Jump to content

Intra apa in masina


Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

nu stiu daca ati intampinat pana acum fenomenul si nici nu va doresc dar eu ma zbat cu el.Este vorba de apa in masina.Intra atunci cand o spal , atunci cand ploua... am urmarit sa vad de unde ar putea intra dar nu am gasit ceva iesit din comun care sa imi indice problema.

 

Stie cineva pe unde sa ma uit sa vad ?...

 

Astept sfaturile voastre!

 

Multumesc!

Edited by polarx19
Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/a/img692/6496/door3h.jpg

 

Exact problema ta am avut-o si eu. De obicei se usuca masticul care face izolatia intre scheletul usii si "buretele" ala gri ( poate fi vorba si despre o eventuala interventie asupra macaralei de geam de exemplu).

Eu am cumparat niste adeziv de parbriz si am lipit din nou toata izolatia. ( totusi daca o sa mai trebuiasca desprinsa izolatia cred ca o sa fie dificil)

 

Daca incerci sa o repari tu, inainte de a monta fata de usa incearca sa pui apa pe chederul de la geam ( cel mai bine ar fi chiar cu un aparat care face presiune) si sa observi daca se mai scurge

Edited by dmnu
Link to comment
Share on other sites

si mie imi intra apa la filtrul de polen cand am schimbat filtrul de vreo doua sapt am vazut dar inca nu am facut nimic

din cate am vazut banda din burete ce etanseaza sus la foltru e distrusa partial stie cineva cu ce se poate inlocui?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut baieti, vreau sa va anunt ca aceeasi problema o am si eu.Dupa spalare sau chiar cand ploua mi uda mocheta de la pasageru din drapte exact unde isi tine picioarele si am observat ca si pragul usii dreapta e putin ud. Daca afecteaza cu ceva intr`un fel sau altul problema aceasta o voi rezolva, daca nu, sincer nu ma deranjeaza deoarece nu`i "grava udeala" :)

 

o zi buna

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pai sincer acum nu deranjeaza dar in timp ...apa respectiva se scurge pe sub mocheta si te trezesti cu o rugina in partea dreapta a soferului...

 

proflex... sa stii ca ai dreptate...ma dispera acu faptu ca`mi ploua inauntru...ma duc luni sa`mi verific izolatia si s`o schimb daca`i nevoie...va anunt daca a fost de folos sau nu...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Salutare! Acum cu ploile astea, am observat ca imi intra apa in partea dreapta, la pasager, pe sub bord. Nu reusesc sa imi dau seama pe unde a ajuns apa acolo. Din ce am citit pe net, am aflat ca ar putea fi de vina scurgerile de la baza parbrizului. Acestea ar fi infundate si astfel ar intra apa in masina. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Niste poze cu scurgerile acelea mi-ar fi de folos.

post-54102-0-55788800-1400240689_thumb.jpg

post-54102-0-97701600-1400240697_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit sa am apa in masina, cam vreo 2 cm, am desfundat scurgerea de la parbriz si nu am mai avut probleme, problema nu era la un Bmw.

Salut! Imi poti spune mai exact ce trebuie sa demontez ca sa ajung la scurgerile respective? Am umblat odata pe acolo, cand am schimbat aeroterma, insa nu am observat scurgerile acelea.

Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.