Jump to content

e46 Coupe-> RoÂşcata


BC11CZY

Recommended Posts

alta intrebare legata de distantieri si suspensii sport: Daca pe fata am janta 17" 8j et 47 cu cauciuc 225 45 , cand montez suspensia sport ce distantier am nevoie sa nu imi atinga in amortizor?

Ma gandeam la 15mm , dar mie frica sa nu atinga in aripa.

Sau 10mm, dar nu stiu daca e suficient :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am ET20 cu anvelope 205 si nu am nici o problema. Tu acum ai ET47. Cu distantieri de 15mm o sa ai ET32 si cu anvelope 225 o sa fie ok ;)

 

LE: Si aici a zis un coleg ca a pus 225/45/17 cu ET30 si nu are probleme.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/140232-ce-jante-merg-pe-e46-fl-si-cu-ce-et-uri/page__view__findpost__p__2081555

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kenbobo exact ce ai tu pe masina am avut si eu si daca bagam 3 in spate, la viteza cand era vreo denivelare imi freca destul de urat in aripile spate in rest nu aveam robleme, dar era stresant cand se intampla

 

Eu am mers cu 2 mai grasuti in spate si portbagajul full si nu mi-a frecat. O singura data la viteza mai mare cand am sarit peste o denivelare mare am auzit ceva (oricum, era minor), dar nu sunt sigur ca a frecat roata sau am frecat cu aparatoarea pe jos, pt ca nu s-a vazut nimic inauntrul aripii.

Eu am si arcuri H&R 35/20 si pe spate amortizoare Bilstein B4 M Tech, poate influenteaza cu ceva.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

pai as vrea sa am niste distantieri, in caz ca imi atinge in amortizor cand o cobor, sa nu trebuiasca sa demontez iar suspensia.... amortizoarele le pun cand schimb rotile de iarna cu cele de vara, pe care nu le am in bucuresti...
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg si eu: rotile raman aceleasi, dar tie iti e frica de faptul ca o sa atinga in amortizoare daca pui suspensie cu drop? daca lasi rotile tale care au et potrivit pt e46 nu are de ce sa iti atinga, nu se modifica distantele. E ca si cum ai da intr-un damb si arcul se comprima mai mult, roata nu atinge nici in amortizor nici in aripa.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

sunt roti cu et mai mult de e36:) si sunt multi care au distantiere la et mare, tocmai sa nu atinga.

daca mai tii minte venise odata la o intalnire un baiat cu style 32 tocmai coborat care si-a montat flanse distantiere (de fata cu noi) tocmai sa nu ii mai atinga in amortizor pe fata.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

multumesc pentru aprecieri, am cam neglijato in ultima perioada sa fiu sincer, astept sa se incalzeasca putin sa ajunga la vopsitor+detailing cum se cuvine.

@ andrei_Snk sigur, mai ales ca se si incalzeste de acum

Edited by BC11CZY
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.