Jump to content

[CUMPAR] set amortizoare fata BMW E36


beemer24

Recommended Posts

Am o mica problema, amortizorul de pe dreapta fata e scurs...rau, adica de sus pana pe bascula si se simte ca masina e barca, ba chiar si bubuie putin la gropi, sa nu mai zic ca face un balans extraordinar cand ma las pe fata.

Amortizoarele sunt SACHS pe gaz si am decis eu sa le inlocuiesc pe amandoua de pe fata din moment ce ala scurs mai amortizeaza 1% , si celalat e destul de moale, si oricum teoretic asa se procedeaza...

 

CE MA SFATUITI : 1 amortizoare noi ( e de evitat datorita bugetului extrem de redus --- Monroe 250ron/buc sau 200ron/buc Optimal )

2 sa le reconditionez ( UNDE??? , CAT TIN/SE MERITA ???, CAT COSTA ??? A INCERCAT CINEVA??? )

3 amortizoare SH ( ASTEPT OFERTE!!! Daca cineva are un set de amortizoare BUNE, repet BUNE sunt dispus sa ma deplasez si sa le cumpar ! )

 

P.S. 316i fabricatie '97

Link to comment
Share on other sites

ta-technix 250 EURO si nu te mai doare capul daca mai pui inca 50 de euro cred ca iti iei si 4 flanse. Daca le reconditionezi o sa te tina un timp si or sa se strice iar,daca le iei sh risti sa le iei stricate sau sa te tina tot un timp si sa se strice si alea asa macar stii ca iei suspensie noua si cel putin 2 ani nu te doare capu. Parerea mea ca nu se merita sa iei sh sau sa reconditionezi. Bafta, vezi ca este un coleg dani3lll care are preturi bune...
Link to comment
Share on other sites

1. Monroe + arcuri noi.

 

Reconditionare => prea rigide si nu vor lucra corect.

SH doar cu noroc sa gasesti la o masina o suspensie care a fost schimbata de curand.

Cele sport ieftine sunt foarte rigide si proaste, dar daca nu te deranjeaza acest aspect poti arunca 250eur.

Link to comment
Share on other sites

ta-technix 250 EURO si nu te mai doare capul daca mai pui inca 50 de euro cred ca iti iei si 4 flanse. Daca le reconditionezi o sa te tina un timp si or sa se strice iar,daca le iei sh risti sa le iei stricate sau sa te tina tot un timp si sa se strice si alea asa macar stii ca iei suspensie noua si cel putin 2 ani nu te doare capu. Parerea mea ca nu se merita sa iei sh sau sa reconditionezi. Bafta, vezi ca este un coleg dani3lll care are preturi bune...

 

 

Da, multumesc frumos ! dar e cam mult 250 de euro, de flanse nu ma doare capu... si zici ca sunt bune astea ta-technic ?? sper ca nu sunt sport sau d-alea prea rigide...

Stima !

 

1. Monroe + arcuri noi.

 

Reconditionare => prea rigide si nu vor lucra corect.

SH doar cu noroc sa gasesti la o masina o suspensie care a fost schimbata de curand.

Cele sport ieftine sunt foarte rigide si proaste, dar daca nu te deranjeaza acest aspect poti arunca 250eur.

 

Nu zic ca arcurile nu sunt deloc obosite, ca la 5 pers in masina se lasa cam rau, dar nu car cu ea si nefiind rupte nici nu ma gandsc sa schimb arcurile. Si da ma voi orienta spre Monroe sau Technix, de suspensie sport nici sa nu aud fie ea scumpa ieftina s.a.m.d

Link to comment
Share on other sites

ta-technix 250 EURO si nu te mai doare capul daca mai pui inca 50 de euro cred ca iti iei si 4 flanse. Daca le reconditionezi o sa te tina un timp si or sa se strice iar,daca le iei sh risti sa le iei stricate sau sa te tina tot un timp si sa se strice si alea asa macar stii ca iei suspensie noua si cel putin 2 ani nu te doare capu. Parerea mea ca nu se merita sa iei sh sau sa reconditionezi. Bafta, vezi ca este un coleg dani3lll care are preturi bune...

 

total dezinformat.

ta-technix alea sunt 250e setu cu tot 4 amortizoare cu 4 arcuri si sunt sport, omu a spus ca e in cautarea unei suspensii normale.

Eu iti recomand sa-ti iei noi din romania( ce ai avut si pana acum) sau sa iei unele de pe ebay de la vanzatori de incredere aproape noi.

Link to comment
Share on other sites

total dezinformat.

ta-technix alea sunt 250e setu cu tot 4 amortizoare cu 4 arcuri si sunt sport, omu a spus ca e in cautarea unei suspensii normale.

Eu iti recomand sa-ti iei noi din romania( ce ai avut si pana acum) sau sa iei unele de pe ebay de la vanzatori de incredere aproape noi.

 

Am intrat la ta-technix pe site si observ ca au si amortizoare stock ( normale ) : http://www.tatechnix.ro/detalii.php?termeknr=283&nr=Suspensii%20Fixe&s=0

Ms de sfat chiar am un prieten care are experienta in alea ebay-ului si o sa-l rog sa se uite! ce am avut pana acum sachs pe gaz is ale dracu' de scumpe si bugetul meu de student e limitat :))

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Baieti ce parere aveti, intre amortizoarele OPTIMAL si cele TA-TECHNIX ???

Am gasit optimal cu 176 ron bucata, insa nu am auzit pe absolut nimeni sa zica ceva de bine de ele, ba din contra ...

Pt 50 de lei in plus sa merg pe ta-technix ?

Link to comment
Share on other sites

Nu rezolvi nimic daca pui un cacat de amortizoare care sunt ca lemnul de tari cu o tinuta de drum execrabila si nu tin mai mult de cateva luni.

 

Cumpara macar Monroe, ca spre deosebire de TA-Technix si altele no-name au destule review-uri bune.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Monroe!

 

Nu ! sunt aproximativ egale ca pret cu KYB si SACHS insa calitatea lasa de dorit spre deosebire de aceste 2 marci... ok, sunt bune, sigur mai bune decat optimal si multe altele insa nu le voi cumpara din cauza raportului calitate pret ... Multumesc oricum!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.