Jump to content

Sfat achizitie E46 316i


H.M.G.

Recommended Posts

Ma gandesc foarte serios sa cumpar un E46 touring 316i 116cp FL. Masina are prima inmatriculare in 05.2004, unic proprietar in Germania, si 174.000 km. Pretul 4500 euro (neinmatriculat). Ce parere aveti? Este prea ieftin sa fie bun? Prea scump? La ce probleme ma pot astepta de la motorizarea asta la nr asta de km? Am vazut masina si am condus-o. Arata foarte foarte bine avand in vedere anii si km. Se conduce la fel de bine, dupa parerea mea, evident. O singura problema am observat, geamul electric de la sofer produce niste zgomote ciudate pe la mijlocul cursei, un fel de cloncanit, dar face toata cursa si in sus si in jos. Care ar fi hiba? In fine, in general mi-ar prinde foarte bine parerile voastre legate de masina pe care am prezentat-o. Pot sa fac din ea o masina pe care sa ma pot baza la drum lung? Sper ca m-am facut inteles, si astept cu nerabdare parerile voastre! Edited by H.M.G.
Link to comment
Share on other sites

Motorul e destul de stricacios la modul general dar daca merge bine si ai vreo garantie ca km aia sunt reali l-as lua.(cauta pe forum discutii despre problemele motorului n42).

totusi ia in calcul si faptul ca vei avea un consum maricel (e drept totusi ca 316i FL are cel mai mic consum dintre motorizarile pe benzina de la e46, dar faptul ca e break e posibil sa se simta). Nici puterea oferita nu e cine stie ce, mai ales daca incarci masina posibil sa fie deranjant de mare problema.

 

Acum pretul mi se pare cam mare, daca vrei sa aduci masina in tara vei iesi f scump (taxa vreo 800 probabil) si cu totul iesi la pret de 320d, 318i si dotate binisor si in stare buna. de masina asta nu ai zis nimic de dotari si poate nu vrei sa o aduci in tara.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Masina este in tara adusa de cineva. Ca si dotari, 4 geamuri electrice, incalzire in scaune, clima automata, radio-cd BMW bussines, jante de aliaj BMW, senzori de parcare, nu stiu ce sa mai spun.... Masina nu o sa fie plina niciodata, vreau touring pentru ca imi place mai mult cum arata decat berlina. Taxa e cam 550. Si apropos, un diesel din anii aia slabe sanse sa aibe km astia la un pret rezonabil. Asta cred eu.

 

Legat de veridicitatea km, masina are carte service cu ultima completare in noiembrie 2011 la 148.000km. La un calcul aproximativ, pe acolo ar trebui sa fie km. Nu stiu ce sa zic mai mult de atat.

 

poti sa faci din ea o masina de baza la drum lung insa trebuie sa fie in mintile ei

nu cunosc prea multe detalii despre motorul asta

 

exact cum spui tu dragosel_bmw, vreau sa fac din ea o masina de baza la drum lung.... la ce te referi cu "sa fie in mintile ei"?

Link to comment
Share on other sites

Deci vrei sa o iei de la un samsar (bisnitar)? Pretul mi se pare unul normal, cand mi-am luat eu gaseam si e46 in jur la 4000. Nu e prea ieftina.

In rest, daca e de la bisnitar ai putea pune un link, sa ne dam cu pararea.

Eu am fost personal si mi-am adus masina, si am vazut ce si de unde cumpara romanii masini (ma refer la cei care le aduc si pregatesc de vanzare).

Link to comment
Share on other sites

mi-e frica sa nu aibe probleme nasoale ascunse, gen airbag-uri scoase din scaune, usi, bord, etc. Am mai citit ca la motorul asta e problema cu intinzatoarele de la lantul de distributie, si poate sari lantul cu rezultatele in consecinta asupra motorului. Am citit atatea probleme despre masini ieftinute pe forum incat am devenit cam paranoid. O testare profi si in detaliu pe unde as putea face in Arad? Poate avem vreun coleg pe forum din Arad care ma poate indruma....
Link to comment
Share on other sites

Doar eu vad cat de rau sta capota intr-una din poze? pe partea dreapta, a pasagerului. acum masina e deja veche si e absurd sa fii ff pretentios dar parca nici 5000 sa dai pe o masina terfelita nu prea merita. in privinta dotarilor, faptului ca e break (breakurile sunt clar mai ieftine) si a taxei care e posibil sa fie mai mare mi se pare cam scumpa.(breakurile au co2 mai mare decat sedanul nu stiu exact fix cat co2 are 316i FL)

 

sa o testezi bine nu de alta dar fiind de la samsar fiind si break e posibil ca km sa fie (mult) mai multi.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Doar eu vad cat de rau sta capota intr-una din poze? pe partea dreapta, a pasagerului. acum masina e deja veche si e absurd sa fii ff pretentios dar parca nici 5000 sa dai pe o masina terfelita nu prea merita. in privinta dotarilor, faptului ca e break (breakurile sunt clar mai ieftine) si a taxei care e posibil sa fie mai mare mi se pare cam scumpa.(breakurile au co2 mai mare decat sedanul nu stiu exact fix cat co2 are 316i FL)

 

sa o testezi bine nu de alta dar fiind de la samsar fiind si break e posibil ca km sa fie (mult) mai multi.

 

cred ca in poza in care capota e ridicata pe dreapta, era deschisa de la maneta din interior, altfel nu-mi explic. in realitate capota arata foarte bine inchisa, si la linie, din cata pricepere am eu

 

dragosel_bmw, am postat acelasi lucru si simultan :drinks:

legat de verificat la reprezentanta bmw, aveti idee cu aproximatie in jurul carei sume s-ar invarti o verificare serioasa?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.