Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

@Acero: Nu depasesc, nu depaseau nici cand erau de 15, dar mi-au atins la niste denivelari mari, la viteza, pentru ca aripa e destul de groasa, cred ca are vreo 10mm. Am masurat din nou, am trimis cateva poze si la firma respectiva, si am incercat cu 12.

 

@RZV: Pretul include si 10 prezoane mai lungi decat cele standard. Alta chestie care mi-a placut la cei de la firma respectiva a fost ca desi am vrut sa le dau un VIN sau alte detalii, daca aveau nevoie, mi-au cerut doar tipul (E60) si daca e xDrive sau nu, deci stiau exact ce si cum sa execute, fata de altii care m-au avertizat de la inceput ca "nemtii astia e dati dracu si nu seamana o masina cu alta" :console:

Link to comment
Share on other sites

fata de altii care m-au avertizat de la inceput ca "nemtii astia e dati dracu si nu seamana o masina cu alta" :console:
:laugh:

 

Ma bucur ca ti-au iesit pana la urma.

Ceva de genul stau si la mine rotile pe spate. Si e foarte bine. Am si coborat masina imediat de 1 an dar niciodata n-am avut probleme cu ele.

Link to comment
Share on other sites

sa puna masina pe un revolutionar si a rezolvat , impozitul la M5 este ~7200 ron , daca se achita integral se face reducere de 720 ron , norocul meu este ca ma tempereaza prietena ca eram in M5 demult =)) , am urmarit mult pe forumurile straine , problemele cele mai uzuale ar fi : ambreajul ( aprox 2000 euro ) , pompele de benzina , senzori de presiune benzina , ungere f f proasta a motorului la rece ( design prost de fabricatie ) daca faci drumuri dese si scurte o faci praf , consumul 20-22 in oras in functie de talpa , cutia foarte proasta pentru oras , cel mai bine in oras mergi pe manual , dar toate astea dispar cand pui avantajele si senzatiile motorului V10 507cp

 

nu stiu de unde problemele astea, daca vorbim de V10.. in 3 ani la M6 am schimbat doar diferentialul si ambreiajul la 40.000 km, dar ambreiajul este considerat consumabil. In rest doar revizii, discuri, zemuri si atat. Ah ba am schimbat si farurile ca se abureau.

 

daca stau sa ma gandesc a fost masina cu cele mai putine probleme dintre toate pe care le-am avut.

 

nimci din ce zici tu acolo nu am patit si a vazut masina aia numai blana, plus ca mergeam zi de zi cu ea, adica f mult drumuri scurte si in oras, nu nuami pe afara. Iar in afara, ii rupeam curu'.

 

cutia pe auto (nu in M mode sau Sport Plus, ci in Normal), e foarte comoda in oras, de ce e proasta ?... iar ca sa mergi pe manual in oras, din padele sau stick, cred ca trebuie sa fii nebun.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Pole - Au luat si ei niste review-uri de pe net si le-au mentionat aici.Confirm cele enumerate aici de tine si asta in cunostiinta de cauza,nu auzite,povestite,bla,bla....Cine isi permite o asemena masina sa si-o ia ca merita fiecare banut,parerea mea :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

scuze off-topic - eu ma refeream la M5uri SH cu > 100.000 km , de pe M5post sau M5board . evident ca daca ai o masina noua sau relativ noua este normal sa nu ai foarte multe probleme sau aproape deloc

 

on-topic - cum e cu noile distantiere ? vreau si eu sa incerc cu 20mm pe spate , sa vad cand ajung sa probez un set sa vad cum se vede

Link to comment
Share on other sites

posibil sa atinga , tocmai daia vreau sa testez , sau merg la sigur pe 15mm direct , tu de unde ai cumparat ?

 

 

Eu am pus de 20mm pe spate, tot pe style 128 doar ca ale mele sunt pe 18 cu 8j.. si nu atinge in aripi..

 

Scz de off-topic @feitosak1

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o. Mi-au fost furate capacelele de la jante. Ce oameni..................N-o mai bag p-aia ca "daca ii prindeam, ce le faceam", ca mai rau ma enervez.

 

Nu arata prea rau jantele fara capacele. Totusi, e senzatia aia ca ti-a intrat hotul in casa. Parca nici nu le-as mai pune la loc, tinand cont ca in vreo 7-8 luni ma voi muta la casa si voi avea garaj si voi sta linistit..........

 

Totusi, stie cineva de unde imi pot lua capacele? La reprezentanta banuiesc ca e japca.

