Jump to content

Nu mai dispun de fonduri dar as vrea sa rezolv vopsitoria masinii mele ...


danche

Recommended Posts

Salutare

 

 

Sper sa nu fiu nici penibil dar nici arogant ...

 

 

Mi-am achizitionat nu de foarte mult timp un e46 cabrio cu ceva probleme la tablarie (aici gasiti povestea ei : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/134907-un-vis-implinit-bmw-e46-cabrio/ ) ... Eforturile pt a-l achizitiona m-au cam dat peste cap dar cred ca a meritat...

 

La inceput m-am gandit sa incerc eu sa rezolv problemele legate de vopsitorie si unele mici retusuri la caroserie dar cu timpul mi-am dat seama ca nu o sa am vreo sansa si nu ar avea rost sa stric mai mult decat sa repar...

 

Asa ca m-am hotarat sa incerc aici pe forum poate am noroc. In concluzie caut pe cineva (preferabil vopsitor pasionat) care ar fi dispus sa ma ajute in vederea aducerii ei pe linia de plutire. Aici obligat fortat voi pune osul la treaba :)

 

Sper sa nu fi fost prea deplasat si sper sa nu imi aud vorbe de genul "daca nu ai bani de bmw , nu iti cumpara"

 

Fac asta pentru ca este o masina care merita toate atentia si ingrijirea din partea proprietarului. Ma cam doare sa o vad zilnic cu tot felul de urme de proasta purtare pe ea...

 

 

Tot odata sunt dispus sa ma "inrolez" intr-un club de tunning in care clubul sa isi doreasca sa modifice/colanteze/vopseasca alta culoare/etc... un e46 cabrio care sa fie prezent evenimentele de specialitate in numele clubului.

 

Multumesc pentru timpul acordat

 

O zi placuta

Daniel

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca omul se refera la manopera nu si la materialele care sunt folosit.

 

 

Am uitat sa precizez,

 

Pana in acest moment am banii de vopsea , ma tot agit sa strang si pentru lac si ce a mai ramas de cumparat, smirghel, sprit chit etc etc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai facut cate ai facut pentru ea din avant (ma refer la achizitie),din entuziasm. Asa facem multi. Dar din pacate,trebuie gandite cu cap ulterioarele cheltuieli ce survin asupra masinii (gen vopsitorie,tinichigerie,tehnic). Aici multi fac greseala asta,vad numai masina,dar refuza sa creada ca vor fi se cheltuieli auxiliare care trebuie suportate tot de tine. De-asta e bine sa analizezi cum trebuie daca se merita sau nu sa cumperi ceva inainte de a o face. Ce sa zic,spor la gasit,dar daca ce incercai sa spui mai sus era legat de manopera + materiale,e f greu de gasit cred eu.

 

L.E: Vad ca ai spus ca bani de materiale sunt,atunci inseamna ca sansele sunt mai mari :)

Edited by Criss88
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa ca m-am hotarat sa incerc aici pe forum poate am noroc. In concluzie caut pe cineva (preferabil vopsitor pasionat) care ar fi dispus sa ma ajute in vederea aducerii ei pe linia de plutire. Aici obligat fortat voi pune osul la treaba :)

Nu o sa te ajute nimeni in acest mod, nimeni nu vrea sa munceasca pe gratis.

Iar tu daca nu te pricepi nu prea ai cu ce munca sa participi.

 

Mai degraba gandeste-te la un sistem barter, poate asta ar fi mai realist putin.

Adica, in loc sa platesti cu bani, sa oferi bunuri sau servicii.

Ajutor in scop umanitar probabil nu vei primi, mai ales ca scopul nu este unul nobil.

 

Tot odata sunt dispus sa ma "inrolez" intr-un club de tunning in care clubul sa isi doreasca sa modifice/colanteze/vopseasca alta culoare/etc... un e46 cabrio care sa fie prezent evenimentele de specialitate in numele clubului.

Adica te gandesti ca un club de tuning sau unul auto sa-ti faca masina pe banii lor, iar tu in schimb sa fii prezent la evenimente de specialitate?

Poate daca aveai o masina extrem de valoroasa sau rara incat participarea ta sa constituie un capital de imagine pentru clubul respectiv, insa E46 nu se califica.

