Jump to content

Service autorizat BMW-verificare


Para81

Recommended Posts

Salut,

 

Am fost saptamana asta la un service BMW (reprezentanta) pentru a se diagnostica masina, am primit urmatorul raspuns:

Info Masina: BMW 320D 2006 150CP

 

-CLLIENTUL RECLAMA CA LA RELANTII II VIBREAZA SCHIMBATORUL DE VITEZE, VERIFICAT BUJIILE, RELEUL.

Raspuns BMW: OBSERVATII: GARNITURA FURTUN INTERCOOLER-TURBO UZATA, PIERDERI MOTORIN IN ZONA INTERCONECTOR NECESAR INVESTIGATII AMANUNTITE, GARNITURA FURTUN EGR UZATA, BUCSI BRATE SUPERIOARE FATA UZATE, BIELETA DIRECTIE STG FATA PREZINTA JOC, PUFFERE AMORTIZOARE SPATE STG+DR - RUPTE, NECESAR STAND DE AMORTIZOARE, PIERDERI ULEI C.V.M. NECESAR TIMONERIE PLACUTE FRANA FATA 101'4, PLACUTE FRANA SPATE - 8M4, TRUSA MEDICALA EXPIRATA, TRUSA SCULE INCOMPLETA, KIT REPARATIE PANA LIPSA, BEC POZITI DR FATA - LUMINEAZA CU 0 INTENSITATE MICA, FAR DR ZGARIAT, PARBRIZ CIO LOVITE EMBLEME LIPSA, EXTINCTOR LIPSA, ARIPA STG PATA ZGARIATA CHEDER LUNETA UZAT, ANTIGEL NECONFORM, MANER USA STG FATA ZGARIAT, USI STG+DR FATA + SPATE ZGARIATE IN ZONA MANERELOR, ANVELOPE NECONFORM NU SE POATE EFECTUA PRESIUNEA IN ROTI, SARA SPATE LOVITk, FULIE MOTOR ARE JOC MARE, ROLE GHIDAJ + INTINZATOARE UZATE, CUREA ALTERNATOR UZATA CAPOTA SE INCHIDE CU DIFICULTATE, NECESAR INCUIETOARE DR, CAPAC OGLIND ZGARIAT, ANVELOPA DR SPATE - PREZINTA GALMA, ORNAMENT VOLAN EXFOLIAT, TAMPOANE MOTOR UZATE, ORNAMENT SCHIMBATOR EXFOLIAT. ERORI PREZENTE PE: POMPA AUXILIARA DE APA, BUJTE CIL,2,3,4

 

Vreau sa va intreb ce anume este de schimbat urgent la masina?

Am achizitionat bujiile momentan si vreau sa mai fac cateva achiziti dar nu stiu ce sa sa mai incep :)

Putin ajutor va rog daca se poate din partea voastra pt ca am citit pe forum ca la achimbarea bujiilor imi va trebui schimbate si niste garnituri etc.

 

Multumesc!

Edited by Para81
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa iei in calcul toate zgarieturile ajungi in sapa de lemn...rezolva pierderea de motorina, schimba garnituri, bielete directie, simering cutie (pt scurgerile de ulei), fulie motor, placute frana, eventual tampoane motor, rola ghidaj, intizator + curea (astea numai daca e musai). Daca mai ai bani si de cauciucuri, pune ce trebuie. Edited by Alex Nastase
Link to comment
Share on other sites

Mie imi suna a jecmaneala.

Mai degraba masina a fost foarte neingrijita. Si s-au tot adunat.

 

Para81: Cand ai facut ultima revizie serioasa la masina si unde ai facut-o?

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Am facut schimb de ulei si filtre in fiecare an, anul trecut schimb : bieleta antiruliu punte fata LEMFORDER, bileta antiruliu punte spate , curea transmisie CONTITECH, curea servo CONTITECH. Cam atat am facut la ea de cand am achizitionata masina din Germania.
Link to comment
Share on other sites

Ca sa fii linistit, mergi cu masina la unul din membrii ce ofera servicii (cauta la aria servicii vezi link mai jos, citeste topicurile fiecaruia, vezi ce preferinte ai) si mergi cu masina si lista respectiva pentru o verificare si vezi ce este de facut, multe din defectele semnalate de ei sunt de ordin estetic, iar multe le vad normale (curea alternator, bieleta, etc) sunt chestii care trebuiesc schimbate ...le iei incet, rezolvi chestiunile de ordin tehnic si apoi vezi si cu cele de ordin estetic.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/forum/97-servicii/

Link to comment
Share on other sites

Bieleta? Ai schimbat bieleta pe o singura parte, sau le-ai schimbat pe ambele?

 

De cati ani ai tu masina si cati Km are acum?

Nu am schimbat bieletele de directie, masina are 2 ani in ro, 180k

 

 

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare ceva chiar incredibil ce vad mai sus. Cred ca muulte din e46-le de la noi din tara daca le duci la o testare completa ies atatea defecte ca mai sus. iar lista desi e mare ca spatiu unele "defecte" multe din ele sunt aiurea, gen manere zgariate, bec pozitie usor slab, extinctor lipsa lipsa truse scule si alte nebunii.
Link to comment
Share on other sites

@CosminE46 Alea erau conditile reprezentantei, nu avand in vedere ca este o masina din 2006 nu cred ca este 10/10 la vopsea. Avand in vedere ca traiam in romania, avem multe parcari in Bucuresti :D

@RaYn3 Este normal la o masina din 2006 din germania atat timp cat ai facut dor schimbul de ulei, filtre. De aceia am decis sa ma duc la o investigatie amanuntita la un dealer BMW.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic iesit din comun.

Sunt piese care pica in mod uzual.

 

Urgente sunt: GARNITURA FURTUN INTERCOOLER-TURBO UZATA, PIERDERI MOTORIN IN ZONA INTERCONECTOR NECESAR INVESTIGATII AMANUNTITE, GARNITURA FURTUN EGR UZATA, BUCSI BRATE SUPERIOARE FATA UZATE, BIELETA DIRECTIE STG FATA PREZINTA JOC, PUFFERE AMORTIZOARE SPATE STG+DR - RUPTE, NECESAR STAND DE AMORTIZOARE, PIERDERI ULEI C.V.M. NECESAR TIMONERIE PLACUTE FRANA FATA 101'4, PLACUTE FRANA SPATE, antigelul si cauciucurile.

Daca fulia de la vibrochen are joc, probabil va ceda in curand.

Asta inseamna o masina sh.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

De unde ai luat-o? De la dezmembrari?:turned: Imposibil sa ai asa masina de atata timp si sa nu-ti pese deloc de ea! Si mai ales sa tot mergi cu ea in halul in care este acum! Pfff...cata indiferenta!

Te-ai bagat si tu in seama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.