Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

arata absolut superb.imi place foarte mult si motorizarea pe care o ai.s-o stapanesti sanatos :thumbsup:

 

Merci!

 

Cat sunt grilele oem? Apropo, ce becuri ai pe angel eyes?

 

Am zis, 440 ron. Sunt lucioase, nu mate. La AE sunt becuri cu LED (asta mi-a zis proprietarul, ramasese sa imi dea cutia cu kitul, dar nu ne-am mai vazut), n-as putea sa iti spun ce model. Erau pe masina cand am luat-o si n-am alte indicii. La inceput mi s-a parut ca se vad foarte slab, dar asta pentru ca ma uitam prea de aproape si de la inaltime mare. Plus ca butonul de lumini era setat pe pozitii, si astfel se aprindeau si sprancenele galbene si AE scadeau din intensitate. Pe Auto, se vad mai puternic.

 

Oricum, in trafic si de la 7-10 metri distanta se vad foarte bine. O sa fac niste poze cu un DSLR, sper, si o sa se vada mai bine. Pozele facute cu telefonul nu ies foarte bine la detaliile astea.

 

Nu m-am inselat cand am zis ca arata bine cu grile negre. Like.

 

Nu te-ai inselat :D Merci.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Am facut cam 1000 km de cand am masina, in aproape o luna. Consumul se invarte pe la 16-17%, exclusiv urban. Ultimul plin - 61 de litri cu care am mers 362 km.

 

Am o impresie ciudata, ca la ultimul plin a consumat ceva mai putin desi i-am dat mai tare in goarna. E posibil, oare, sa consume mai putin daca merge mai turata? Consumul la pompa a iesit cam la fel, de fapt cu cateva zecimi mai mic, diferenta e ca in astia 362 km n-am menajat-o deloc, am mers cum ii place ei.

 

O poza cu angel-eyesurile. Pe Auto se vad mai puternic decat asa, cu sprancenele aprinse.

 

 

http://imageshack.com/a/img832/7049/ogh1.jpg

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Tinand cond ca in carte ai un consum urban de cca 14,5l/100km, cifrele obtinute de tine nu sunt deloc rele. In legatura cu intrebarea ta, poti verifica singur..gaseste o portiune de drum mai libera si mergi in treapta a 3-a la diferite turatii, 1500-2000-3000, verifica consumul instant si aia e :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

O poza cu angel-eyesurile. Pe Auto se vad mai puternic decat asa, cu sprancenele aprinse.

Cu DRL activ din i-drive si pe pozitia neutra 0 ai 12V pe pozitie, de-aia intensitatea e mai mare. Pe pozitie sau faza scurta(si cu sprancenele aprinse) ai doar 4.3V. Pe auto ziua se mai aprinde si faza scurta iar AE-ul trece la tensiunea de pe pozitie 4.3V. Ideal ar fi sa mergi ziua numai pe 0.

Link to comment
Share on other sites

Mai greu sa ajung in Ploiesti, desi am rude acolo :D

 

 

In alta ordine de idei......ceva amuzant. Desi eu sunt fan BMW de mult timp, dar din diverse motive (nu neaparat financiare, mai mult dpdv al prioritatilor de mai multe feluri) pana acum nu am fost in posesia unei asemenea "minunatii tehnice", sotia mea e fan Alfa. Pana acum vreo luna, urmatoarea ei masina trebuia sa fie Alfa. Ca si precedenta. Ei bine, nu va fi Alfa, va fi...........BMW. Seria 1 sau Seria 3, nu stim inca, mai dureaza cateva luni pana atunci. Cred ca 3er.

 

Ce face BMW din oameni :)))))))))

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Mai greu sa ajung in Ploiesti, desi am rude acolo :D

 

 

In alta ordine de idei......ceva amuzant. Desi eu sunt fan BMW de mult timp, dar din diverse motive (nu neaparat financiare, mai mult dpdv al prioritatilor de mai multe feluri) pana acum nu am fost in posesia unei asemenea "minunatii tehnice", sotia mea e fan Alfa. Pana acum vreo luna, urmatoarea ei masina trebuia sa fie Alfa. Ca si precedenta. Ei bine, nu va fi Alfa, va fi...........BMW. Seria 1 sau Seria 3, nu stim inca, mai dureaza cateva luni pana atunci. Cred ca 3er.

 

Ce face BMW din oameni :)))))))))

 

Atunci cauta x-drive.

No ofense dar eu stiu pe propia-mi piele ce fac femeile + tractiunea spate.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut un 135 prin apropiere............Banuiesc ca racheta e putin spus, dar la categoria mea nu mi se potriveste (1,93m, 117 kg, constitutie atletica, nu "burta") :D. Si nici nevestei nu-i trebuie asa ceva, desi nu e din aceeasi categorie cu mine, mai merge cu copilul in masina si cam are piciorul greu :D

 

Btw, eu mi-as fi luat 3er, eventual 335i, doar ca nu am loc in el, fizic.......adica sa pot sta confortabil. Cat de cat, ca nici in E60 nu e cine stie ce spatiu.

 

Ma gandeam la un 330xd, dar mi-e teama ca ma mut eu in el, de la 530xi :D :D

 

Glumesc, nu-mi dau benzinarul pe niciun diesel. Poate doar pentru M5.0d :D. O sa caut benzinar si pt urmatoarea masina.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

vorbim de un benzinar de 3 litri, totusi... cum sa nu fie subturat?

 

si e ceva normal, avand cutie automata, asa fac toate. si daca era turbo motoru la fel statea in ture. d-asta e si lagul ala cand bagi tare piciorul in accelaratie, pana retrogradeaza viteza. dar asta se observa mai bine la viteze mai mari.

 

Nu este subturat pentru ca in momentul in care o calci, turatia creste instant cu vreo 500 de ture deoarece cutia automata cu convertor de cuplu permite acest lucru si fara cresterea vitezei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.