Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

Si eu am inceput de ceva timp sa pun numai OMV 100,nu simt nici o diferenta,dar daca se poarta,ce sa fac ma adaptez si eu :LMAO: ce naiba,am dat o gramada de bani pe masina si nu imi permit o benzina superioara ?

 

FRE, tu ar trebui sa simti cel mai bine diferenta de cifra octanica, avand motor turbo. Daca ai in OBC optiunea sa vezi cu ce boost mergi, compara valorile pentru cele doua benzine, vei avea o surpriza rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Este o povara financiara,insa linistea pe care ti-o da o asigurare facultativa este nepretuita,cel putin eu asa gandesc. :thumbsup:

 

La o masina de ~60.000, cum ai tu, intr-adevar merita cu varf si indesat, ar fi chiar aiurea sa nu ai, chiar daca n-ar fi in leasing. La una de 15.000-18.000, cum avem eu si Acero, e un pic diferit :p

 

Cand imi voi lua M550d, o sa am si casco mai mult ca sigur :D

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

FRE, tu ar trebui sa simti cel mai bine diferenta de cifra octanica, avand motor turbo. Daca ai in OBC optiunea sa vezi cu ce boost mergi, compara valorile pentru cele doua benzine, vei avea o surpriza rolleyes.gif

Cum am mentionat,de ceva timp pun OmV 100,insa masina frecata mai mult in oras nu imi da senzatia ca merge mai bine,sau consuma mai putin sau trage mai bine,sau....ce o mai fi.Probabil ca difenta este,dar nu ceva woow :hyper:

 

La o masina de ~60.000, cum ai tu, intr-adevar merita cu varf si indesat, ar fi chiar aiurea sa nu ai, chiar daca n-ar fi in leasing. La una de 15.000-18.000, cum avem eu si Acero, e un pic diferit :p

 

Cand imi voi lua M550d, o sa am si casco mai mult ca sigur :D

Si asta este adevarat,dar eu tot mi-as face,nu pentru maruntisuri,insa Doamne Fereste de ceva mai rau :console:

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a cam pus pata sa-mi pun CIC si L7 retrofit. Daca poate sa-mi recomande cineva dintre voi unde pot face asta, la un pret bun (nu vreau nici cel mai ieftin, sa ma duc intr-un garaj de bloc din ferentari), astept o informare. As prefera sa le pun pe ambele deodata, cu aceeasi persoana, sa nu umblu in 2 locuri.

 

Cu CIC si L7, cred ca masina ar fi aproximativ completa, nu stiu ce optionale ar mai fi putut avea (bine, n-are active steering si dinamic drive, ma refer la cele "de interior" :p)

Edited by feitosak1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am scaune cu ventilatie, am si trapa....daca citeai in urma, vedeai. Dynamic xenon e diferit fata de Adaptive headlights? Ca pe astea le am ;) Daca e ceva diferit, nu le am.

 

Intr-adevar, n-am headupdisplay, uitasem de el. Dar nici nu mi-as pune.

 

Oricum, care era ideea............dintre dotarile pe care le mai pot pune retrofit, eu cred ca CIC si L7 ar fi cele mai importante. Tocmai din aceasta cauza, astept pareri.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

daca nu vrei sa vinzi masina cel putin 2-3 ani de acum incolo merita sa investesti in CIC si L7 altfel nu iti recomand , vad ca preturile la F10 sunt in cadere libera deci E60ul o sa se duca rau in jos , romanului nu ii pasa ce retrofituri si cat de bine ai intretinut tu masina , el se uita pe autovit si o vede pe cea mai ieftina si ala e punctul de referinta

 

eu am discutat pentru CIC cu cei de aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/123522-reconditionari-profesionale-volane-auto/page__st__600 , totul inclus / montaj / codare tot ce este necesar se ridica undeva spre 1500 de euro

Link to comment
Share on other sites

am scaune cu ventilatie, am si trapa....daca citeai in urma, vedeai. Dynamic xenon e diferit fata de Adaptive headlights? Ca pe astea le am ;) Daca e ceva diferit, nu le am.

