Jump to content

vreau E32


just*rzv

Recommended Posts

Salut!

Am si eu o dilema, de la o vreme ma bate gandul sa-mi iau un E32, n-am avut niciodata dar imi doresc de mult un 730i sau 735i ... am observat ca pe forum sunt cativa useri cu oarece experienta in domeniu, poate imi puteti spune si mie daca se merita sa-mi cumpar unul, si cam la ce bani imi pot gasi unul intretinut... si la ce optiuni ma pot astepta in cazul respectiv vis-a-vis de E34...

m-am uitat eu asa pe ceva posturi in tema dar ...

in speranta ca nu deranjez prea mult, orice sfat este binevenit :blink:

multumesc,

Edited by just*rzv
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e o masina foarte buna , gasesti la 3500E , da daca tot vrei E32 cauta un 3000 cu cutie manuala care are un consum rezonabil 13 in oras (mers normal) daca iei automata e jale cu consumul. si mai gandestete la impozitele astea noi. la 730 dai 9 mil/an si la 735 dai 23 mil/an asa ca gandestete bine la ce masina vrei sa-ti iei.
Link to comment
Share on other sites

m-am gandit si la partea cu consumul, si la partea cu impozit + asig, sunt dispus sa merg inainte, in principiu am gasit un 730i cu cutie manuala, foarte multe optiuni, numai ca are gpl, din cate am vazut masina este foarte bine intretinuta, motorul merge bine, urmeaza zilele astea sa ma hotarasc daca iau sau nu.

Cam la ce anume ar trebui sa ma uit, unde, pana acum nu am avut ocazia sa casc ochii la un E32 asa ca nu prea stiu unde sa ma uit ...

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit si la partea cu consumul, si la partea cu impozit + asig, sunt dispus sa merg inainte, in principiu am gasit un 730i cu cutie manuala, foarte multe optiuni, numai ca are gpl, din cate am vazut masina este foarte bine intretinuta, motorul merge bine, urmeaza zilele astea sa ma hotarasc daca iau sau nu.

  Cam la ce anume ar trebui sa ma uit, unde, pana acum nu am avut ocazia sa casc ochii la un E32 asa ca nu prea stiu unde sa ma uit ...

194012[/snapback]

 

 

si E32-ul e o masina ca oricare alta deci trebuie sa urmezi aceiasi pasi ca si in cazul cumpararii unei alte masini:

- verificarea seriilor

- sa nu aiba zgomote si batai

- sa nu fi fost lovita( vezi vopseaua proaspata, strambaturile, kitul aiurea )

- actele sa fie OK, fara nici-o problema

- nu accepta varjeli care te pun pe ganduri

- etc

 

 

te sfatuiesc sa te gandesti de 2- de ori inainte sa ii dai banii aluia de la care o sa cumperi masina. nu e o masina fff ieftina la intretinere deci nu e bine sa o iei si dupa aia sa nu te poti bucura de ea, sa stai cu ea numai prin serviceuri si sa mai bagi o gramada de bani in ea.

 

la o masina vezi daca a fost intretinuta sau nu ( la partea mecanica, motor), uitandu-te si la persoana de la care o cumperi,.... deci.... nu lua de la samsari colorati ( NU SUNT RASIST :blink: ) HMMMM,....OAREEE????

 

 

Multa bafta si sa vii cu poze in cazul in care iti iei o bestie !!!!

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva zile am fost la un service cu cealalta masina, un ursulet, si acolo l-am vazut, in parcare ... un 730i ... nu prea ma dadeam eu in vant dupa barci, insa asta m-a fermecat pe loc, cred ca am stat vreo 20 minute langa ea s-o admir. Nu am stiut ca o masina destul de veche (1990) poate fi intr-o stare atat de buna!

Proprietarul lucreaza acolo, este mecanic, specializat in bmw-uri, deci probleme cu motorul nu as avea prea multe (de fapt si el m-a asigurat in acest sens) cu toate ca are si GPL.

Masina este foarte bine intretinuta, tipul respectiv o are de cativa ani, are toate optiunile din clasa ei mai putin piele... vrea s-o dea pentru ca si-a luat alta, un scenic.

inca nu este pusa in vanzare, si am cam o saptamana la dispozitie sa ma hotarasc, o sa ma duc luni la el sa o vad mai bine, sa casc ochii, si nu prea stiu exact la ce anume sa ma uit, dar o sa fiu atent la detalii ... :blink:

Oricum o sa incerc sa prezint in topic cam tot ce gasesc la ea, ce imi place, ce nu, ce mi se pare mie suspect, etc ... si cu ajutorul vostru o scot la capat intr-un fel sau altul :)

Sunt constient de faptul ca multe din cheltuielile legate de intretinere se vor schimba, insa sunt dispus sa risc ... doar masina sa merite!

