ai sa iti faci o idee despre model.

Link to comment
Share on other sites

stiu ca e mai bun e90 in sinea mea,imi place foarte mult si pozitia la volan,confortul e foarte ok,doar ca nu vroiam sa cred asta pentru ca nu imi place cum arata la exterior,imi place mai mult e46 coupe,de asta am incercat sa apar fata lui e46 :)
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost in aceeasi dilema e46 coupe f. dotat vs e90 chel. NU m-a atras nici un sedan de la bmw ever, parca e90 NFL si mai putin. Eu am fost in asa mare dilema si m-am coit atat de mult incat la un moment dat am realizat ca s-au strans bani destui incat sa imi iau e92..... chel. Si asta am si facut. Ce pot sa spun parca tot ma atrage E46 coupe(sunt f prins de interiorul cu navi 16:9). E mai mult din cauza ca nu am avut e46 si nu stiu cum e. In rest daca iti place coupe mergi pe coupe. Eu nu cred ca voi lua o masina premium sedan. Am niste colegi cu E90 si ce imi place la e92 e marimea usii in comparatie cu a sedanului si faptul ca nu am rama la geam. Imi creste inima cand las geamul jos si usa nu are rama.

In concluzie ar trebui sa alegi cu inima eu asa am facut. Altfel tot timpu vei intoarce capul pe strada dupa masina care ti-a placut dar la care ai renuntat.

INtretinerea cred ca e si mai ieftina la e46. Inca e criza banii se fac greu acum. Ar trebui sa conteze si asta.

Nu vad nimic atragator la poza de mai jos.

 

Se pare ca sunt singurul care se uita de la e92 la e46.

post-22414-0-65250800-1363986441_thumb.jpg

Edited by ktod_16
Link to comment
Share on other sites

Salut.Am un bmw e46 320D hidramat. Am probleme cu puterea motorului nu trage deloc am dus-o la BAVARIA si mi-au spus sa verific turbina, vaccum. Am dat jos turbin deoarece masina scotea mult fum albastru (papa ulei) am reconditionat-o , am montat-o pe masina. Partea buna e ca nu mai scoate deloc fum dar tot nu trage se aude turbina dar la fel ma depaseste si un logan. Astept un sfat ceva.
Link to comment
Share on other sites

Salut.Am un bmw e46 320D hidramat. Am probleme cu puterea motorului nu trage deloc am dus-o la BAVARIA si mi-au spus sa verific turbina, vaccum. Am dat jos turbin deoarece masina scotea mult fum albastru (papa ulei) am reconditionat-o , am montat-o pe masina. Partea buna e ca nu mai scoate deloc fum dar tot nu trage se aude turbina dar la fel ma depaseste si un logan. Astept un sfat ceva.

Salut!Deschide un topic nou la sectiunea "probleme tehnice" si spune acolo ce problema ai.Nu ai postat unde trebuie.Bafta!

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.