Jump to content

sfat achizitie


pepito86

Recommended Posts

Ati rupt coaiele pe acest forum , domnu vrea BMW daca dati sfaturi sa cumpere alta masina intra si el pe forum dacia , renault, oltcit etc. Se pare ca multe persoane de pe acest forum nu au bmw si vorbescc in lipsa de cunostiinta .Respect pentru toti posesori de BMW
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ati rupt coaiele pe acest forum , domnu vrea BMW daca dati sfaturi sa cumpere alta masina intra si el pe forum dacia , renault, oltcit etc. Se pare ca multe persoane de pe acest forum nu au bmw si vorbescc in lipsa de cunostiinta .Respect pentru toti posesori de BMW

Pai baicoi, eu tot BMW i-am zis sa-si ia... :rolleyes: F30 e tot BMW :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ai 20.000 de euro, de ce nu-ti iei un F30, decat belea de 300 de cai,tabarata, pe drumurile patriei ?

La 26 de ani eu nu m-as vedea intr-un seria 5. Poate pe la 40... Sau esti cocalar ?

 

 

nu sunt cocalar nu ascult manele ĂŽn maÂşinĂŁ nu sunt nici gipsy...doar vreau mai multe pĂŁreri pro Âşi contra pentru cele 2 modele de bmw care le-am enumerat... mĂŁ intereseazĂŁ foarte mult aceste pĂŁreri deoarece intenĂžionez sĂŁ Ăžin maÂşina 3 4 ani..

Link to comment
Share on other sites

nu sunt cocalar nu ascult manele ĂŽn maÂşinĂŁ nu sunt nici gipsy...doar vreau mai multe pĂŁreri pro Âşi contra pentru cele 2 modele de bmw care le-am enumerat... mĂŁ intereseazĂŁ foarte mult aceste pĂŁreri deoarece intenĂžionez sĂŁ Ăžin maÂşina 3 4 ani..

 

Cel mai bine faci un test-drive cu 530xd si 535d apoi te decizi.

Aceeasi dilema am avuto si eu la cumparare si am ales 535 fara sa regret

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt si fara mistouri . 20.000euro nu-ti ajung pentru un 530d sau 535d in mintile lui si/sau pana in 250-300.000 km , mai ales ca din ce vad le cam cauti "full de full". Sau iti ajung 20.000 dar ar fi bine sa mai ai peste ei cateva mii bune pentru reparat ce cade sau este deja cazut si ceva timp liber pentru plimbari prin service-uri .

Daca ai/ai avut deja un BMW probabil stii ca nu-s cele mai fiabile masini si ca piesele nu sunt chiar ieftine .

Din punctul meu de vedere , ai un buget foarte bun de 330 e90/1/2/3 dotat modic cu pana in 120-150.000km curati , drum si taxe .

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ai 20.000 de euro, de ce nu-ti iei un F30, decat belea de 300 de cai,tabarata, pe drumurile patriei ?

La 26 de ani eu nu m-as vedea intr-un seria 5. Poate pe la 40... Sau esti cocalar ?

 

 

ce f30 isi ia ma gogule cu 20 de mii? abia a aparut masina si i-a scazut valoarea la o treime? unde gasiti voi oferte d-astea ca vreau si eu.

Edited by andubalauru
Link to comment
Share on other sites

Pe scurt si fara mistouri . 20.000euro nu-ti ajung pentru un 530d sau 535d in mintile lui si/sau pana in 250-300.000 km

 

Zi zau si fa 3 tumbe !

 

In luna august 2013 gaseste un e60 530xd sau 535d ba chiar foarte in mintile lui cu km in jur de 150k si in jur de 20.000 euro !

 

 

 

 

Cere-le seriile de caroserie si da-mi-le pe pm ca sa-ti verific istoricul la ele !

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt si fara mistouri . 20.000euro nu-ti ajung pentru un 530d sau 535d in mintile lui si/sau pana in 250-300.000 km , mai ales ca din ce vad le cam cauti "full de full". Sau iti ajung 20.000 dar ar fi bine sa mai ai peste ei cateva mii bune pentru reparat ce cade sau este deja cazut si ceva timp liber pentru plimbari prin service-uri .

Daca ai/ai avut deja un BMW probabil stii ca nu-s cele mai fiabile masini si ca piesele nu sunt chiar ieftine .

Din punctul meu de vedere , ai un buget foarte bun de 330 e90/1/2/3 dotat modic cu pana in 120-150.000km curati , drum si taxe .

