Jump to content

inaltatoare arc spate


e466666

Recommended Posts

sall.

 

imi spuneti si mie va rog unde po gasi inaltatoare ptr arcuri spate ptr un e46 benzina?

 

am fost la mecanic sa vada cum poate aranja spatele la masina ca era lasata cu vreo 2 cm desi arcurile si amortizoarele sant luate noi din primavara si a zis de inaltatoare (doar unul pus pe partea lasata)

 

de unde pot lua asa ceva oem sau calitate cat mai buna?

 

poate stie cineva un site sau ceva.

mersi

Link to comment
Share on other sites

pai nici nu exista inaltatoare pentru bmw.

 

spring pad-urile alea sunt normale, si cu 1 cm mai groase,pentru pachet drumuri grele,atat.

 

si se monteaza numai in partea de sus a arcului.( numai acolo ii da diferenta de inaltime,fata de pad-ul normal)

 

 

dar ,daca vrei sa stea mai ridicata,poti comanda un set de arcuri cu o rigiditate mai mare,

 

de exemplu alea de touring au 2 dungi rosii,sunt cele mai tari.

Edited by sbircris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sbircris Multumesc ca ai raspuns in locul meu.

 

Tie nu iti trebuie inaltatoare, tie iti trebuie un set nou de spring pad sau alte arcuri in stare buna.

arcurile sant noi adica montate in aprilie la fel si amortizoarele si este o diferenta de 2 degete intre roti

ce altceva as putea sa i fac sa o aduc pe linie?

Edited by e466666
Link to comment
Share on other sites

de unde ai cumparat arcurile ?

le a luat ala din service LESJÖFORS ambele pe spate ,(nu stiu de unde probabil cum au ei intermediarii lor) si masina a mai stat in fata casei pina am inmatriculat o ca era timbrul mediu imens in primavara.

 

am remarcat acum vreo luna ca e intr o parte pe spate..

 

le a luat ala din service LESJĂFORS ambele pe spate ,(nu stiu de unde probabil cum au ei intermediarii lor) si masina a mai stat in fata casei pina am inmatriculat o ca era timbrul mediu imens in primavara.

 

am remarcat acum vreo luna ca e intr o parte pe spate..

si o chestie poate stiti, e adevarat ca se poate regla bara stabilizatoare spate din ceva" dinti"?astfel incat sa se redreseze masina pe spate>

Edited by e466666
Link to comment
Share on other sites

Sa nu ridici spatele prea mult ca s-ar putea sa nu m-ai stai pe drum.incearca sa o repari fara sa faci modificari.am patit si eu sa imi stea intro parte,aveam o spira rupta la arc.

am inteles dar arcurile mele nu s rupte ,le a verificat chiar ieri, cred ca singura solutie e sa cumpar un arc ptr touring e46 si sa l montez pe stanga si poate asa o mai salta macar 2,3 cm sa arate normal.

de ex daca pun unul mai mare in spatele meu in masina si eu la volan aproape atinge aripa si jantele sant r16 205 55 nimic iesit din comun .

 

mersi de sfaturi .

Link to comment
Share on other sites

 

de ex daca pun unul mai mare in spatele meu in masina si eu la volan aproape atinge aripa si jantele sant r16 205 55 nimic iesit din comun .

 

 

Pai si asta la ce te duce cu gandul ca respectivul arc este praf, Nu Mai Tine, crezi ca nu exista lucruri noi care sa aiba defecte de fabrica.

Link to comment
Share on other sites

ma ,ala i-a pus arcuri de canapea...

 

pune-i arcuri originale,pe ambele parti,din dezmembrari sau noi.

 

nu umbla cu porcarii, pentru ca se modifica pozitia cardanului, si o sa ai diverse zgomote,si n-o sa stii de la ce.

eh o pu...:) mi a dat ambalajele originale de la arcurile noi si le am vazut si eu ca s noi mah nu s nascut ieri sa ma traga in teapa chiar asa , eu intrebam ce pot face daca unul din arcuri s a lasat , daca schimb acum pe ala lasat o sa se ridice mai tare pe partea asta lasata ca e arcul nou. in fine vad eu.

hai bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

nu iti recomand asa ceva !!! numai sta masina cum trebuie pe drum o sa inceapa toata sa-ti vibreze si nusti de la ce ...incearca sa schimbi arcurile probabil sunt obosite

am schimbat doar arcul obosit si amortizorul si acum masina sta perfect, la cumpana.:)deci merge si asa.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.