Jump to content

Alegere kit suspensie 320D FL


Recommended Posts

1.Te rog frumos poți să-mi pui o poză cu mașina ta ca să pot aprecia cum ”stă” ea în comparație cu a mea?

2. de unde ai luat vorbesc de arcurile și amortizoarele, și la ce preț.

mulțumesc frumos

Edited by Rcc67
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

SI lui ii sta exact cum imi sta si mie, doar avem aceleasi arcuri ;)

Cum a spus si colegul keth si cum am zis si eu ieri, arcurile tale oricum s-au mai lasat.

Masina ta are nevoie de un mic drop, asa ca mergi linistit pe H&R 35/20 + Bilstein B4 M Tech.

 

Eu de exemplu am luat arcurile de la grozadan la pretul de 750 lei.

Amortizoare poti lua de la colegul daniel, sunt in jur de 1000 lei fata + spate.

 

 

Topicul lui daniel:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/111390-vand-bilstein-raceland-ta-technix-suspensii-reglabilefixe-arcuriamortizoare-sport-bucsi-poliuretanice-pachete-aerodinamice-pt-bmw/page__st__460

 

Topicul lui grozadan:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/28055-vand-piese-noi-piese-caroserie-ulei-original-bmwcastrol-motul-filtre-mann-la-preturi-speciale/page__st__19380

 

 

Sau poti sa le iei de unde iti recomanda keth :thumbsup:

 

 

LE: Uite topicul cu masina colegului keth:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/76756-my-lilbim/page__view__findpost__p__1847515

 

Pretul final e:

750 arcuri + ~1000 lei amortizoare + 300 flanse + 200 montat si refacut geometrie = ~ 2250 lei

Acum depinde cat iti e manopera la service-ul unde mergi tu si cat costa exact amortizoarele.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

tu crezi că dacă voi monta arcuri H&R mașina va sta puțin mai jos ca acum?

cred că 1 sau 2 cm mai jos nu mă va deranja.

cum am spus și ieri, banii nu mă dau afară din casă, dar nu voi face nici un compromis pentru ca să aleg varianta optimă.

Edited by Rcc67
Link to comment
Share on other sites

Cumpara flanse normale, Lemforder sau Sachs.

 

Flansele si bucsele poliuretanice sunt foarte rigide si nu amortizeaza nimic. Sunt bune, dar nu pe drumurile noastre. Cu acele flanse si bucsi iti va zdrangani tot interiorul si simti fiecare pietricica in caroserie.

Link to comment
Share on other sites

Amortizoare b4 m technik nu am gasit atunci nici la dan nici la claudiu, posibil sa oferteze acum.

 

Kenbobo, m technikurile sunt mai scurte, posibil sa fie o mica diferenta de drop intre noi.

Sincer sa fiu, din poze mie mi se pare ca e la fel, dar nu e exclus sa fie o diferenta. Tot ce e posibil.

 

Desi in unele poze mie mi se pare ca la mine sta putin mai jos decat la tine. Probabil cum la mine sunt mai uzate amortizoarele si flansele iar la tine sunt noi, chiar daca sunt M Tech.

 

LE: Oricum, diferenta e mica, de ordinul milimetrilor.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

atunci voi cumpĂŁra flanșe lemforder. Tot ĂŽn acest context mai demult am trumis o cerere de ofertĂŁ la Bilstein România și am primit o ofertĂŁ de 3900 lei pentru un kit Bilstein B14. Ce ziceți?

Oricum 95% cred cĂŁ voi opta pentru B4 m-tech și arcuri H&R.

Link to comment
Share on other sites

Bilstein B14 sunt bune, masina va sta foarte bine pe drum dar sunt mult mai rigide decat B4 sau B8.

Si cand o reglezi maxim sus are aprox garda la sol care o ai cu H&R 35/20 , sau chiar putin mai jos :thumbsup:

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Uite poze before/after si la mine, poate te ajuta daca nu te-ai hotarat inca.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/105260-suspensie-sport/page__st__40__p__1516563#entry1516563

 

- before - suspensie stock

- after - H&R Touring Cup Kit 35/20

 

jante OE style 32, 8x18" ET 47 / 8,5x18" ET 50. Masina 320 D, 2004.

Edited by idx
Link to comment
Share on other sites

- after - H&R Touring Cup Kit 35/20

 

In acest kit sunt incluse arcurile H&R 35/20 care i le-am recomandat si eu si keth, deci o sa arate la fel (la drop ma refer)

Amortizoarele sunt intr-adevar altele.

Oricum, s-a hotarat deja si a comandat H&R 35/20 + Bilstein B4 M Tech.

 

PS: Arata f bine masinuta ta ;)

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

In acest kit sunt incluse arcurile H&R 35/20 care i le-am recomandat si eu si keth, deci o sa arate la fel (la drop ma refer)

Amortizoarele sunt intr-adevar altele.

Oricum, s-a hotarat deja si a comandat H&R 35/20 + Bilstein B4 M Tech.

 

PS: Arata f bine masinuta ta ;)

 

In acest caz, nu pot decat sa ii urez colegului sa se bucure de ele cat mai multi km.

 

P.S. Multumesc pentru aprecieri! Am pus in ea, cred, mai mult suflet decat trebuia... :)

Link to comment
Share on other sites

ĂncĂŁ odatĂŁ vĂŁ mulțumesc frumos eu am fost plecat azi ĂŽn Cluj (eu sunt din Tg.Mureș) ca sĂŁ se ĂŽnscrie la FSEGA, nu vĂŁ speriați de vârsta mea,fiul meu și am ajuns târziu acasĂŁ dar cred cĂŁ colega mea de la contabilitate mi-a achitat suspensia așa cĂŁ acum nu-mi doresc decât sĂŁ ajungĂŁ cât mai repede la mine sĂŁ o montez.

Am umblat prin Cluj cu roțile astea de 19 și cu suspensia Stock și de vreo câteva ori mi-a atins roata caroseria, dar nimic grav.

VĂŁ spun sincer cĂŁ ĂŽntr-un oraș frumos și mare ca și Clujul nu ar fi trebuit sĂŁ existe unele drumuri așa rĂŁu ”peticite” (am fost la un prieten la ieșirea spre ZalĂŁu).

Bine ĂŽnțeles cĂŁ atunci când va fi montatĂŁ suspensia nouĂŁ voi posta poze cu mașina mea.

Link to comment
Share on other sites

IarĂŁși vin, poate, cu o ĂŽntrebare copilĂŁreascĂŁ.

DacĂŁ schimb suspensia stock cu cea la care am tot fĂŁcut referire, este necesar sĂŁ schimb imediat și elementele de direcție (seturile complete de bascule + bucșe)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.