Jump to content

Kit vopsea + lac bmw


0kta03

Recommended Posts

Am citit pe undeva ca se poate gasi la reprezentanta Bmw un kit care contine vopseaua masini care vine pe cod + lac pentru a scapa de zgarieturile de capota , bari etc. Stie cineva ceva ? A incercat cineva ? Ce alte solutii as avea?
Link to comment
Share on other sites

Da, eu am testat. Culoarea mea e imperial blue brilliant effect, iar retusurile pe capota si bara (ciobituri de la pietre) au iesit negre... Nu eu le-am retusat, au fost aplicate (vopsea si lac) de vopsitorul unui service BMW din Bucureti. Omul mi-a spus ca a respectat intocmai procedura, dar... atat s-a putut. Data viitoare = casco si revopsit.
Link to comment
Share on other sites

E vreo 75 lei kitul ala. L-am comandat si eu pt E60 - platinbronze metallic A53 (un fel de auriu pe romaneste). Dupa aplicare nuanta n-a fost aceeasi, a iesit mai inchisa. Deci nu se merita.

 

O fi bun pentru masini noi de maxim 1 an. La cele de 3,4 ani deja se schimba treaba si degeaba mai incerci dupa codul culorii ca intotdeauna va iesi mai inchis. Trebuie facuta pe calculator clar si dupa mostra ca nici asa nu iese 100%.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

pentru zgarieturi lungi si subtiri de tipul cheie - cui este oke kitul , dar trebuie lucrat ca la carte , adica smirghel ud inainte de aplicare , aplicare 2 straturi cu pauza necesara intre ele , smirghel de ud inca o data pentru finisare + polish 2 stage compound + mediu , nu cumparati asa ceva cu gandul ca va reparati sutele de puncte cauzate de pietricele de pe bara + capota , pentru alea exista revopsirea
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ca sa nu mai deschid alt topic aiurea,atasez si eu o fotografie aici cu tipul unei probleme cu care ma confrunt. cu ce credeti ca s-ar putea remedia aceasta situatie? nu as fi asa de grabit daca nu ar fi exact in botul masinii,pe capota,unde sar in ochi imediat...

post-61800-0-38274300-1371406806_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu mai deschid alt topic aiurea,atasez si eu o fotografie aici cu tipul unei probleme cu care ma confrunt. cu ce credeti ca s-ar putea remedia aceasta situatie? nu as fi asa de grabit daca nu ar fi exact in botul masinii,pe capota,unde sar in ochi imediat...

 

nimeni nimic? :(. as vrea maine sa merg in oras sa ma ocup de chestia asta,dar as vrea sa stiu de ce anume am nevoie sa acopar acele puncte :hmm: .scuzati insistenta,am cautat si pe net de 2 ore dar nu gasesc nimic relevant,numai pareri date cu presupusul :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Cu kit vopsea original + polish.

 

Cureti bine zona, pui un strat de vopsea, astepti sa se usuce. Apoi pui al doilea strat de vopsea pana se umple gaura si astepti din nou sa se usuce.

Smirghiluiesti ud pana se niveleaza zona, apoi cureti bine zona din nou, dupa care dai cu polish.

 

Ghid mai detaliat aici:

 

http://www. *intalnirea BMW-urilor *.com/forums/showthread.php?t=617142

 

Linkul e editat automat de forum.... In loc de * intalnirea BMW-urilor * pune : bimmer fest , dar legate cuvintele intre ele.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.