Jump to content

Probleme schimbat saiba injectoare e46 318d/2002


Recommended Posts

Am schimbat saibele de la injectoare si dupa ce am pus injectoarele am invartit motorul la mana iar de la un anumit punct nu se mai invarte.Cred ca a cazut calamina in capul pistonului si il blocheaza cand ajunge sus.

Aveti idee cum pot rezolva aceasta problema fara sa desfac _chiulasa_.

 

E46 318d/2002 motor M47

 

Orice sfat este bine venit.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

N-ai tu munti de calamina in motorul ala ca sa-ti blocheze pistonul de la o demontare de injector. Sa te mai intreb daca e masina pe liber cand faci treaba asta?
Link to comment
Share on other sites

trebuia sa bagi un dop in gaura injectorului si sa aspiri mizeria cu un pisol de aer ceva, sau cu o freza speciala daca ai

si in orice caz nu ai facut bine cand nu ai curatat corespunzator

 

lol, prietene ai montat tot la loc si acuma te plangi ca se blocheaza motorul? vrei sa se invarta flasneta? ai idee ce compresie are motorul ala?

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Nu am montat totul la loc.Am invartit la mana si s-a blocat.Mecanicul a desfacut _chiulasa_.La pistonul 2 si 3 sa strans calamina intr- parte si nu mai lasa pistonul sa urce pana sus.Costurile o sa fie pe masura.S-a mai rupt si o bujie in _chiulasa_ deci alta cheltuiala.
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce l-ai luat ad labam si nu i-ai dat cheie. Totusi poti sa te bucuri ca inca are motorul compresie.

 

E o practica uzuala sa invarti motorul manual atunci cand faci interventii la motor.

 

Daca dadea la cheie direct, probabil se alegea cu o dauna mult mai mare la motor.

 

lol, prietene ai montat tot la loc si acuma te plangi ca se blocheaza motorul? vrei sa se invarta flasneta? ai idee ce compresie are motorul ala?

 

Compresia nu blocheaza motorul. Poti sa-l invarti manual chiar si cand e pe partea de compresie. Se invarte mai greu, dar se invarte.

Edited by Dorin Burtan
Link to comment
Share on other sites

Poti sa le spui ca pe viitor sa stim ce avem de facut.

Zi-mi si mie o metoda ca atunci cand tragi injectorul in sus sa nu pice calamina in capul pistonului.

 

Poti sa le spui ca pe viitor sa stim ce avem de facut.

Zi-mi si mie o metoda ca atunci cand tragi injectorul in sus sa nu pice calamina in capul pistonului.

Link to comment
Share on other sites

am spus mai sus, nu stiu de ce imi bat capul cu tine

desfaci o bujie si injectezi aer in timp ce tragi injectorul afara, pui camele pe inchis

bagi o tija etansa in gaura si apoi cu aer si cu spray cureti bine cavitatea

daca ai minim de cunostinte de mecanica nu se va umple cilindrul cu calamina

exact la fel si ptr extragerea de bujii rupte, dupa ce defaci filetul extragi cu un aspirator eventualele bucati din capul pistonului, poti la fel sa incerci si in cazul calaminei, ''google e mare''

asa ca nu te mai umfla degeaba si daca nu te pricepi du-te la un service calificat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.