 

Intr-adevar, n-am headupdisplay, uitasem de el. Dar nici nu mi-as pune.

 

Oricum, care era ideea............dintre dotarile pe care le mai pot pune retrofit, eu cred ca CIC si L7 ar fi cele mai importante. Tocmai din aceasta cauza, astept pareri.

 

Acum ma uitam , ai si masaj in scaune? Eu am optiunea Active Seats , eram curios daca intra si ventilatia si masajul aici.

L7 am ascultat si eu si e misto , acum se sonorizare ai?

Volanul se regleaza electric , ai si incalzire in el?

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa iesi mai ieftin poti lua CIC si Logic7 de pe ebay, iar instalarea iti recomand sa o faci la valy in Bucuresti are preturi ieftine :)

 

Ca idee, un CIC pe ebay.co.uk este ~800EURO, iti mai trebuie cablurile 100EURO , emulatorul 60 euro , deci cam 1000 cu totul si montat/codat.

 

Montajul il poti face si tu, codarea nu e mare chestie.

 

LA Logic7 montarea te ajunge cam 100 euro, trebuie trase fire in toata masina, din spate de la amplificator pana in fata.

 

Un L7 complet se da pe la 600-700 euro.

Link to comment
Share on other sites

Masaj nu am in scaune. Hai, nu ma lua acum la virgula. Discutam depspre optiunile uzuale ;) Deci, n-am masaj, dar am chestia aia cu sprijinirea laterala in scaune, nu stiu cum ii zice si nu ma arunc sa dau nume.

 

L7 cred ca se aude mai bine decat ce am eu acum stock, care nu ma da pe spate.

 

Volanul se regleaza electric, si cred ca stii si tu, la scoaterea cheii din contact se duce in pozitia cea mai de sus, sa poti iesi lejer din masina. Incalzit nu e.

 

Daca vrei sa ma iei la bani marunti despre optiuni...ce sa zic. Cauta listele in continuare. Eu ma refeream la ceva palpabil, o masina care te ajuta, nici macar o masina care e de vanzare.

 

Bafta!

Edited by feitosak1
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Colegul neo_andersson se pricepe la astfel de lucruri si nici nu e un garaj de cartier ;) Cred ca multi de pe forum ti-l vor recomanda pentru profesionalism si pasiunea cu care lucreaza.

 

Daca nu esti genul care sa planga dupa banii investiti in masina cand o vinde, atunci merita categoric sa faci upgrade-urile.

 

Eu as incepe cu L7...mi se pare mai important sa ai sunet misto in masina :)

Link to comment
Share on other sites

Imi fac mai mult decat iti inchipui, dar as vrea sa vad daca vand masina sau nu intai. Nici nu prea stiu exact ce trebuie sa cumpar mai exact si cat de dificil este montajul, ca eu am sistemul ala standard.

 

Din ce am auzit, wooferele la sistemul standard sunt de 16cm iar cele de Individual / L7 sunt de 21cm sau ceva de genul...incap in locasuri plug and play sau trebuie adaptari ceva?

 

Daca reusesc sa-mi iau F10, direct Bang & Olufsen :D

Link to comment
Share on other sites

F10 cu Bang & Olufsen cred ca sare de 30-35k :)

 

Am wooferele cu tot cu incinta in care vin, deci plug & play pentru E90.

 

Legat de montaj/codat/instalare te pot ajuta cu informatii, poti sa ma intrebi pe pm daca ai nelamuriri :)

 

O parte din set ( amplificator + 4 boxe midrange ) le-am trimis in Austria , un tip de pe e60-forum.de care isi facea upgrade

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Sau poti urmari topicul meu, am cam descris in linii mari de pe la pagina 16 cum e cu retrofitul asta L7.

 

Hai ma Inside, ca nu e chiar asa simplu. Iti trebuie niste cunostinte destul de avansate pe parte de electrica si codare. Ba chiar si mecanica. Trebuie desfacut tot interiorul pentru cablare si noile difuzoare.

