Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

da,mai ales scos din casa de la caldura si plimbat prin frig,raceste imediat..eu tin mai mult la copil decat la masina, deci pentru mine n-ar fi o varianta, as prefera sa ma trezesc mai devreme cand ninge si sa dau la lopata si sa deszapezesc masina decat sa stau cu copilul prin spitale
Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te ce mult conteaza sa n-o gasesti plina de zapada cand pleci. ;)

Apoi... riscul de surprize aproape inexistent. Macar pana e acolo.

 

Eu locuiesc la casa si conteaza enorm. Cand plec undeva, una din griji e intotdeauna masina. Ceea ce intr-un mediu controlat nu mai e nevoie.

 

Concluzia: daca nu te muti inca la casa, du-o linistit in parcarea aia. 700-800m pana la ea, mai faci si tu miscare.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea...du-o in parcare si in fiecare dimineata mergi tu intai, iei masina...vii la bloc de unde iei copilul si gata...il bagi direct la caldurica :)

 

Mai ales iarna e super bine sa nu ai de dat zapada de pe masina...sa nu mai zic de zgarieturile pe care le poti face chiar tu cand dai zapada in graba cu diverse ustensile...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Loc la primarie nu exista.

 

@Mihai: pentru mine ar fi chiar benefic, pentru copil nu prea, e destul de mic (2 ani). Totusi, n-ar fi ceva imposibil. Partea cu sosit acasa cu bagaje/cumparaturi multe n-am mai pus-o la CONTRA, pentru ca pot lasa masina 5 min langa scara blocului pana duc sus ce am de dus, si apoi sa duc masina in parcare.

 

Ma tot gandesc ca daca ma trezesc intr-o zi fara roti sau cu geamuri sparte...........ma ia capul rau.

 

Acum vreo 2 saptamani am vazut, din masina, cum in zona bisericii rotunde de pe str. Brasov (langa Billa), pe trotuarul de langa biserica un drogat trecea si intepa cauciucurile tuturor masinilor parcate pe trotuar. Am intors, dar pana am ajuns din nou acolo disparuse. Asta pe la 11 seara. Si mi-a trecut prin minte ca am dat 47 de milioane pe cauciucuri.................

Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te ce mult conteaza sa n-o gasesti plina de zapada cand pleci. ;)

Apoi... riscul de surprize aproape inexistent. Macar pana e acolo.

 

Eu locuiesc la casa si conteaza enorm. Cand plec undeva, una din griji e intotdeauna masina. Ceea ce intr-un mediu controlat nu mai e nevoie.

 

Concluzia: daca nu te muti inca la casa, du-o linistit in parcarea aia. 700-800m pana la ea, mai faci si tu miscare.

 

 

La casa ma mut cam peste 10 luni. Ma gandesc ca ar merita sa am grija de masina pana atunci.

Link to comment
Share on other sites

da,mai ales scos din casa de la caldura si plimbat prin frig,raceste imediat..eu tin mai mult la copil decat la masina, deci pentru mine n-ar fi o varianta, as prefera sa ma trezesc mai devreme cand ninge si sa dau la lopata si sa deszapezesc masina decat sa stau cu copilul prin spitale

 

Asa e, ai dreptate. Dar e o solutie buna si cea propusa de Mikken, nu ma gandisem la ea. Mai greu la intoarcere, cand trebuie sa venim amandoi (eu si copilul) de la parcare pana acasa. Dar nu cred ca ii strica nici lui o plimbare de 7-10 minute, chiar daca e ger. Eu cand eram mic mancam zapada...........

 

 

V-am zis, m-a pus pe ganduri faptul ca mi-au furat capacele. In seara cand mi le-au luat, am parcat undeva pe o straduta neluminata, mai clandestin asa. Si a fost de ajuns.......Daca raman fara roti chiar ca ma ia capul. Nu mai zic de $, dar de deranj si de sentimentul ala de frustrare, ca nu ai ce sa faci si militia se **** pe tine.

 

 

M-am mai gandit la un PRO: nu se mai pune praful in draci dupa ce o spal, asa cum se intampla in aer liber :D :D

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Dar poti face aceeasi manevra si la intoarcere, nu? Acum nu stiu cum e pe la tine si daca ai loc unde sa tragi masina pt 2 minute cat duci copilul sus...sau poate il duce sotia daca sunteti impreuna.

