Jump to content

schimbare lupe faruri xenon oem


Recommended Posts

Am un e46 sedan FL cu xenon din fabrica si din cauza carbonizarii proiectoarelor nu mai vad deloc. M-am interesat de reconditionare si nu merita cheltuiala. Exista vreun model de lupe bixenon cu proiector metalic care sa poata fi montat fara nicio modificare a farului? Cer scuze anticipat daca a mai fost deschis topicul, sunt nou pe forum! :D Edited by Alex WMA
Link to comment
Share on other sites

Am un e46 sedan FL cu xenon din fabrica si din cauza carbonizarii proiectoarelor nu mai vad deloc. M-am interesat de reconditionare si nu merita cheltuiala.

Initial am crezut ca te referi la proiectoarele de ceata.

Ori alte faruri OEM sau after-market sau cel mai sigur si ieftin si calitativ in acelasi timp, niste lupe Morimoto cu angel eyes SMD . Vezi aici http://performanceauto.ro/index.php?main_page=index&cPath=27&zenid=ec8ee43d46f95526cf0c5f2fc04b6985

Link to comment
Share on other sites

Daca tot veni vorba, stiti pe cineva care se poate ocupa de aceste modificari?Mersi mult.

 

Chiar daca sunt din Suceava, as fi in stare sa fac un drum pana la Bucuresti, de exemplu, ca sa rezolv o data aceasta problema destul de apasatoare pentru mine.Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot veni vorba, stiti pe cineva care se poate ocupa de aceste modificari?Mersi mult.

 

Chiar daca sunt din Suceava, as fi in stare sa fac un drum pana la Bucuresti, de exemplu, ca sa rezolv o data aceasta problema destul de apasatoare pentru mine.Mersi.

vezi aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/124281-diy-retrofit-bixenon-morimoto-h1/

vorbeste cu XXL el se ocupa de astea

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos tuturor pentru ajutor! I-am scris baiatului de la Permormanceauto si mi-a spus sa ii trimit farurile ca imi va monta la alegere lupe Morimoto D2S sau FX-R contracost.

 

Am gasit 2 linkuri care s-ar putea sa ii ajute pe cei care vor sa faca transpantul de lupe singuri:

1. http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=760394

2.

.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare.Vreau sa-mi pun faruri cu xenon dar nu sunt prea hotarat de care: originale sau after market? La cele originale xenon imi va trebui si bloc de lumini cu functia xenon sau sa-mi schimb softul din calculator tinand cont ca pun bec xenon de 35W? Iar daca pun faruri cu lupa after market cu instalatie xenon tot after market se merita? Vad bine?

Chiar nu stiu cum sa fac iar un sfat e bine venit! As pune si astfel de lupe dar nu morimoto ca am inteles ca folosesc H1.La cele FX-R cum e treaba?Eu am in prezent faruri simple Facelift cu instalatie xenon after market.

Mersi

Edited by red&bluestar
Link to comment
Share on other sites

Ce are daca Morimoto folosesc becuri H1?

Folosesc bec H1 cu xenon, care nu se compara cu un H1 cu halogen.

Plus ca Morimoto Mini H1 sunt plug&play la tine, spre deosebire de FX-r unde ai de taiat.

 

FX-R si lupele OEM folosesc becuri D2S.

 

Daca vrei sa iei faruri cu xenon originale, poti sa cumperi doar farurile si pui la ele un kit de xenon D2S 35W, la fel si la FX-R, si nu trebuie alt LCM.

 

Dar inca o data, Morimoto sunt mult mai usor de instalat, si lumineaza aproape exact ca si FX-R, cam 95% din cat lumineaza FX-R. Lupe originale nu iti recomand pt ca se carbonizeaza oglinda si va fi mai rau decat cu halogene, iar farurile aftermarket au niste lupe execrabile. Decat de alea, mai bine deloc.

 

Pe scurt: iti recomand Morimoto.

 

Colegului de mai sus ii recomand FX-R pt ca el are deja xenon oem. Degeaba isi cumpara Morimoto pt ca la el nu vor fi plug&play. Sunt usor de instalat doar pt cei care au faruri simple, cu halogen.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

E o prostie sa pui H7 pe un proiector care e conceput pt H1. Fortand sa bagi un bec H7 in el, schimbi modul in care se centreaza fasciculul luminos si vei obtine o lumina imprastiata si descentrata. Nu vad ce aveti voi cu H1 pt ca repet, nu se compara cu H1 cu halogen. Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

E o prostie sa pui H7 pe un proiector care e conceput pt H1. Fortand sa bagi un bec H7 in el, schimbi modul in care se centreaza fasciculul luminos si vei obtine o lumina imprastiata si descentrata. Nu vad ce aveti voi cu H1 pt ca repet, nu se compara cu H1 cu halogen.

 

 

nu este nici imprastiata nici descentrata pentru ca e focalizata prin lupa :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.