Jump to content

Sfat achizitionare E46


cozzo

Recommended Posts

Salutare,ma numesc Cosmin am 24 de ani sunt din Bucuresti si as dori in toamna sa imi achizitionez un bmw E46 model facelift (dupa 2001 ppun ca este acel model)..Avand in vedere ca nu fac foarte multi km pe luna/an m-am gandit la un motor benzina.Optez intre un 316 si 318 insa nu sunt foarte hotarat care ar fi mai ok raportat la consum,intretinere,putere etc...precizez ca am mai avut vreo 3 masini inainte toate diesel,skoda octavia 2 luata de noua motor 1.9 diesel, seat toledo SH 1.9 D, ford focus 2001 1.8 D...Benzinar nu am avut ocazia sa am si m-am horatat ca in toamna sa imi achizitionez unul din gama BMW(din germania)...Acum din ce am tot citit pe acest forum sunt un pic in ceata cu ce mi s-ar potrivii..inclin spre un 318 dar imi este frica un pic de consum...daca ma gandesc la 316 din ce am auzit este cam puturos pt caroseria aia,dar nu stiu daca o sa simt acest lucru avand in vedere ca am condus numai diseluri cu maxim 105CP...voi ce ziceti,pt ca nu as vrea sa renunt la achizitionarea unui BMW sub nici o forma! Ajutati-ma cu niste pareri pertinente de posesori:) Va multumesc anticipat:) Edited by cozzo
Link to comment
Share on other sites

e destul de greu sa stabilesti consumu exact pe bucuresti, si sa ai valori de referinta, conteaza cat si pe unde mergi. Consumu variaza 10-13 in functie de stilu de mers, trafic, ocupanti ai masinii, Ac, etc.

Momentan eu personal am 12.5 pe BC dar merg numai cu aerul, distante scurte si la ore de varf unde pot sta si 10-15 minute la un semafor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

320i e46 cu motorul in 6 cilindri ar fi perfect raport putere/consum/sunet, dar asta numai daca esti dispus sa platesti impozitul mult mai mare decat la 316i/318i pt ca are motor de 2,2l astfel impozitul e cam 800 lei pe an.

Nu e mult, dar unii nu sunt dispusi sa plateasca aceasta suma.

 

Daca nu, uita de 316 si cumpara 318i.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.