Jump to content

Recommended Posts

am un seria 5 cu motor de 2.2 benzina automat si are o problema de fluctuatie la turometru cand e in drive face asa si daca merg cu 40-70 la h a fost dusa la mecanici pusa pe tester nimeni nu stie nimic si testerul nu arata nimic defect si totusi as vrea o rezolvare .multumesc mult Edited by magdalex
Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa spui clar despre ce masina e vorba: model, motorizare, an fabricatie, km la bord.

 

Dupa aceea unde ai dus-o. La mecanicii din colt, la un service autorizat sau la reprezentanta.

 

Dupa care sa faci o descriere mai exacta a defectului. Din ce spui tu ar rezulta ca turometrul iti fluctueaza si in sarcina, la viteza de 40-70 km/h. Ceea ce este improbabil, ar insemna sa te zgaltie destul de tare.

Link to comment
Share on other sites

BUNA !! multumesc ca mi-ati raspuns masina e bmw seria 520 model e 60 , fabricatie 2005 motor 2.2 cutie automata 135.000 de km cu motor pe benzina.Masina a fost dusa lA SERVICE-URI AUTORIZATE din Targu- Mures dar nu s-a gasit de unde vine fluctuatia .DE obicei cand stabilizez o viteza constanta si mentin pedala de acceleratie intr-un punct fix incepe sa fluctueze.Am sa pun o filmare in seara asta ca sa vedeti despre ce este vorba mai exact.multumesc
Link to comment
Share on other sites

ms pt sfat oricum ma voi duce la un service autorizat si voi pune problema sa vedem ei ce vor zice dar ideea era ca masina face asa si nimeni nu imi putea spune de la ce se produce fluctuatia ai fost tu cu masina in situatia asta? sau de unde te ai gandit ca asta ar fi cauza principala pt ca nici un mecanic din 3 nu a putut spune care e cauza ca injectoarele trebe curatate leam curatat nu e.... cine a mai fost in situatia asta va rog sa ma ajutati cu un sfat .ms mult
Link to comment
Share on other sites

Am fost in situatia de a intreba nu 3, ci 10 despre acest simptom. Daca vrei sa te convingi ti am zis, cauta pe cineva specializat in cutii automate, si cere i sa iti reseteze adaptarile cutiei, si ai sa vezi ca nu o sa iti mai faca, dar din pacate doar pentru o perioada...
Link to comment
Share on other sites

SA STII CA ATUNCI CAND AM LUAT MASINA AM MERS LA UN TEST DRIVE SI AM VAZUT CA FACE ASA A FOST PUSA PE TESTER SI NU ARATA ABSOLUT NICI O PROBLEMA A IESIT DOAR O EROARE CARE A FOST STEARSA SI NU A MAI FACUT ASA.DUPA O LUNA IARA A INCEPUT SA FACA SI NUMA CATEODATA FACE SI ACUM NU MEREU.EU MAM GANDIT CA TREBE DATA JOS CUTIA SI ASA..MAI DEPARTE...

 

SI ZICI CA DACA MASINA ARE PROBLEMA ASTA SI DACA SE INLOCUIESTE PIESA TOT NU SCAPA DE PROBLEMA ASTA?NU EXISTA NIMIC DOAR PROVIZORIU?NU STIU PE NIMENI BUN LA CUTII IN ORAS LA NOI DAR CUMVA MA DESCURC MAI INTREB POATE CINEVA IMI RECOMANDA

Link to comment
Share on other sites

SA STII CA ATUNCI CAND AM LUAT MASINA AM MERS LA UN TEST DRIVE SI AM VAZUT CA FACE ASA A FOST PUSA PE TESTER SI NU ARATA ABSOLUT NICI O PROBLEMA A IESIT DOAR O EROARE CARE A FOST STEARSA SI NU A MAI FACUT ASA.DUPA O LUNA IARA A INCEPUT SA FACA SI NUMA CATEODATA FACE SI ACUM NU MEREU.EU MAM GANDIT CA TREBE DATA JOS CUTIA SI ASA..MAI DEPARTE...

 

SI ZICI CA DACA MASINA ARE PROBLEMA ASTA SI DACA SE INLOCUIESTE PIESA TOT NU SCAPA DE PROBLEMA ASTA?NU EXISTA NIMIC DOAR PROVIZORIU?NU STIU PE NIMENI BUN LA CUTII IN ORAS LA NOI DAR CUMVA MA DESCURC MAI INTREB POATE CINEVA IMI RECOMANDA

 

ESTI OK ?

Link to comment
Share on other sites

e mai ok asa? sincer am postat sa fiu ajutata cu sfaturi nu tot criticata , daca sunt anumite reguli te rog sa mi le spui ..mai bine imi prindea un sfat bun cu fluctuatia asta decat ca scriu cu litere mari si pe tine te deranja..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ce inseamna pt tine service autorizat? ca in toate orasele sunt service-uri autorizate cu baietasi care stiu sa dea cu ciocanul si atat.Daca nu ai fost la reprezentanta incearca si acolo,o diagnosticare nu e mai mult de 90ron si iti pot spune macar parerea lor
Link to comment
Share on other sites

e mai ok asa? sincer am postat sa fiu ajutata cu sfaturi nu tot criticata , daca sunt anumite reguli te rog sa mi le spui ..mai bine imi prindea un sfat bun cu fluctuatia asta decat ca scriu cu litere mari si pe tine te deranja..

E mai OK asa. Regulile nu trebuie sa ti le explice cineva, trebuie doar sa le citesti singura, sunt publice. E simplu.

 

Referitor la ajutor, ti-a spus deja @recris ca a avut o problema similara si ca defectul ar putea fi de la convertizorul de cuplu.

Alte sfaturi nu prea mai poti primi fara sa-ti vada cineva masina.

 

Mai departe trebuie sa mergi la un service. Nu poti schimba convertizorul pe forum. Trebuie sa vada un mecanic masina live, ca doar nu o sa te apuci sa cumperi piese aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.