Jump to content

BMW 325D vs BMW 330XD


SchumyTW

Recommended Posts

Sunt pe cale sa trec la BMW, dupa 7 ani de Alfa Romeo si vreau o masina care sa-mi ofere cel putin aceleasi senzatii.

Astfel m-am oprit la 2 BMW-uri care imi plac, dar mi-e foarte greu sa ma decid si m-ar ajuta niste pareri din afara, mai ales de la niste posesori de BMW. Recunosc ca-mi place mai mult 325-ul, din cauza anului si dupa cum arata, dar si cele 4 usi + tractiunea integrala de la 330XD ma pun pe ganduri.

 

BMW 325D Coupe din 2010

Motor 2993 cm3, 204 CP, cutie manuala

 

BMW 330XD din 2007

Motor 2993 cm3, 231 CP, cutie automata, 4 WD

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Cele 2 masini aflate in comparatie sunt total diferite..tu stii cel mai bine de ce ai nevoie.

1. mergi destul de des pe drumuri mai proaste, la munte-iarna, cu mai mult de 2persoane in masina.....330xd

2. mergi in principal in oras, de obicei singur in masina...325d

 

Personal as alege 325d, imi place mai mult decat 330xd din toate punctele de vedere.

P.s. 325d e mai rapid cu aproape o secunda la 0-100 si accelereaza mai bine decat 330xd, desi are cu aproape 30cp mai putin. Dupa o resoftare vei zambi destul de des intr-un 325d :)

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Merg obisnuit, la fel ca tot omul, mare, munte si prin oras. In 90-95% din cazuri nu vor fi mai mult de 2 persoane in masina.

Chestia asta cu acceleratia ma face sa zambesc inca de pe acum :)

Iarna cum e pe BMW fara 4WD? Caci multa lume imi spune ca iarna risc sa trebuiasca sa o las acasa si din cauza asta ma gandesc la 330XD.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e 325 . E mai nou , nu mai ai grijile legate de automata si e mult mai fun . Unde pui ca arata mai bine . Cu cat masina e mai simpluta mecanic si electronic cu atat ai sanse sa te bucuri mai mult timp de ea .

Iarna e problem numai daca e zapada inalta , daca nu ai anvelope bune sau daca bruschezi masina .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e 325 . E mai nou , nu mai ai grijile legate de automata si e mult mai fun . Unde pui ca arata mai bine . Cu cat masina e mai simpluta mecanic si electronic cu atat ai sanse sa te bucuri mai mult timp de ea .

Iarna e problem numai daca e zapada inalta , daca nu ai anvelope bune sau daca bruschezi masina .

 

Griji legate de automata? Ce griji? Cutiile automate sunt foarte fiabile! Din contra, este un atu faptul ca e automata, in special daca se fac multi kilometri in oras.

 

@Schumy : Ai condus vreodata o masina cu cutie automata? Eu dupa ce am condus prima data am devenit mare fan si nu m-as mai intoarce la manuala, cel putin nu diesel.

Edited by buldy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cele 2 masini aflate in comparatie sunt total diferite..tu stii cel mai bine de ce ai nevoie.

1. mergi destul de des pe drumuri mai proaste, la munte-iarna, cu mai mult de 2persoane in masina.....330xd

2. mergi in principal in oras, de obicei singur in masina...325d

 

Personal as alege 325d, imi place mai mult decat 330xd din toate punctele de vedere.

P.s. 325d e mai rapid cu aproape o secunda la 0-100 si accelereaza mai bine decat 330xd, desi are cu aproape 30cp mai putin. Dupa o resoftare vei zambi destul de des intr-un 325d :)

 

prietene...hai sa nu o luam pe aratura aiurea...

deci 0-100 la 325 e 7.00s si la 330xda 0-100 e 6.7

nu stiu de unde ai dedus tu ca o masina cu tractiune spate si cu 30 cp mai putin e mai rapida pe 0-100 ca una la fel cu tractiune 4x4...

Edited by duicu_vlad
Link to comment
Share on other sites

Am condus cam 1000 de km un MINI Cooper S Countryman, dintr-ala de 185 de cai, pe benzina si din pacate nu mi s-a parut ca ma inteleg cu ea dupa cum schimba vitezele in afara, recunosc, in oras era alta viata, dar parca prefer manuala, ma simt mai stapan pe masina. Cred totusi ca transmisia automata de la 330XD e un avantaj si nu cred ca mi-ar parea rau din cauza asta, cu toate ca masina are totusi 6 ani.

 

Dupa ce am citit parerile de pe aici si jumatate de internet, coupe-ul mi se pare cea mai buna alegere, mai ales din cauza ca e model mai nou - sincer daca ar fi amandoua din acelasi an as alege 330XD-ul garantat, ofera o siguranta mai mare pe sosele, pe cand coupe-ul imi ofera o incredere mai mare in ce va urma, din punct de vedere service, eventuale probleme. Amandoua masinile sunt superbe, la restul dotarilor sunt full si astea sunt singurele lucruri care le diferentiaza, tractiunea, puterea (aproape egala deci cumva neglijabila), vechimea.

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

probleme cu tractiunea spate nu prea ai mai ales cu anvelope foarte buna, nu ai nici o treaba.

daca tu zici ca mai mult vor circula 2 persoane, clar 325. din cauza ca e 2010. asta face mai mult ca orice ! succes !

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ar trebui intai sa stii tu ce vrei si apoi sa ne ceri noua aici parerea.In primul rand,nu vad cum ai putea compara un coupe cu un sedan ? Dar trecand peste asta,eu,ca si tine ,as inclina pentru o masina cat mai noua,sunt totusi cativa ani diferenta intre ele :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.