Jump to content

Zgomot ciudat cardan BMW 320ci help!


Recommended Posts

Masina un bmw 320ci din 2000, cu probleme la cardan.Problema este in felul urmator cand plec de pe loc se aude un joc, iar dupa ce schimb a 2a si accelerez se aude o bataie continua ca si cum ar lovi in ceva, daca merg normal adica sa nu trec de 2000 rpm nu se aude nimic, la treapta a 3a se aude bataia in orice turatie, mentionez ca se aude doar in mers cand este in sarcina, la a4a la fel. In frana de motor nu se aude niimic. Se aude de undeva de la mijloc de sub cotiera. A mai intampinat cineva aceasta problema. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Masina un bmw 320ci din 2000, cu probleme la cardan.Problema este in felul urmator cand plec de pe loc se aude un joc, iar dupa ce schimb a 2a si accelerez se aude o bataie continua ca si cum ar lovi in ceva, daca merg normal adica sa nu trec de 2000 rpm nu se aude nimic, la treapta a 3a se aude bataia in orice turatie, mentionez ca se aude doar in mers cand este in sarcina, la a4a la fel. In frana de motor nu se aude niimic. Se aude de undeva de la mijloc de sub cotiera. A mai intampinat cineva aceasta problema. Multumesc

sa nu fie bucsa/flansa de la cardan. desfa protectiile de pe langa toba si vezi daca nu cumva a decedat

Link to comment
Share on other sites

atentie la mecanicul ales, daca nu marcheaza cardanul inainte de demontare, poti sa-ti iei la revedere de la el.

 

asa este.

trebuie sa faci un semn ceva la fiecare flansa,piesa pe care o s-o desfaci.

atentie si la distantierele alea dintre podea si suportul rulmentului(la cel dinspre diferential).

 

 

cand Bogdan a spus : sa-ti iei la revedere de la el ,s-a referit la cardan .... nu la mecanic :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

asa este.

trebuie sa faci un semn ceva la fiecare flansa,piesa pe care o s-o desfaci.

atentie si la distantierele alea dintre podea si suportul rulmentului(la cel dinspre diferential).

 

 

cand Bogdan a spus : sa-ti iei la revedere de la el ,s-a referit la cardan .... nu la mecanic :D

 

Aceeasi problema o am si eu la un E90. In vitezele 4, 5 si 6, (doar) daca accelerez brusc imi bate ceva sub masina, daca decelerez, nu mai bate.

 

Aveti idee ce este si cam cat ma costa asta la reprezentanta?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu la un E90. In vitezele 4, 5 si 6, (doar) daca accelerez brusc imi bate ceva sub masina, daca decelerez, nu mai bate.

 

Aveti idee ce este si cam cat ma costa asta la reprezentanta?

 

Multumesc!

In cazul tau pot sa fie mai multe......posibil sa ai joc din grup sau joc la vreo planetara sau bucsele de la grup sau flansa cu rulment de la mijlocul masinii sa fie uzata. Pana nu te bagi sub ea si sa verifici ce este nu poti sa stii. Le iei prin eliminare pe fiecare. Nu neaparat trebuie sa mergi la mecanic. Daca ai cat de cat habar de mecanica poti sa depistezi si tu singur problema

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.