Jump to content

DIFUZOARE FOCAL E 46


Guest sorren

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

DRE: desfa fata de la o usa din fata si fa cateva masuratori si poze (ca eu tot vreau de ceva timp sa fac operatia asta da' nu gasesc timp si chef). Sunt sanse mari sa gasesti difuzoare de 16 sau 16.5 cm care sa incapa in usi cu modificari mici.

 

Daca mai cauti pe net o sa vezi ca sunt destul de multi care au pus difuzoare de 16 cm in usile din fata ... si ar fi pacat sa pui difuzoare de 13 cand poti pune de 16/16.5

 

... si daca tot desfaci usa pune pozele si masuratorile sa stim si noi exact cum sta treaba (sigur sunt mai multi interesati).

Link to comment
Share on other sites

dre ... vad ca tot cauti difuri cu puteri mari ... te pacalesti purin ... 120W ... 200W ... este puterea consumata de acel difuzor ... deci W aia nu prezinta neaparat o calitate !!

 

dupa cum a zis si costa r5a si r6a rerprezinta copromisul ideal intre sq si spl ...

 

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...Energy_HSK_165/

uite ceva "dragutz" ... si dupa cum zice si MishuVerde poate ai sanse sa le pui pe fata !

Link to comment
Share on other sites

dupa cum a zis si costa r5a si r6a rerprezinta copromisul ideal intre sq si spl ...

 

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...Energy_HSK_165/

uite ceva "dragutz" ...  si dupa cum zice si MishuVerde poate ai sanse sa le pui pe fata !

288122[/snapback]

ok...deci care sunt mai indicate :cele de la dls sau cele de la hertz?daca intra de 16 pe fata sa pun si pe fata si pe spate accelasi model?ce amplif recomanzi pentru cele 2 perechi?

Link to comment
Share on other sites

Dls reference este mult peste Hertz dieci - pt ca de Hertz din top nu ai bani. so.. dpdv al calitatii ar trebui sa mergi pe DLS

288274[/snapback]

de la dls mi-au atras atentia ultimate up5 si up6; ce parere ai despre ele?daca sunt bune, ce amplif recomanzi ptr ele?

ptr woofer e mai bine cilindru sau sa-mi fac o cutie custom trapezoidala ?

thx

Link to comment
Share on other sites

ultimate?????????

 

ce sa faci man cu ele? no offence dar sunt prea sus...

 

ramai la reference.

 

pt ultimate ar trebui un amplif de peste 1500 euro....

 

ia ce ti-am recomandat. plus cabluri, plus inele de mdf, plus niste folii de dynamat. si o sa ai sunet clar si puternic.

Link to comment
Share on other sites

insa o mica precizare... daca tii mai mult la SQ, cu aceiasi bani luai niste difuri DLS, duse de aceleasi amplifuri JBL pe care le-ai ales.

sunetul era clar mai bun.

286754[/snapback]

deci dls-urile reference si un jbl gto75.4 ptr ele, e ok? ce parere ai de un mac audio FEARLESS 4000 ptr ele(poate le-ar duce mai bine)?

Edited by DRE
Link to comment
Share on other sites

da la prima intrebare, si un mare Nu la a doua.

 

maleajul intre un amplif JBL (destul de multa putere, pret mic, tip de sunet scos putin mai "metalic") si niste difuri DLS (putere peste specificatii, pret infim vs calitatea lor, sunete redate "timbrate" cu o gama larga de frecvente - mai extinsa ca a majoritatii difurilor de pe piata la aceiasi categorie de pret) fac ca sunetul rezultat sa fie extrem de bun. evident acest sunet este scos in conditiile unui montaj corespunzator - cabluri schimbate, calitate buna a sunetului din HU, reglaje bune ale statiei, antifonare)

 

eu zic sa iti faci niste calcule destul de exacte. cat difurile, cat amplifu, cat kit-ul de cabluri (ma refer la kit complet - de la baterie la amplif, de la Hu la amplif, de la amplif la difuri) si ce ramane pui in dynamat sau alte materiale similare pentru a atenua cat mai mult vibratiile produse de sunet (ca pana la disparitia lor... tre sa bagi o suma mai mare decat ai numai in antifonare)

Link to comment
Share on other sites

Ok thx...cu difurile si amplifu' din masina m-am lamurit...acum urmeaza wooferul :blink: ...tinand cont ca folosesc un amplif jbl as vrea ca si al doilea sa fie tot jbl deci as avea 2 solutii: gto 601.1 de 580w sau gto 1201.1 de 1114w...care este rocamandat(ma gandesc sa nu fie nici prea puternic ptr boxele din masina care au doar 80w) si ce dif sa folosesc pentru unul si ce dif pentru altul?
Link to comment
Share on other sites

pai in primul rand in difuri dai cu 100w rms....

 

secondo... iti ajung banii si de al doilea amplif +woofer+cutie de rezonanta+cablu + condensator?

 

in cazul in care iti ajung, inainte de alegerea wooferului tre sa te gandesti ce modificari aduci masinii ca sa se auda bassul.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Are cineva stock clima dedesupt?....m-ar interesa si pe mine o serie de sasiu al unei masini care asa e venit echipata din fabrica, sa-mi poot comanda un suport ptr ca daca nu imi schimb suportul unde e si bricheta nu arata ft bine...

ps:atasez poze cu cele doua modalitati de montare ale climei...

287230[/snapback]

Stati putin sa ne intelegem :blink:

Ma intereseaza si pe mine rama adaptoare 2din si suportul pt montarea climei sub cas. Cine poate sa ma ajute?

Merci!

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit am reusit sa ajung pe la tipul care imi pune sistemul audio si am incercat sa pun un dls ms6a (67mm adancime) in usile din fata dar nu incap, ar trebui sa aibe maxim 62mm ca sa intre si atunci m-am hatarat sa-mi pun ms5a care au 58 mm si fiind de 5" se pot monta mult mai usor (cele de 6" incap dar cu oarece modificarila sistemul de prindere)
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.