La noi in tara cei care participa la expozitii cu masina si fac parte dintr-un club chiar platesc o taxa de participare, contribuie cu ceva bani pentru pliantele si afisele clubului, pentru hostesse si alte prezente de genul asta.

Iar asta se intampla chiar daca au masini foarte misto si foarte rare, nu-i plateste nimeni pe ei. Exceptiile sunt masinile care valoreaza enorm.

 

Cel mai corect ar fi sa mergi cu ea asa pana-ti permiti s-o faci pe banii tai sau s-o parchezi undeva daca nu vrei sa circuli cu ea asa. E cel mai bine pentru ca nu-ti faci obligatii sau alte datorii.

 

P.S: BMW-urile sunt masini foarte costisitoare la intretinere, iar unul mai vechi intotdeauna va inghiti bani.

Daca nu-ti permiti costurile, e mai bine sa-l vinzi. Multi nu vor sa vanda masini de genul asta desi nu au bani si nu mai ajung niciodata sa se bucure de ele, intotdeauna merg cu frica sa nu pice vreo piesa, cu un stress inutil.

Daca masina reprezinta o povara psihica, n-are nici un rost s-o pastrezi.

Edited by Service Premium
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Vinde-o! Lasa sa se ocupe de ea unu` care are cu ce.

 

Sincer, nu inteleg unde ai vrea sa ajungi cu topicul asta. Ce sperai sa dobandesti? :)

 

 

Depinde si cat de mult te-ai atasat de masina... ajungi in unele momente in care faci si lucruri disperate si ceri ajutor ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde si cat de mult te-ai atasat de masina... ajungi in unele momente in care faci si lucruri disperate si ceri ajutor ...

ce ajutor?:)

pe vremea cand am avut ursul l-am lasat 2 luni sa stea pe dreapta pana am strans bani de reparatie

acum iar o sa stea 2 luni pana strang banii de vopsit si tinichigerie.

Diferenta ar fi ca eu am luat masinile constient ca vor mai hali inca niste bani pt intretinere.

Daca dupa ce o vopsesti trebuie sa schimbi separatorul de ulei si garnitura de culbutor sau trebuie sa schimbi ambreiajul si volanta(care sunt vreo 2000 lei minim) ce faci?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da ciupa . sa doneze sange sa zica si ce stie sa faca poate e zugrav in per asta sunt lucrari.... hai sa fim si putin seriosi tu i.ai oferi o revizie gratuita?

Depinde si unde lucreaza, cu ce se ocupa.

 

Sigur ca i-as oferi o revizie gratuita daca ar putea sa-mi faca un avantaj pe alta parte intr-un domeniu in care sa am vreun interes.

De exemplu, i-am schimbat unui cunoscut un kit de ambreiaj pentru ca un colaborator de-al meu avea de montat niste calorifere, iar tatal clientului era instalator.

Noi i-am facut manopera in schimbul altei manopere.

Cand nu prea sunt bani mai faci si chestii de genul asta. Sigur ca depinde de situatie.

Daca omul nu prezinta incredere nu faci asa ceva din principiu.

Edited by Service Premium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ce ajutor?:)

pe vremea cand am avut ursul l-am lasat 2 luni sa stea pe dreapta pana am strans bani de reparatie

acum iar o sa stea 2 luni pana strang banii de vopsit si tinichigerie.

Diferenta ar fi ca eu am luat masinile constient ca vor mai hali inca niste bani pt intretinere.

Daca dupa ce o vopsesti trebuie sa schimbi separatorul de ulei si garnitura de culbutor sau trebuie sa schimbi ambreiajul si volanta(care sunt vreo 2000 lei minim) ce faci?

 

 

pana in momentul de fata m-am ocupat de mecanica la ea... momentan multumesc ca nu a mai picat nimic pe la ea... Mi-as fi dorit sa pot sa o finalizez. De fiecare data cand ies cu ea la plimbarica trebuie sa dau exlicatii tuturor ce s-a intamplat cu masina ... este ca o picatura chinezeasca...

Link to comment
Share on other sites

Astea nu se vad...

e fiecare cu ale lui ,oricum baiatul a zis ca a schimbat bascule si ce a mai avut de schimbat.personal in general am facut mecanica si apoi vopsitorie si tinichigerie.Sper sa reuseasca sa faca ce vrea ,imi aduce aminte cum eram eu la inceput vroiam sa le fac pe toate odata :).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.