Jump to content

trapa e46


Recommended Posts

Ma folosesc si eu de topicul tau. Si eu am o problema la trapa, partea din interior cred ca a sarit de pe sina. Ea functioneaza perfect, mai putin acea parte din interior. As vrea sa stiu daca este foarte complicat de desfacut si vazut ce este pe acolo. Stiu ca la trapa sunt f mari sanse sa strici ceva...
Link to comment
Share on other sites

Aceasi problema am avut si eu cu trapa am cumparat un kit de reparatie si acum functioneaza perfect, se rup ceva cleme de plastic iar daca nu le schimbati la timp riscati sa stricati si alte componente .Kitul este urmatorul:

 

post-51255-0-04196700-1365513403_thumb.jpg

 

 

Tutoriale pentru reparatie gasiti pe net destule .

Link to comment
Share on other sites

salut si scuze ca ma bag in postul tau,probleme cu trapa am si eu,adica,culiseaza,se deschide si se inchide normal,se ridica dar nu mai coboara,o cobor doar cu ajutorul unui imbus,daca aveti idee care ar fi problema sau cum se poate remedia,va rog luminati-ma,va multumesc foarte mult.

bmw 320d,e46,150cp,2002,fl.

Link to comment
Share on other sites

Cumperi kit-ul il gasesti pe eaby sau la orice reprezentanta bmw nu e foarte scump. Dai jos trapa din cele 6 suruburi schimbi tot ce iti vine in kit si dupa faci o reinitializare a trapei se gasesc cu ajutorul google.ro zeci de tutoriale inclusiv pe youtube este video cu reparatia trapei la e46.Succes!

 

 

Edited by coupe24
Link to comment
Share on other sites

Eu am probleme cu culisajul trapei din sticla,nu cu parasolarul ! Am impresia ca,cablurile care tracteaza trapa trebuiesc degripate !

 

Si eu am avut o problema similara cu trapa. La inceput s-au auzit niste zgomote ciudate pentru ca apoi sa nu se mai inchida. Nu mai culisa drept - partea stanga tragea insa partea dreapta nu. A trebuit demontata total. Alta solutie nu cred ca este. Iesise "cablul" din dreapta din lacasul lui. A durat ceva toata operatia insa am reusit sa o repar.

Link to comment
Share on other sites

Ma folosesc si eu de topicul tau. Si eu am o problema la trapa, partea din interior cred ca a sarit de pe sina. Ea functioneaza perfect, mai putin acea parte din interior. As vrea sa stiu daca este foarte complicat de desfacut si vazut ce este pe acolo. Stiu ca la trapa sunt f mari sanse sa strici ceva...

 

 

Am avut si eu probleme cu partea din interior. Pe o parte are cleme metalice iar pe partea opusa cleme din plastic. Ori se rup clemele din plastic ori se deformeaza clemele metalice. Eu am procedat astfel:

- l-am lasat pe jumatate deschis si apoi am deschis usor trapa;

- l-am tras usor in jos pentru a trece trapa (are 2 bucati mici de burete/cauciuc care in momentul in care deschizi trapa imping parasolarul);

- am identificat problema.

 

Clemele din plastic sunt de 2 feluri - difera distanta intre gauri. Eu nu am stiut, iar clemele care mi-au venit nu s-au potrivit la gauri - le-am prins intr-un singur surub.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut,am si eu o problema cu trapa la un e46,are cineva un link sau ma poate ajuta cu un sfat,trebuie sa dau jos plafonul din interior sa ajung la unul dintre cabluri deoarece partea stanga a trapei nu mai culiseaza si banuiesc ca este din vina cablului ce actioneaza trapa,si doresc sa stiu cum pot demonta mai usor plafonul.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
salut ,eu am probleme cu parasolarul de la trapa , e46 fl, mai exact mi-a sarit de pe sine si nu mai stiu cum sa-l pun la loc .A sarit si acum e independent de trapa ,poate fii miscat cu mana in toate partile ! ma poate ajuta cineva care s-a mai lovit de problema asta ? ms
Link to comment
Share on other sites

salut ,eu am probleme cu parasolarul de la trapa , e46 fl, mai exact mi-a sarit de pe sine si nu mai stiu cum sa-l pun la loc .A sarit si acum e independent de trapa ,poate fii miscat cu mana in toate partile ! ma poate ajuta cineva care s-a mai lovit de problema asta ? ms

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.