Jump to content

Accident autocar romanesc in Muntenegru


Andrei_VUV

Recommended Posts

Probabil..o fi mahmur acum..nu conteaza. Nu era datoria lui sa intervina aici.

Cred ca Ponta mai avea un pic si trimitea armata acolo sau trupele speciale :)

Ponta, ca ceilalti nici nu stiu ce atributii au in guvernul ala...si cand se intampla cate ceva sare pionul principal sa explice...restul dau din umeri( gen Dusa papa-lapte, nici nu stie sa vorbeasca romaneste in plm).

Link to comment
Share on other sites

da, nasol. ce sa zici, totusi accidente foarte grave cu autocare nu sunt asa dese...

de regula mai pocnesc pe cate unul si nu neaparat din vina lor, dar uite ca se mai intampla...

 

 

oricum sa te fereasca dumnezeu sa ai nevoie de ceva de la vreo amabasada romaneasca, gen ceva simplu ca ti-ai perdut buletinul pe acolo, dapoi sa ceri vreo repatriere ceva...

Oricum ce sa faca astia din Romania, in afara de o lista de morti si sa anunte familia, si eventual sa acopere un transport cand iesi din spital, dar aia nu se intampla niciodat...

Link to comment
Share on other sites

Suntem doar cu numele in EU,dar din punct de vedere al ,,tuturor domeniilor de activitate'' suntem magrebieni sau sudamericani.

Peste tot numai intrebari si scenarii de tot rasul.....e simplu nene,un bou de sofer a mers cu 90 km pe serpentine pe un drum asemanator cu transfagarasanul nostru si din cauza vitezei a sarit cu autocarul in prapastie.Simplu si adevarat....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Apropo de autocare,ele sunt destul de dificil de condus si ca exemplu aveti link-ul meu cu autocarul turcesc care iese in decor destul de simplu si nu este vorba de cinestie ce viteza colosala sau de cinestie ce manevre periculoase.

Pus si simplu,autocarul nu este turism ca si cum iarna nu este ca vara. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Asigurarea de sanatate cand pleci afara o faci daca vrei, nu e obligatorie.

Asigurarea de calatorie nu stiu exact dar cred ca se plateste oricum, e in pretul pachetului de la agentie.

 

Mai vuvule, in astfel de evenimente organizatorice, au OBLIGATIA sa-ti faca o asigurare de viata, nu e ca si cum ai pleca tu cu maxi-taxi sau cu autocarul in spania ca ai tu un var acolo si vrei sa te duci la el... Bine, acum mai depinde si ce contin asigurarile alea si mai ales ce acopera....

Link to comment
Share on other sites

Asigurarea de calatorie de care zice vuv este asigurarea pe care trebuie sa o aiba transportatorul legata de persoane si bagaje . Se gaseste atat la firmele de taxi cat si la cele de autocare .

 

Asigurarea de sanatate este optionala , sunt si agentii de turism care o includ direct in pachet , dar majoritatea o lasa la alegerea turistilor .

Link to comment
Share on other sites

Imi pare bine ca macar acum, fortat de imprejurari, statul s-a miscat si-si face treaba, chiar mai mult decat i-ar fi stat in atributii (vezi asigurarile). In alta ordine de idei, mi se pare infect faptul ca acum, doar ca urmare a mediatizarii, vad oameni repatriati pe banii statului, vad doliu national pentru 18 decedati, vad ajutoare financiare si nu pentru repatriere, doar asa, ca da bine pe sticla. Mi-e scarba de ce se intampla, si ma refer la diferentierea asta murdara intre situatiile unde oamenii zboara acasa cu fratele in urna, doar ca sa ajunga la noi si sa afle ca biserica romana nu accepta incinerarea si ca de fapt nici macar o inmormantare crestineasca nu mai pupa nimeni, daca tot n-au avut bani de repatriere. O mizerie totala care ne caracterizeaza ca stat, si anume usurinta cu care merge prosteala asta a prostilor cu televizorul. Cum pula mea sa nu ma bucur ca aia au fost oameni si ca au sarit sa ajute niste straini si nu asa, cu o cana de apa, ci stand la coada la donat sange si coborand 40 de metri riscandu-si viata ? Si cum sa nu ma intristez cand vad ca noua ni se pare asta iesit din comun? Oricum ar fi, mi se pare incredibil cum niste cretini au tupeul sa apara in media sa faca politica, cand e evident ca autoritatile romane au fost luate pe sus si s-au comportat cum stiu ele mai bine...
Link to comment
Share on other sites

Mai vuvule, in astfel de evenimente organizatorice, au OBLIGATIA sa-ti faca o asigurare de viata

Nu stiu daca legea spune asta. Asigurarea de viata e altceva. Aici e vorba de asigurare de calatorie si eventual de sanatate. Aaa..si mai exista o asig. storno pt excursie care evident n-are nici o legatura cu cazul.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca-ti face nimeni asigurare de viata.

 

Ca sa faci o astfel de asigurare, trebuie ca fiecarui individ sa i se cunoasca starea de sanatate. Ori nu te intreaba nimeni de asa ceva.

 

Asa trimiti orice muribund in excursie :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu-mi explic de ce s-a procedat asa, ca doar nu erau spitale de lumea a III-a in Muntenegru sa nu le poata asigura asistenta medicala corespunzatoare. Si cu toata criza de care ne plangem s-au cheltuit o gramada de resurse prin angrenarea atator institutii, mai ales prin implicarea aeronavelor Bazei 90. Nu zic ca nu e un gest frumos/omenesc sa-i aduca acasa (dar cam repede), dar ma tem ca n-a fost decat o miscare de imagine.

 

Si uitandu-ma si la TV la imaginile de pe traseul ambulantelor, constat inca o data ca soferii nostri sunt tare nesimtiti si n-au nicio jena blocand accesul urgentelor.

 

P.S. Sa nu se inteleaga gresit: toata simpatia pentru victime si familiile lor, tot respectul si admiratia pentru SMURD, armata si politie care stiu sa-si faca treaba, dar autoritatile mi se par un pic dubioase.

Edited by AngelHeart
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o astfel de actiune este FIREASCA si NORMALA, s-au mai facut si altadata (daca va amintiti accidentul din Ungaria acum cativa ani, tot cu un autocar de romani si moldoveni)... poate ca dimenzionarea a fost mai redusa, pt ca atunci deplasarea s-a facut pe roti, iar acum aeropurtat

 

doar REACTIA PRESEI este deplorabila si exasperanta, despicand firul in patru(zeci) in dorinta atingerii exceptionalului...

 

daca pilotii, Dusa sau Arafat trageau o basina pe aeroportul militar, maine am fi aflat ca au vrut sa ii intoxice pe careva dintre raniti :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Si uitandu-ma si la TV la imaginile de pe traseul ambulantelor, constat inca o data ca soferii nostri sunt tare nesimtiti si n-au nicio jena blocand accesul urgentelor.

 

 

 

A fost un accident foarte urat chiar in dreptul aeroportului Otopeni cu putin timp inainte sa aterizeze avionul din Muntenegru si s-a blocat practic tot DN-ul pe ambele sensuri. Nu prea aveau unde sa se dea masinile ca sa faca loc ambulantelor. Am fost acolo la cateva secunde de la accident !

 

Un autocar a lovit din spate un Range Rover si l-a aruncat pe contrasens intr-un Logan.

 

 

http://www.realitatea.net/femeie-ranita-intr-un-accident-rutier-pe-dn1-in-otopeni-circulatia-ingreunata_1212132.html

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.