Jump to content

Coduri erori E60 530d care persista


Recommended Posts

Eroarea "Intelligent Battery Sensor" este cauzata de faptul ca ai inlocuit bateria masinii cu una aftermarket care nu are senzor IBS. Ca sa scapi de ea trebuie sa pui doar baterie originala BMW cu IBS si sa o inregistrezi pe DME (cu DIS sau ISTA).

Senzorul IBS monitorizeaza 2 parametri din baterie "State of Charge" si "State of Health" si transmite aceste date prin interfata BSD (Bit Serial Data) catre calculatorul de motor (DME). In baza acestor informatii se variaza curentul de incarcare al bateriei pentru ai prelungi viata functie si de stilul de mers (mai ales pe distante scurte cand bilantul de energie este negativ).

 

Este cunoscut faptul ca la primele generatii de IBS au fost probleme (E60 fabricate inainte de 2006) care duceau la descarcarea bateriei in stationare pe perioada noptii. In acea perioada (2006-2007) BMW inlocuia senzorii gratuit ca urmare a unei actiuni de service, acum daca ai o astfel de problema poti sa il inlocuiesti sau sa-l deconectezi, in varianta a doua vei avea eroarea care o ai acum.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eroarea "Intelligent Battery Sensor" este cauzata de faptul ca ai inlocuit bateria masinii cu una aftermarket care nu are senzor IBS.

 

Eu nu stiu ca bateriile BMW sa aiba in ele(pe ele/sub ele) vreun senzor IBS. Are doar borne si atat. Senzorul IBS este pe cablu si nu are nici o legatura cu bateria.

Te-as ruga sa nu dezinformezi.

 

LE: ca sa fiu si ontopic, la el e pur si simplu senzorul dus. Se schimba dar e destul de scump(~850 de RON).

Edited by siulian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eroarea "Intelligent Battery Sensor" este cauzata de faptul ca ai inlocuit bateria masinii cu una aftermarket care nu are senzor IBS.

 

Mai nou bateriile aftermarket au 2 senzori ibs; unul monitorizeaza "State of Charge" si celalalt monitorizeaza "State of Health"...Daca unul din ei se strica,celalalt va prelua functiile celuilalt astfel incat bateria va fi mereu si complect monitorizata. Pe acest pricipiu se bazeaza tehnologia masinilor hibride duale.Dualitate asa numita corpuscul unda,acolo unde efectul fotoectric extern al luminii albe este folosit pt. a produce lucru mecanic cu un consum minim de energie al unui impuls electric dat tocmai de aceasta energie stocata in bateria masinii si monitorizata de cei 2 senzori.

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare, Eroare cu filtru de combustibil nu am rezolvat-o, ramane o enigma :)

Insa revin cu noi erori, mai grave, nu mai merge ventilatia de niciun fel! Sigurantele sunt toate bune(torpedo+portbagaj).

Dupa scanare acestea sunt urmatoarele erori:

post-848-0-74005600-1372942239_thumb.jpg

post-848-0-59904300-1372942246_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare, Eroare cu filtru de combustibil nu am rezolvat-o, ramane o enigma :)

Insa revin cu noi erori, mai grave, nu mai merge ventilatia de niciun fel! Sigurantele sunt toate bune(torpedo+portbagaj).

Dupa scanare acestea sunt urmatoarele erori:

 

Power management cred ca este MPM-ul.(se afla in portbagaj sub roata de rezerva).

 

Anyway, m-am uitat acum si pe prima diagnoza si la tine pare o problema de alimentare.(baterie slaba si/sau releul de incarcare pe alternator varza si/sau senzor IBS). Sunt destul de multe erori care tin de alimentare.

Asta face ca tu sa ai spike-uri si posibil tot felul de probleme(inclusiv posibile prajiri de module).

 

 

 

VHAC este modulul/regulatorul de fan pentru AC. Totusi la tine zice coil damaged deci s-ar putea sa fie si vaporizatorul.

 

PS: poate altii au idei mai bune si mai directe dar cam pe acolo sunt problemele.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de raspuns, intre timp am mai gasit o eroare..(cea din poza atasata)

M-am apucat sa demontez pentru a gasi modulul de turatie trepte, am inteles ca poate fi si acela. Stie cineva unde este situat? Este varianta simpla cu ac(butoanele de aragaz)

post-848-0-78013300-1372954753_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.