Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Ace,dupa cum stii,celelalte masini se spala zilnic,insa a mea,am spalat-o la o saptamana,noroiul nu era la plafon,insa era foarte foarte murdara....cum am pus jetul pe ea se curata imediat,in plus nu statea apa ! Dar spaland-o numai cu sampon cu ph neutru,nu cred ca o sa am nevoie de o noua aplicare prea curand.
Link to comment
Share on other sites

Imi cereau unii la o spalatorie prin ploiesti 95 lei sa-mi dea cu o ceara solida Meguiars. Ziceau ca tine cam 4 luni. Ce ziceti de "oferta"?

 

fara pregatirea lacului de nici un fel ( argila , paint cleaner ) , aplicata asa o ceara pur si simplu nu cred ca iti rezista la mai mult de 3-4 spalari la soda caustica de la spalatorii

 

 

@ FRE - e bine atunci , eu la mine nu apuc sa o murdaresc asa de rau incat sa imi dau seama daca intradevar se curata mai usor la spalare

Link to comment
Share on other sites

fara pregatirea lacului de nici un fel ( argila , paint cleaner ) , aplicata asa o ceara pur si simplu nu cred ca iti rezista la mai mult de 3-4 spalari la soda caustica de la spalatorii

 

 

@ FRE - e bine atunci , eu la mine nu apuc sa o murdaresc asa de rau incat sa imi dau seama daca intradevar se curata mai usor la spalare

Nu suporta nici o comparatie cu ce era initial,sincer iti spun,chiar isi face treaba :thumbsup: ,dar cum ai spus si tu,important este cu ce o speli,sa nu iti ” manance ” protectia.

Link to comment
Share on other sites

esti departe de a intelege ce inseamna genul asta de atentie acordata unui ...simplu obiect pt tine . :drinks:

 

Si eu astept vremea mai buna sa o spal singur ca nu mai suport spalatoriile :pardon:

probabil ca ai dreptate; eu unu nu ma vad frecand la masina cand exista spalatorii, decat daca exista un avantaj clar pentru masina, un avantaj care sa compenseze timpul pierdut;

si sa o spal vara la 2 saptamani, sa stau in weekend 5-6 ore pentru asta....nici daca as avea Bentley nu as face asta, DAR, eu nu mananc in masina, nu fumez in masina, nu beau cafea sau suc in masina; nici eu si nici vreun pasager al masinii, asa ca grija am de acest "simplu obiect"!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

probabil ca ai dreptate; eu unu nu ma vad frecand la masina cand exista spalatorii, decat daca exista un avantaj clar pentru masina, un avantaj care sa compenseze timpul pierdut;

si sa o spal vara la 2 saptamani, sa stau in weekend 5-6 ore pentru asta....nici daca as avea Bentley nu as face asta, DAR, eu nu mananc in masina, nu fumez in masina, nu beau cafea sau suc in masina; nici eu si nici vreun pasager al masinii, asa ca grija am de acest "simplu obiect"!

nu trebuie sa freci la masina , pt mine spalarea dureaza cam 30 min cu tot cu sters in conditiile in care masina vede ceara de 2 ori pe luna vara si 1 data pe luna in sezonul rece , asa ca nu ai de ce sa freci la ea si sa pierzi ore in sir ,evident pt servicii mai grele gen polish ,dresing o duci si platesti . Pt cei cu masini negre e mai delicata intretinerea , nu stiu ce culoare ai tu , multi isi iau argintiu ca e antijeg :)),dar tot murdara e masina doar ca nu se vede ,cumva le pare un avantaj .

 

 

Fre arata bine suportii lui Alex Teille si eu aveam ca ai tai si nu-mi placeau deloc :D Ma rog ,astea sunt chitibusuri .

Link to comment
Share on other sites

Masina lui @tutorial este gri,deci el nu are ”problemele” noastre,insa poate si eu am fost inteles gresit cand am afirmat ca mi-a luat o jumatate de zi,dar in mod normal nu dureaza decat maxim 1 ora,pentru ca nu dau cu solutia de piele decat o data la cateva luni,iar asta iti ia mai mult timp,ca e de bibileala,in plus jantele nu le iau mereu spita cu spita la frecat si asa mai departe.

Myx,suportii tai i-am vazut,arata bine,numai ca mie nu imi plac cei scrisi de nici o natura,iar numarul lipit cu dublu adeziv iarasi nu este pe gustul meu ( sper ca nu am suparat pe nimeni cu afirmatia mea,gusturile nu se dicuta )

Link to comment
Share on other sites

Masina lui @tutorial este gri,deci el nu are ”problemele” noastre,insa poate si eu am fost inteles gresit cand am afirmat ca mi-a luat o jumatate de zi,dar in mod normal nu dureaza decat maxim 1 ora,pentru ca nu dau cu solutia de piele decat o data la cateva luni,iar asta iti ia mai mult timp,ca e de bibileala,in plus jantele nu le iau mereu spita cu spita la frecat si asa mai departe.

Myx,suportii tai i-am vazut,arata bine,numai ca mie nu imi plac cei scrisi de nici o natura,iar numarul lipit cu dublu adeziv iarasi nu este pe gustul meu ( sper ca nu am suparat pe nimeni cu afirmatia mea,gusturile nu se dicuta )

atunci e chiar foarte ok; nu stiu de ce am inteles eu ca dureaza vreo 5-6 ore, poate am vazut eu gresit...

cine stie, poate ma apuc si eu, nu de alta dar mi se pare foarte "manly"....

parca ma vad ca la primavara incep sa intreb pe forum care sunt echipamentele necesare acestei operatiuni!!!

Link to comment
Share on other sites

atunci e chiar foarte ok; nu stiu de ce am inteles eu ca dureaza vreo 5-6 ore, poate am vazut eu gresit...

cine stie, poate ma apuc si eu, nu de alta dar mi se pare foarte "manly"....

parca ma vad ca la primavara incep sa intreb pe forum care sunt echipamentele necesare acestei operatiuni!!!

Sa stii ca pentru inceput iti poti lua un Sonax Brillant Shine Detailer sa il aplici la doua trei spalari ( imediat ce ai scos masina de pe rampa,il aplici foarte usor,dureaza maxim 10 minute daca te misti cu talent,doua fasuri pe fiecare reper,apoi stergi/lustruiesti cu microfibra inclusa in pachet ) E un inceput,sa vezi daca te prinde microbul :poke:

Link to comment
Share on other sites

frumos 7-le si in sfarsit vine si el cu X-drive, mai ia o bucata de piata de la Audi si Merc. Ca tot se vorbea cu doua pagini in urma de tobele care se umplu de funingine, am observat asta la toate masinile de generatie noua din gama VAG/BMW, asta banuiesc ca este efectul noi metode de injectare a combustibului in camera de ardere, am vazut multe tobe de BMW si Audi efectiv innegrite ca la un diesel E2/E3, daca nu le cureti arata tare rau. Si la GTi am aceeasi chestie, la fel se murdaresc, cu cat o forjez mai tare cu atat depunerile se aduna mai repede. De exemplu, la RS6, indiferent de cat cox lua nu existau asemena depuneri de carbon pe evacuare iar cand dat-o jos am fost uimit de cat de curata era, la fel si porturile de la admisie, pe cand la astea noi depunerile devin o mare problema in timp riscand sa infunde porturile de evacuare/admisie, am citit cateva articole pe tema asta si e serioasa toata treaba, se poate rezolva doar cu o curatare fizica a galeriei de admisie/evacuare.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.