 

Variante se gasesc zic eu, dar masina o sa-ti multumeasca :)

Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te ce mult conteaza sa n-o gasesti plina de zapada cand pleci. ;)

 

Adevarul e ca timpul pe care l-as pierde sa curat masina de zapada si de gheata mai bine il pierd facand o plimbare. Si cred ca dureaza mai putin plimbarea. Nu mai zic de dat la lopata :D. Si daca stau sa ma gandesc, oricum daca ninge nu pot iesi direct cu copilul sa il trantesc in masina la 4 grade si sa il tin acolo 15 min pana reusesc sa ies din nameti. Oricum ar trebui sa urc in bloc sa il iau, si asta pot face si dupa ce aduc masina de la parcare ;)

 

Dar poti face aceeasi manevra si la intoarcere, nu? Acum nu stiu cum e pe la tine si daca ai loc unde sa tragi masina pt 2 minute cat duci copilul sus...sau poate il duce sotia daca sunteti impreuna.

 

Variante se gasesc zic eu, dar masina o sa-ti multumeasca :)

 

Dimineata pot face manevra, ca e nevasta-mea acasa. La pranz cand ajung acasa, nu este, asa ca nu pot lasa copilul in casa cat timp duc masina la parcare. Dar, cum spuneam, nu cred ca ii strica nici lui o plimbare, fie ea si prin zapada. Oricum, la cat ninge la noi...........Mai rau ar fi cand ploua.

 

Eu sunt patit, asa ca te-as sfatui sa iei locul. Mai ales ca stiu cel mai bine cum sta treaba in minunatul cartier. Il iei numai pentru seara, ziua nu cred ca sunt probleme cu locurile.

 

Normal, daca vin acasa la 14 si plec iar la 17, nu as mai duce masina in parcare................

Link to comment
Share on other sites

Care spuneati pe aici ca nu e diferenta intre benzina de 95 si cea superioara?

 

Azi, din intamplare, am fost nevoit sa pun benzina 95 de la un Petrom. Nu aveau 99+ si eram in range 37km, am tot amanat sa ajung la OMV, ca nu e chiar in drumul meu, si azi n-am mai avut ce face decat sa pun 95 de la Petrom. Ei bine, se simte. Si nu e dragut. Am mers cam 150 km extraurban si 50 urban, si chiar se simte. Atat la "zvac", cat si la cum "toarce" motorul. Si nu, nu e placebo.

 

Posibil ca dupa ce pui 10 plinuri de 95, sa nu ti se para mare chestie cand pui un plin de OMV100. Dar cand pui un plin de 95 dupa 10 de OMV100, se simte.

Link to comment
Share on other sites

http://i512.photobucket.com/albums/t325/tous-les-temps/GIFS%20and%20macros/blasphemy.jpg

 

:hairy:

 

 

eu personal simt diferenta intre Petrom 99+ si OMV100 chiar daca teoretic ar trebui sa fie cam acelasi lucru , dar poate sunt eu mai sensibil de fel <_<

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

.

 

Ma tot gandesc ca daca ma trezesc intr-o zi fara roti sau cu geamuri sparte...........ma ia capul rau.

 

 

Tu nu ai casco la masina asta ? Mai ales cu jantele alea frumoase si chiar rare

 

Stiu pe cineva cu loc in Smart parking , in principiu e ok , trebuie sa iei in calcul ca uneori poti astepta cateva minute sa-ti iei masina , mai ales daca mai sunt cateva persoane inainte , e adevarat ca nu a avut incidente , daca e singura optiune in zona asta e , nici nu-mi pare scump .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

better!

da better , dar acum am vazut ca zice omul 700-800 m am inteles initial 70-80 , in cazul asta si eu m-as gandi de 5 ori , pai e aproape un km , sa te plimbi cu copil , cumparaturi sau mai stiu eu ce . Pt mine ar fi no go !

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Legat de Casco, nu am, intr-adevar. M-am interesat si m-ar costa cam 2500-2800E anual la un asigurator mai rasarit. Mi se pare foarte mult pentru o masina care valoreaza 16.000E. Bine, cu tot ce am bagat in ea, a sarit bine de 20.000, teoretic. Poate ca o sa-i fac si casco in viitorul apropiat. Singurele lucruri de care imi e teama sunt vandalizarea si fenomenele meteo. De lovit am incredere in mine ca n-o lovesc. Am vreo 300.000km si niciun accident produs din vina mea, unul singur per total. Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.