Se desfac toate tapiteriile din interior (usi, praguri, banchete, scaune fata), se da la o parte mocheta, toate trimurile de pe stalpi, se decupeaza locul pentru difuzoare si rame in tapiteria usilor spate, se trage noua instalatie din portbagaj pana la fiecare usa in parte si la difuzorul central din bord, se trag cablurile de alimentare pana in panoul de sigurante, se face codarea si se monteaza totul inapoi.

 

Ce zici? Cati de pe forum s-ar baga la operatiunea asta cap-coada? Si nu ma refer la cei ce se ocupa cu asta, ci la utilizatorii obisnuiti.

Cei ce fac retrofituri nu te taxeaza degeaba. E de munca, nu gluma.

Pe langa complicatiile ce pot aparea. Stii si la mine cat m-am chinuit cu codarea pana am realizat ca erau inversate fibrele in mufa...

 

Dar una peste alta, e unul din cele mai importante retrofituri la un Exx. Iti schimba masina total.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere la cat de scumpa e mana de lucru in Germania, eu zic ca se descurca :)))))

 

E normal la inceput sa iti prinzi urechile ca e prima data, dupa aia stii ce si cum.

 

In romania il costa cam 100e instalarea + codarea.

 

Si da ai dreptate e un retrofit important, mai ales cand se uita lumea ciudat la tine cand treci cu muzica la maxim, aia e cel mai important :))))))) :D

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Pe tine de aia te doare? :laugh: Eu nu mi-am montat muzica pentru spectatori. Ascult tare doar extraurban, nu tre' sa zica lumea "ia uite inca unu' cu beemve". Daca reusesc sa izolez pragurile, nici macar nu se va mai auzi mare lucru afara.

Am facut-o pentru mine. Am pretentii mai mari decat sunetul standard.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ceva ciudat........

 

Dupa 2 plinuri cu Petrom99, cand masina s-a comportat perfect (de obicei pun Omv100, dar n-am avut omv in drum cand am pus astea 2 plinuri), azi am pus din nou Omv100. Se simte o diferenta, din pacate in sens negativ. Chiar se simte, nu mi se pare. Nu mai trage la fel ca ieri, daca ar fi sa cuantific as zice ca se simte un 10% in minus. A mai patit cineva asa ceva? :| Am pus de la alta statie Omv decat de obicei, dar imi vine greu sa cred ca e benzina diferita la statiile aceleiasi firme.

Link to comment
Share on other sites

e clar benzina diferita in functie de statie , fiecare fura cat poate , de exemplu Petromul de la iesirea din Bucuresti dinspre IKEA e dezastru de fiecare data cand am bagat de acolo am avut probleme grave gen check engine aprins , tremurat motor si alte distractii ( la E46 318i si 325i )
Link to comment
Share on other sites

Ceva ciudat........

 

Dupa 2 plinuri cu Petrom99, cand masina s-a comportat perfect (de obicei pun Omv100, dar n-am avut omv in drum cand am pus astea 2 plinuri), azi am pus din nou Omv100. Se simte o diferenta, din pacate in sens negativ. Chiar se simte, nu mi se pare. Nu mai trage la fel ca ieri, daca ar fi sa cuantific as zice ca se simte un 10% in minus. A mai patit cineva asa ceva? :| Am pus de la alta statie Omv decat de obicei, dar imi vine greu sa cred ca e benzina diferita la statiile aceleiasi firme.

 

da , benzina varza la statia respectiva :) . Am patit si eu la un mol de la 13 sept cel de langa prospre , le-am atras atentia , s-au facut ca ploua . Am sunat la mol si am inregistrat o reclamatie oficiala cu nume nr masina blabla , la o luna dupa incident am mai trecut pe acolo tot personalul era schimbat , am alimentat si totul ok . Omul sfinteste locul , nu pot decat sa cred ca martalogii au fost prinsi cu mata in sac cumva .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.