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-au zgariat.....Ma gandesc serios sa nu le mai pun pana nu ma mut. Nu neaparat pentru bani, dar........daca jegosii vad ca le pun la loc, o sa mi le ia 1 data la 3 zile. Totusi, nu cred ca se pot scoate cu mana goala, probabil trebuie o surubelnita ascutita. Ceea ce inseamna ca a fost premeditat, nu ca a trecut un conlocuitor si i-au placut si le-a scos cu degetele. Asta e......

 

Grozadan... E vreo 40-45 de lei bucata.

 

Mai am eu un prieten care a trecut pe capace chinezesti, ca dispar tot la 2 luni. :pardon:

 

Chinezesti unde gasesc? Sa-mi iau vreo 5-6 seturi sa am :D

Link to comment
Share on other sites

Exista la BMW hill-holder sau hill-assist? Aseara ieseam de la Afi din subteran, am oprit in rampa la semafor cam 1 minut (fara frana de mana trasa) si cand am plecat, dupa ce am luat piciorul de pe frana, pana sa apas pe acceleratie (1 secunda), masina nici nu s-a clintit. Dupa search-ul de pe VIN, nu apare o optiune de genul asta.
Link to comment
Share on other sites

Exista la BMW hill-holder sau hill-assist? Aseara ieseam de la Afi din subteran, am oprit in rampa la semafor cam 1 minut (fara frana de mana trasa) si cand am plecat, dupa ce am luat piciorul de pe frana, pana sa apas pe acceleratie (1 secunda), masina nici nu s-a clintit. Dupa search-ul de pe VIN, nu apare o optiune de genul asta.

O fi standard si nu este mentionata.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca au trecut maxim 2 sec. Oricum, e ok ca e standard, a fost prima oara cand am pus asta in aplicare si am fost destul de placut impresionat. Ma descurc si fara, dar e ok ca exista chestia asta. Totusi, ma asteptam sa "cada" putin pe spate si am ramas masca atunci cand am observat ca sta pe loc :p

 

Ma amuza faza ca e standard, iar la marci precum Alfa e o optiune majora, adica daca n-ai hill-holder nu esti om :)))))

 

@Buldy: daca tot exista optiunea, care ar fi motivul pentru care dupa cateva secunde se duce la vale? De ce ar cadea? De ce n-ar ramane pe loc? Intreb pentru ca nu inteleg rationamentul inginerilor BMW, daca tot exista sistemul.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

care ar fi motivul pentru care dupa cateva secunde se duce la vale? De ce ar cadea? De ce n-ar ramane pe loc? Intreb pentru ca nu inteleg rationamentul inginerilor BMW, daca tot exista sistemul.

Pai pe ce motiv sa tina jumate de minut, de exemplu? Iti tine atat cat ai nevoie sa muti piciorul de pe frana pe acceleratie. Cred ca si cine e inca la scoala de soferi reuseste sa mute de pe frana pe acceleratie in vreo 2 secunde...

Daca e nevoie de mai mult, de aia exista cutiile automate.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

As avea nevoie de o parere de la voi.

 

Caut un loc de parcare de ceva vreme. Momentan parchez in spatele blocului, unde gasesc loc. In general gasesc, poate o data la 2 saptamani ma plimb 15 minute pana gasesc un loc, in rest e destul de ok. Mai jale e iarna, cand ninge. Am gasit un loc intr-un Smart Parking (cele suspendate). Costa 100ron/luna, dar nu asta ar fi o problema.

 

Ideea e ca e destul de departe de blocul meu, cam la 700-800 de metri (am masurat azi).

 

Idei CONTRA:

 

1. E ceva de mers, mai ales dimineata cu un copil de 2 ani, dus de mana sau in brate.

 

Idei PRO:

 

1. Masina are fi ferita de hoti si drogati (tocmai ce mi-au luat capacelele de la jante). Nu i-as mai duce grija ca mi-o zgarie vreun imbecil frustrat. Sau ca raman fara roti (si-a cam facut loc ideea asta in capul meu de ceva vreme, si m-au costat 2000 de euro rotile).

 

2. Pe timp de iarna, ca nu mai e mult: nu mai trebuie sa o dezghet, sa o deszapezesc dimineata, sa fac partie prin parcare ca apoi cand ma intorc acasa sa gasesc locul pe care tocmai l-am deszapezit, ocupat, si sa trebuiasca sa iau alt loc la lopata. Zona din fata SmartParkingului o deszapezeste primaria, destul de prompt, am vazut asta iarna.

 

Deci, tinand cont de cele 2 idei PRO si singura CONTRA (cea cu distanta), voi ce ati face?

 

Merci.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.