Jump to content

Sfat cumparare bmw e65 745


Liviu 450

Recommended Posts

Salut, vreau sa-mi cumpar un bmw 745i si as vrea sa stiu cam care ar fi defectele care apar la acesta masina . Am inteles ca au probleme cu casetele de directie (mai ales la drumurile nostre)dar depinde si cum mergi cu ea.

Ma intereseaza modelu din ani 2003-2004.

Pentru cei care au o asemenea masina iarna au probleme cu ea in trafic si daca se merita sa iti iei un model cu diferentialu blocabil.

Eu nu voi face foarte multi km cu masina ( in jur de 7000 pe an) dar din ce am vazut pe net ca si preturi nu sunt foarte mari pentru ce obtii de aceea suma (comfort).

As dori sa mai stiu care erau dotariile standard la modelu din acei ani ( faruri adaptive, dynamic drive) si daca are cumva si Active steearing ( desi yo nu am gasit nimic in vreo specificatie dar am vazut un anunt auto in care scria ca are).

Bugetu este de 8000 euro.

Va fi prima mea masina.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut, vreau sa-mi cumpar un bmw 745i si as vrea sa stiu cam care ar fi defectele care apar la acesta masina . Am inteles ca au probleme cu casetele de directie (mai ales la drumurile nostre)dar depinde si cum mergi cu ea.

Ma intereseaza modelu din ani 2003-2004.

Pentru cei care au o asemenea masina iarna au probleme cu ea in trafic si daca se merita sa iti iei un model cu diferentialu blocabil.

Eu nu voi face foarte multi km cu masina ( in jur de 7000 pe an) dar din ce am vazut pe net ca si preturi nu sunt foarte mari pentru ce obtii de aceea suma (comfort).

As dori sa mai stiu care erau dotariile standard la modelu din acei ani ( faruri adaptive, dynamic drive) si daca are cumva si Active steearing ( desi yo nu am gasit nimic in vreo specificatie dar am vazut un anunt auto in care scria ca are).

Bugetu este de 8000 euro.

Va fi prima mea masina.

Multumesc.

La bugetul ala....fara suparare, nu iti cumpara o Seria 7!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La bugetul ala....fara suparare, nu iti cumpara o Seria 7!

+1

 

 

vreau sa-mi cumpar un bmw 745i [...] Ma intereseaza modelu din ani 2003-2004.

Modelul care te intereseaza este unul dintre cele mai putin fiabile BMW-uri. Sunt convins ca subestimezi in mod grav costurile de intretinere si service. Iar peste foarte putini ani, valoarea de revanzare a masinii va depasi probabil nesemnificativ valoarea unui tichet rabla.

 

La un buget de cca. 8.000 Euro ar fi idee buna sa te orientezi catre un serie 3 sau serie 5, cu motor de maxim 3000 cmc.

Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ca gasesti o masina pe placul tau si te incadrezi in buget. Bun, stii la ce te inhami? Impozitul e mare, asigurarea la fel, daca vrei casco...etc. Daca vrei sa ai masina trebuie si bani pt intretinere...multi.
Link to comment
Share on other sites

Imatriculare si taxele nu este o problema pentru ca o voi imatricula pe Bulgaria.

Inital am avut de ales intre Audi A8 si Bmw seria 7.

Si am ales Bmw.

Si in ceea ce priveste costurile de intretinere nu mi se par exagerat de marii. ( ulei , filtre, placute)

In atv-ul meu bag mult mai multi bani in intretinere si accesorii decat in intretinerea unui seria 7.

Edited by Liviu 450
Link to comment
Share on other sites

Cumpara revista AutoBild(nr. pt. 2-15 mai)de la chioscuri.In ea scrie un articol despre un 745i 2002,cum se comporta ca masina second-hand dupa 245.000km, despre probleme sensibile specifice modelului,aspecte vizavi de intretinere. Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Va fi prima mea masina.

 

Lasati ma baiatu' sa debuteze cum vrea in viata :)

 

Hai ontopic acum:

 

Daca nu verifici bine masina inainte s-o cumperi o sa fie tragica experienta. Probabil ca te incanta masina prin prezenta ei si ce iti ofera de banii aia. Ocupa-te cat se poate de serios de chestia asta si ia-o la rand pe bucati: tren de rulare, motor, cutie de viteze etc.

 

Iti dau un mic exemplu: sa zicem ca tu cumperi masina aia fara sa verifici nimic si la un moment dat te trezesti ca trebuie sa schimbi amortizoarele. Nu cred ca scapi fara minim 5000 ron la toate 4. Si asta daca nu sunt din alea controlate electronic.

 

Chestia aia cu ATV-ul te rog sa ti-o scoti din cap. Daca vreodata bagi masina in service, aia nu o sa te intrebe cat ai dat pe ea ca sa-ti faca reduceri si sa te taxeze cat pentru un logan. Oamenii se raporteaza la pret de masina noua. Mai ia si in calcul ca un 745 trece destul de repede si prin anvelope, o oglinda furata samd.

