Jump to content

Upgrade faruri LCI


Recommended Posts

Salut, am un e60 din ianuarie 2007 nonfacelift si am intrat in posesia unor faruri de LCI cu xenon si adaptiv modelul acela cu striatii pe lupa din interior. Problema care o am este ca sunt goale farurile fara nimic si nu stiu exact ce fel de becuri/drosere sa cumpar....am 2 drosere d1s la cineva care am inteles ca vor merge,dar la becurile xenon sunt derutat ca am vazut 'n' tipuri de d1s si nu stiu care trebuie,am gasit osram,philips dar nu la toate scrie ca sunt compatibile cu farurile lci, si am inteles ca mai am nevoie de 2 becuri h8 pentru angel si bineinteles 2 becuri pentru semnalizare care nu stiu ce tip sunt (dupa forma par tip cireasa). Dar parca la farurile astea auzisem ca e semnalizarea pe led....nu pe becuri stil cireasa. Poate ma lamureste cineva mai avizat...nu vreau sa cumpar ceva care sa nu se potriveasca la mufe/filetu

Multumesc anticipat! am atasat o poza cu farurile in cauza.

post-14280-0-91828100-1369764904_thumb.jpg

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Pentru far sunt becuri D1S, nu conteaza cine le fabrica. Iti cumperi dupa buget si preferinte.

Semnalizarea nu e pe LED, e bec normal de semnalizare.

http://www.r1200c.de/anleitungen/klare_blinker/verg2.jpg

 

Si iti mai trebuie un modul de lumini LMA2, cu AHL. Si SMC-urile de care zicea Inside.

Link to comment
Share on other sites

modul de lumini am LM2 cel de pe facelift e din fabrica asa au toate dupa a 10 a 2006. Deci pot cumpara orice d1s si se potriveste la filet in far? Si la mufa mica? E bine atunci. Becurile din poza aia le am deja in farurile astea de nonfacelift. Deci un droser d1s mai am nevoie ca unul l-am gasit pe un far schimbat si 2 becuri xenon d1s.

Banuiesc ca nu mai ini trebuie vreo codare daca am LM2 din fabrica nu?

 

Iti mai tre si modulele de adaptiv

 

Modulele de adaptiv nu cred ca imi trebuiesc pentru ca masina mea nu are adaptiv...doar xenon. Sau trebuiesc puse si alea ca sa mearga farul?

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa mearga si adaptivul iti trebuiesc modulele pt faruri + LM2 cu AHL, altfel merg fara adaptive

 

Nu ma intereseaza adaptive...vreau doar sa mearga farurile,repet am LM2 pe masina.

 

Inca ceva...am inteles cu becurile d1s si cu cele de semnalizare dar....nu mai este si inca un bec? parca h8... Adica unul e cel de xenon si langa el nu mai este o gaura pentru un alt tip de bec? Ca eu asa am vazut pe far...

Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie 2 x H8 , si 2 x H3. Banuiesc ca H8 sunt angel, iar H3 pentru cornering.

 

http://realoem.com/b...018&hg=63&fg=05

 

Am eu module de adaptiv la 130 euro ambele daca te intereseaza sa le faci OEM.

 

 

mersi dar nu am nevoie de h3 pentru ca nu vreau cornering/adaptive pentru ca masina mea nu are asa ceva,stiu ca pot sa-i fac dar daca nu a avut pana acum nu o sa fie o problema sa nu aiba nici pe noile faruri lci, am sa caut doar 2 becuri h8 galbene,se pare ca sunt pe cale de disparitie,cand scrii h8 pe net iti gaseste numai led markere :)). nu ca ma deranjeaza sa fie led (din contra) dar prefer culoarea galbena/orange la angel si nu cred ca exista led markere galben/orange pe piata.

Link to comment
Share on other sites

Nu au bec de cornering. E acelasi bec H8, a carui lupa se misca pentru cornering.

Iti trebuie neaparat modulele de adaptive + cele 6 fire trase din LMA pana in faruri + codare. Din pinii 37,38 si 75,76 ai LMA, in pinii 9 (masa), 10,11 ai fiecarui far.

Nu te gandi ca merge pur si simplu fara. Vei avea erori, plus ca farurile astea nu fac nici auto leveling FARA modulele de adaptiv codate si functionale. :)

 

Sunt trecut prin astea, stiu ce vorbesc.

Gasesti becuri H8 cam la orice magazin. ~50ron/buc.

Link to comment
Share on other sites

Mai... eu ce tot vorbesc? Pe faruri cu adaptiv NU FUNCTIONEAZA NICI LEVELING-UL fara modulele de adaptiv codate si functionale. Practic farul e mort complet.

Nu e UN MODUL, sunt 2 module (in fiecare far cate unul).

Link to comment
Share on other sites

Sunt tot sub far si la LCI... ca sa poata inghiti apa daca trebuie.

pai s_au gandit ca rebuie racire si la module adaptive (ca si la motor )cand se incalzesc sa le mai stinga din suferinta (sau de tot :laugh: )

la e90 sunt intr_o parte presupun ca aveau loc si la e60 ca doar nu sunt enorme si oricum vin in interiorul farului

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Ok ok atunci voi lua si modulele mici de adaptiv dar in legatura cu codarea si cu tras fire nu ma prea incanta. Stiu ca exista niste mufe de 80 ron la bavaria,oare mai trebuie codare daca folosesc acele mufe? de fapt nu codarea ci trasul firelor... Edited by dusky
Link to comment
Share on other sites

Ok ok atunci voi lua si modulele mici de adaptiv dar in legatura cu codarea si cu tras fire nu ma prea incanta. Stiu ca exista niste mufe de 80 ron la bavaria,oare mai trebuie codare daca folosesc acele mufe? de fapt nu codarea ci trasul firelor...

 

Da tre sa tragi fire, mufele alea adaptoare doar inverseaza ordinea la fire, tie iti trebuie fire trase pentru adaptiv ca nu ai deloc.

Link to comment
Share on other sites

uff si ma bucuram ca am gasit farurile cele mai scumpe si ca doar trebuie sa le echipez cu niste becuri si 2 drosere iar acum aflu ca am de tras fire si codat+mufele de la Bavaria care nu le am. cred ca las in standby proiectul asta imi consuma prea mult timp si mi se pare prea multa bataie de cap si bani aruncati aiurea. am faruri asa ca am sa stau in banca mea momentan,nu am stiut ca voi intampina chiar atatea probleme.
Link to comment
Share on other sites

uff si ma bucuram ca am gasit farurile cele mai scumpe si ca doar trebuie sa le echipez cu niste becuri si 2 drosere iar acum aflu ca am de tras fire si codat+mufele de la Bavaria care nu le am. cred ca las in standby proiectul asta imi consuma prea mult timp si mi se pare prea multa bataie de cap si bani aruncati aiurea. am faruri asa ca am sa stau in banca mea momentan,nu am stiut ca voi intampina chiar atatea probleme.

 

Sunt curios, la ce bani ai gasit farurile?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.