Link to comment
Share on other sites

Daca ai bani de impozit ia-ti 735.Am avut motor de 3000 pe e34,iar consumul de 13% il poti avea doar noaptea,eu am ajuns la 24% in oras cu el iar afara 10,5-11% la viteze destul de mari cu AC dat drumul(deci motorul nu avea probleme),intr-adevar mersul meu prin oras e groaznic din judecatorie in tribunal si invers toata ziua,aveam medie de 6-7 km/h.Daca te uiti in ghidul cumparatorului pentru e34 ai sa vezi ca la consumul in oras 530 depaseste 535,iar media este undeva la 15,5 nu stiu exact.Gandeste-te ca e32 este o caroserie mai grea,deci va mai creste putin cansumul.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Am si eu o intrebare, nu mai gasesc unde sa discutat despre chiptuning, dar am inteles ca cu un chiptuning cresc puterea motorului, si regleaza consumul, in sensul ca-l coboara.

 

Si pe mine ma bate gandul sa-mi iau un 730 1993, si ca posesor de dacie din 91, shtiu ce inseamna consum de 10 % :) (ii dau ture mari, ca e cam puturoasa) dar ash vrea sa shtiu daca si un 730 ajunge la consumul asta ( in afara sa zic 9% si orash 12-13% ) CU Chiptuning (sa nu uit) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Un motor V8 care sa consume 13%? :blink: In afara se scot consumuri bune insa in oras sub 17-18 nu ai cum sa scapi...totusi e un motor V8 de 4 litrii.

Chiptuning-ul se zice ca scade cu un litru consumul daca se pastreaza acelasi regim de condus...

300117[/snapback]

 

poate ai inteles gresit, dar e vorba de 730, motor de 3000 nu de 4000, nu shtiu daca m60 de 8 cilindri e V8

 

multumesc de reply, dar e vorba de 3000cmc nu de 4000

 

va salut

Link to comment
Share on other sites

Este V8...din 1992 730i e V8.

Crede-ma ca stiu foarte bine cat consuma un motor de acel fel. :)

Stiu o gramada de motorizari de BMW pe de rost :blink: n-am inteles nimic gresit.

O masina atat de grea cum e un seria 7 nu poate consuma sub 17 decat daca are un motor diesel.

730i sub 17 in oras nu consuma si asta la un mers foarte linistit.

Link to comment
Share on other sites

in ultimii ani de fabricatie(92-94 parca)s-au produs in paralel si motorul de 3000cmc 6 cilindrii(originar din 1987)188cp cat si cel de 3000cmc si 218cp(1992);ca un comentariu suplimentar:tatal meu a avut acum cativa ani un 730i l6 automatic;cumparat in 1998 la 220.000km si vandut in 2002 la 260.000km;n-a avut nici o problema in timpul asta;fiind automatic,accelera in oras destul de greu si consuma cam 16-17% ;in afara se intindea bine si se putea scoate un consum acceptabil(10% la o viteza constanta de 110-120km/h);punctele forte erau intradevar spatiul generos si mai ales suspensia foarte confortabila.
Link to comment
Share on other sites

Insa asta in mana unui sofer cu experienta care conduce probabil foarte lin.

Daca dai in ea poate foarte usor sa consume 18 sau ma insel?

300581[/snapback]

 

corecta in totalitate afirmatia ta; e32 a fost intradevar un model reusit(cand o sa mai vedem un spate asa reusit la BMW?).

Link to comment
Share on other sites

Este un model foarte reusit, insa ca la orice seria 7, costurile intretinerii sunt ridicate. Nu e bine sa iei asa ceva in necunostiinta de cauza.

 

Deasemenea probabil ca masina tatalui tau avea un motor impecabil.

Un motor uzat poate la fel sa consume mult peste 17% indiferent de regimul de mers..

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ioi mai oameni buni dejamagit am ramas :blink:, sincer nu ma pot hotara la ce BMW sa ma opresc... imi place e32u ca are un look frumos, + dotarile care le are e super toate astea in frumoasa suma de 3000 4000 de euro (cam atat se vand din catte am vazut), dar nu cred ca voi umbla mult cu ea prin orash :)) cummm??? cu 17 litri la suta ma usca. e34 mai ramane dar nu se compara cu e32. nu shtiu ce sa zic :) Edited by tupeu
Link to comment
Share on other sites

Ia in calcul ca 17 litrii la suta e un consum chiar bun pt 730i si ca ar trebui sa mai ai inca o mie minim pt reparatii. Un E32 pe care dai 3500 de ex ca inghiti foarte repede minim 1000 de euro pt mici reparatii si consumabilele pe care trebuie sa le schimbi.

300620[/snapback]

 

bine spus, si mam gandit la asta,

mie imi place mai mult retro :blink: si un 730 cu ink 1000 1500 euro bagati in el, daca il fac bijuterie, mar satisface mai mult decat un e36 un pic mai nou.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt din cluj, dupa cum spune lumea de pe forum, nu e asa aglomerat ca bucurestiul

Daca esti din Cluj atunci poate ai noroc cu consumul urban. Eu scor 17 in Bucuresti la mers bara la bara si normal cand nu sunt blocaje. Masina am luat-o din Cluj si fostul proprietar zice ca ii consuma 12 urban. Nu e imposibil, am scos si eu consumul asta in Bucuresti in week-end la un moment dat cand am mers cateva zeci de km. Totusi la E32 cu motor mai mare sa te astepti la mai mult decat la E34 cu motor de 2.5 litri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.