 

Inca ceva: daca circuli cu ea in vreun oras aglomerat, deja motorizarea aia si masina nu prea mai au niciun rost. O sa te descurci greu cu ea, uneori o sa treci pe langa un loc de parcare pe motiv ca n-ai loc si un V8 care sa stea in ralanti zilnic la semafor n-are nicio utilitate (transmite-le asta si idiotilor din USA).

 

Vreau sa ne zica si arabu09 ceva. Orice.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Un coleg spunea mai sus ca modelul din ani respectivi(2003-2004) a fost unu modelel cu o fiabilitate scazuta, adevar curat, un coleg a avut un 745LI, l-a tinut un an de zile, intr-un an a bagat cred mai bine de jumate din bani care ia dat la achizitie, nu trecea mult si iar era la reprezentanta(am fost de cateva ori cu el), senzatiile sunt intradevar luat in seama insa nu cred ca merita bani pe care ii cere avand in vedere cat de putin fiabil este

La bugetul de care dispui e mai convenabil sa te orientezi spre ceea ce spunea alt coleg, seria 3sau seria 5

O fi model de 10 ani dar tot scump este la intretinere si piese de schimb

Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

Lol. Alt trandafiriu carea vrea sa faca senzatie cu septaru' prin comuna poplaca.

 

Auzi, cica Il costa ĂŽntreținerea mai mult la ATV. LOOOOOL :))))

 

Vai de capul meu ce a ajuns si seria 7 si pe mana cui.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nu deschid un subiect in gluma e ceva cat se poate de serios.

Bun ce alt model de masina imi recomandati de seria 5 si seria 3 pe benzina.

Si cu Atv-ul. Intretinerea la el nu se face ca la masina odata la un an si aproape lunar.

Schimb de ulei la 2 luni + filtre + altele . Atv-ul (quad-ul) nu e masina nu se merge pe sosea.

Si legat de masina eu vroiam sa aflu cat mai multe despre acest model doarece seria 3 si 5 sunt la niste preturi mai mari ( nu iau in calcul modelle vechi.

Edited by Liviu 450
Link to comment
Share on other sites

Sunt mai scumpe pentru ca sunt mai cautate. Un 745 te rupe la taxe (partea cu bulgaria nu va tine la infinit) si de accea e ieftin.

 

Daca era cautat, era mai scump. Acum tu stii ce vrei dar sa nu aari apoi ca BMW e de rahat, ca tot bagi bani in ea, ca e scump de intretinut etc.

Link to comment
Share on other sites

Motorul de 4.4 l am inteles ca e mai fiabil decat diselul de 3.0 l ( cade turbina , etc).

OK sa lasam la oparte taxele si pretu masinii.

Daca poate sa-mi spuna cineva care sunt dotarile de pe un seria 7 e65 standard si cele obtionale la vremea accea.

Ma intereseaza in special cele standard cele care le are orice seria 7 din vremea aceea.

Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca se poate duce cu masina la un service bmw si acesta poate spune despre masina ( km reali, stare tehnica etc).

Nu stiu cum se procedeaza pentru ca nu am fost niciodata.

Stiti cumva cat costa o astfel de evaluare?

Si inca ceva cu actele cum se poate verifica daca masina a fost sau nu furata.

Link to comment
Share on other sites

Procedeul e simplu, te duci cu masina la o reprezentanta BMW si le spui ca vrei o verificare amanuntita pentru ca doresti sa o cumperi. Apoi le ceri istoricul de service al masinii pentru a verifica daca numarul de km din bord este real sau nu. Iti poti da seama usor daca a are km dati inapoi uitandu-te la numarul de km avuti de masina la ultima intrare in service (ex. daca la ultima intrare in service acum 2 ani masina avea 200.000km iar bordul indica 180.000km atunci clar e o problema).

 

Costul poate varia in functie de ce se verifica dar eu estimez undeva intre 100-200 de euro

Link to comment
Share on other sites

...

Si inca ceva cu actele cum se poate verifica daca masina a fost sau nu furata.

 

de unde vrei sa achizitionezi masina?

 

La un buget de 8 mii nu iti recomand e65 din 2002-2004. Inceput de serie cu multe probleme la partile electronice... si nu numai.

Lasand taxele deoparte si consumul de carburant, intretinere unui astfel de model nu este defel iefina.

La 8 mii garantat masina nu are "intretinerea" la zi!

Link to comment
Share on other sites

de unde vrei sa achizitionezi masina?

 

La un buget de 8 mii nu iti recomand e65 din 2002-2004. Inceput de serie cu multe probleme la partile electronice... si nu numai.

Lasand taxele deoparte si consumul de carburant, intretinere unui astfel de model nu este defel iefina.

La 8 mii garantat masina nu are "intretinerea" la zi!

 

Daca seria 7 implica atat de multe costuri pe cat spuneti voi si ca sta mai prost cu fiabilitatea, ce model imi recomandati?

Link to comment
Share on other sites

Daca seria 7 implica atat de multe costuri pe cat spuneti voi si ca sta mai prost cu fiabilitatea, ce model imi recomandati?

 

Mai pune ceva si cauta un 530i daca vrei benzina, uita de seria 7.

Edited by Laur R.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.