Jump to content

apa multa -1L- in locasul de la baterie


Recommended Posts

salut baieti!

dupa cautari pe forum despre problema cu apa, nu prea am gasit ceea ce ma intereseaza pe mine si anume...apa locas baterie!si vorbim despre multa apa adunata, aprox. 1 litru cat am scos dupa ultima ploaie din locasul bateriei!

asa cum am spus si in descrierea topicului, masina are si trapa!

Problema cu apa a aparut dupa ce un timp masina a fost trasa pe dreapta, timp in care s-a mai circulat odata la 5-6 zile.

La inceput am gasit locasul bateriei destul de umed cu urme bune de rugina - se pare ca apa si-a facut prezenta cu mult timp inainte sa descopar, acum dupa o ploaie mai puternica se aduna foarte multa apa!

am descoperit, deoarece m-a lasat bateria, si un timp am reincarcato pe redresor pana am cumparat alta noua!

inca nu am avut timp sa merg sa pun furtunul cu apa pe masina sa vad efectiv pe unde i-mi intra atata apa, dar am constatat 2 locuri pe unde isi face prezenta apa si anume:

1. Pe furtul acela mic de culoare alba (la mine)-fig 1. Acesta la ce foloste?...are vreo legatura cu scurgerile de la trapa?

2. Pe langa cablurile trase de mine (pe sub tripla) dupa ce am montat senzorii de parcare!-fig 2.

Mentionez ca apa intra pe undeva pe sub ornamentul de plastic care vine peste baterie!

Apa intra doar in locasul bateriei, in rest totul este uscat (interior masina precum si portbagaj)-verificat!

Am curatat rugina si am dat cu vasila peste tot ca sa nu mai rugineasca

Cand merg sa pun furtunul cu apa, unde sa insit mai mult, peste trapa, stalp spate...?

Daca cineva a mai patit la fel, va rog...dati si la altii....solutiile!

Multumesc mult!

post-8666-0-90910800-1364459725_thumb.jpg

Edited by alin12345
Link to comment
Share on other sites

Asta nu inseamna ca ai voie sa deschizi mai multe topice indentice...

pai, daca sunt si altele identice cu problema mea (pe care eu nu le-am gasit desi le-am cautat),

te rog sa postezi un link catre ele! si se poate sterge topicul deschis de mine!

am gasit intradevar multe topicuri cu apa in masina dar nu in portbagaj!

merci!

Edited by alin12345
Link to comment
Share on other sites

Furtunul alb e destinat eliminarii gazelor / refularii electrolitului din baterie - se leaga in orificiul dedicat, aflat in lateralul bateriei.

Mai mult ca sigur apa intra pe unde ai tras tu cablurile pentru PDC - sau daca nu ai facut gauri suplimentare, verifica garniturile stopurilor - sa preseze bine pe caroserie.

Link to comment
Share on other sites

Furtunul alb e destinat eliminarii gazelor / refularii electrolitului din baterie - se leaga in orificiul dedicat, aflat in lateralul bateriei.

Mai mult ca sigur apa intra pe unde ai tras tu cablurile pentru PDC - sau daca nu ai facut gauri suplimentare, verifica garniturile stopurilor - sa preseze bine pe caroserie.

Gauri suplimentare nu s-au facut.

Acum cat a nins si a ramasa zapada pe masina, pe furnul ala alb i-mi curge apa in masina...multe picaturi vin prin acesta...deci putina apa intra si pe furtunul alb!

Am sa dau cu silicon prin locul pe unde am tras cablurile pt PDC, am sa verific si garnitura stopurilor.

Sa vedem....

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.