Jump to content

Problema anvelope


Sorin7650

Recommended Posts

Salut,

 

Am un seria 3 e46 318d berlina

 

Momentan am jante OEM 16" cu anvelope 225/50/16, 2 buc sunt noi si 2 sunt relativ uzate.

 

Am o intrebare, exista vreo problema daca o sa pun anvelope 205/55/16 pe fata si pastrez pe spate anvelopele 225/50/16; sau sa pun pe fata acelasi indice de inaltime la anvelope si sa reduc doar latimea anvelopei, deci sa pun 205/50/16?

 

nu prea am unde si cu ce sa fac teste, deci trebuie sa merg la sigur.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am un seria 3 e46 318d berlina

 

Momentan am jante OEM 16" cu anvelope 225/50/16, 2 buc sunt noi si 2 sunt relativ uzate.

 

Am o intrebare, exista vreo problema daca o sa pun anvelope 205/55/16 pe fata si pastrez pe spate anvelopele 225/50/16; sau sa pun pe fata acelasi indice de inaltime la anvelope si sa reduc doar latimea anvelopei, deci sa pun 205/50/16?

 

nu prea am unde si cu ce sa fac teste, deci trebuie sa merg la sigur.

 

Iti recomand sa pastrezi exact dimensiunile anvelopelor prezente in clipa de fata pe jante... Producatorul jantelor recomanda a anumita dimensiune pt anvelope (in cazul tau 225/50/16) in functie de latimea pe care o au, pt. a minimaliza riscul extrem la forte mari laterale in viraje (pana si/sau dejantare). :thumbsup:

Edited by Doky
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa pastrezi exact dimensiunile anvelopelor prezente in clipa de fata pe jante... Producatorul jantelor recomanda a anumita dimensiune pt anvelope (in cazul tau 225/50/16) in functie de latimea pe care o au, pt. a minimaliza riscul extrem la forte mari laterale in viraje (pana si/sau dejantare). :thumbsup:

eu iti recomand 225 cu 50.eu mi-am luat cu 205 cu 55 si nu prea e in regula la 100, 100 si in curbe :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ca sa fie ok dpdv legal te joci cu numerele si trebuie sa iasa acelasi diametru

cum ai zis tu 225/50 cu 205/55 da exact acelasi diametru. poti sa le incerci aici, si vezi cum iti da dar oricum dimensiunile omologate sunt in tocul usii

acum cum se comporta fiecare anvelopa pe drum... iti zic baietii care le-au mai schimbat,

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

eu iti recomand 225 cu 50.eu mi-am luat cu 205 cu 55 si nu prea e in regula la 100, 100 si in curbe :thumbsup:

 

 

si ma rog? ce nu era in neregula? derapai atat de mult pentru 20mm in minus? si la 225 statea ca si trenu pe sine? Astea-s discutii din alea gen taica-meu il bate pe taica-tu! Ma refer mai mult la perioada la care se poarta astfel de discutii! :p

 

 

 

Bineinteles ca ai mai multa aderenta cu o suprafata mai mare de contact, dar n-as vedea-o atat de critica cum zici tu intre un 205/ si un 225/ pe acelasi talon de 16!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

si ma rog? ce nu era in neregula? derapai atat de mult pentru 20mm in minus? si la 225 statea ca si trenu pe sine? Astea-s discutii din alea gen taica-meu il bate pe taica-tu! Ma refer mai mult la perioada la care se poarta astfel de discutii! :p

 

 

 

Bineinteles ca ai mai multa aderenta cu o suprafata mai mare de contact, dar n-as vedea-o atat de critica cum zici tu intre un 205/ si un 225/ pe acelasi talon de 16!

e diferenta mare 20mm la fiecare roata testat pe un golf v.ramai pe 225 sfatul meu

Link to comment
Share on other sites

eu iti recomand 225 cu 50.eu mi-am luat cu 205 cu 55 si nu prea e in regula la 100, 100 si in curbe :thumbsup:

 

Eu am 205 latime si sunt ok si in curbe la 100-120, fiecare curba difera. Cu siguranta au aderenta mai mare cele cu 225 latime dar nu cred ca e diferenta de la cer la pamant.

 

PS: Am dat din greseala + la postul tau.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

ramai pe 225 sfatul meu

 

Pai daca le are, evident ca nu are nici un sens sa le schimbe(pe cele de 225)! Evident ca ai mai multa aderenta pe ele decat pe 205! Oricum discutia era alta....cum ca pe 205/ nu poti intra cu 100Km/h in curbe comparativ cu 225/ ca vezi is mai late "enorm":p Sau cel putin eu asa am inteles!

 

N-are nici un sens sa le schimbe si nici nu cred ca s-a pus in discutie treaba asta! Oricum se poarta sa ai pe spate pneuri mai late decat pe fata! Cel putin la E90 ce ma intereseaza pe mine, stiu ceva modele de jante cu 7J pe fata si 7,5J pe spate, deci trebuie sa pui si cauciucuri mai late!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Salutare

Doar ce am pus si eu pe un E90 225/50/16, trebuie sa fii insa atent la et-ul jantei, nu pe toate jantele de 16" se poate pune 225/50/16, la E90 se poate pune doar pe et 34, cel putin asa mi-a fost recomandat de la reprezentata, si dupa o verificare mai atenta a actelor care au venit odata cu masina din germania am avut certitudinea ca cei de la reprezentanta aveau dreptate, 225/50/16 merg pe 7j et 34 pentru E90, era trecut si in acte

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.