 

 

 

nu Âştiu sĂŁ fi scris aici cĂŁ eu caut aceste 2 modele sĂŁ fie 'full de full'... pur Âşi simplu la o simplĂŁ cĂŁutare am gĂŁsit 2 modele care mar interesa... Âşi sĂŁ fiu sincer sunt multe opĂžiuni care nu le folosesc nici la e46 care ĂŽl deĂžin( gen pilot automat)

Link to comment
Share on other sites

Care este.

 

Eu zic sa-ti iei un E90 de 10000 si de restul sa te plimbi prin lume cu gagica, socializezi, mai inveti una alta, inveti sa scrii. Asa un 535 te ingroapa si mai mult, zic. Ce placere sa ai un 535 de-l tii in fata blocului, te lauzi la tovarasi, care nici ei nu prea stiu sa scrie, il rupi in gura prin cartier la "opturi" si fum, apoi tot aici apelezi cu acelasi scris stangaci, cum sa repari nu stiu ce piesa ca s-a dus :).

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

ce rau esti... tu nu ai fost copil?... dar ce crezi ca toata lumea s-a nascut invatata? :sorcerer:

 

 

pepito, fa-ti placerile, daca e sa te intepi, aia e, ai mers pe mana ta, plus ca poti trage niste invataminte din chestia asta, ca a doua oara nu ai sa mai faci asa...

 

 

orice experienta costa... :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bai dar vad ca voi o tineti una si lata . Mie nu mi se pare ca nivelul de cunoastere a limbii romane literare este subiectul fiecarui "topic" , desi dupa raspunsuri , pare a fi . Pe omu' asta poate ca nu l-a interesat gramatica in 1-8. Pe voi , probabil ca da . Probabil multi dintre voi aveti studii superioare , deci sunteti superiori , deci trebuie sa o demonstrati corectand gramatica stalcita pe net . Mai mult decat atat , in afara de rupt tastatura nu veti rezolva nimic . Nu veti reusi sa-i faceti educatie la 26 de ani .

Voi in ipostaza voastra oficiala va corectati clientii cand fac erori in vorbire ? Va corectati prietenii si rudele cand stati de vorba cu ei ? Ce se discuta pe forumuri sunt discutii informale . Sunt acceptati oameni cu toate nivele de pregatire academica . In caz contrar va rog sa creati o sectiune la Sign Up unde sa se ataseze macar o diploma de BAC si minim una Universitara , de preferat si un Master's sau un Doctorat .

Acum puteti sa ma luati la hamster cat doriti , dar stiti ca am drepate . Chill , relax si hai sa incercam sa-l aducem pe omul asta inapoi spre lumina .

Omu are o intrebare clara . Merita sa achizitioneze un 530 sau un 535 ? Revin .La 20.000 euro , suma generoasa de altfel , tu platesti cam 30% din valoare masinii de noua , dupa 4-5 ani . De ce crezi ca se intampla asta ? Lasand la o parte argumentul "e masina scumpa domle' . astea se devalorizeaza mai tare " , care este partial corect . Devalorizarea mare se datoreaza costurilor de intretinere si exploatare ridicate . Mai mut decat atat o masina care a pierdut 70% din valoare in numai cativa ani in ce stare crezi ca poate fi ? Cauta un 530/535 pe mobile/autoscout sau unde vrei tu si o sa vezi cat costa unul bun . Cel mai rapciugos 535 gasit de mine cu vreo 380.000km din 2008 , fara sa aiba toate surlele si trambitele pe el costa 17.900euro . Gandeste-te bine si ia in calcul sumele de bani , timpul si nervii pierduti prin/cu service-ul .

Zici ca familia s-a marit . Presupun ca ai un copilas mic . Gandeste-te ca esti pe drum si-ti crapa turbina sau cutia de viteze sau mai stiu eu ce si ramai pe autostrada sau , si mai bine in mijlocul baraganului , eventual si cu sotia si cel mic in masina . Nici nu mai iau in calcul masini lovite , fara airbaguri sau cu alte artificii .

Ce am scris eu mai sus e valabil pentru orice masina "premium" , indiferent ca se cheama Mercedes , Audi , BMW , Lexus , Jaguar etc.

Nu uita niciodata ca nu isi face nimeni pomana vanzand masini senzationale la preturi de dumping .

Edited by VNB
Link to comment
Share on other sites

Activez pe multe forumuri si trebuie sa recunosc ca forumul nostru e contaminat de injurii, dezacorduri si limbaj licentios. Nu se poate asa. Ma gandesc ca poate exista doamne/domnisoare care citesc ori oameni de o anumita calitate morala si ar fi pacat sa ramana cu un gust amar. Daca noi nu luam atitudine ar insemna ca asta e normalitatea ori nu trebuie sa fie asa. Sunt unele forumuri unde jos palaria nu gasesti un post needitat, necorectat gramatical. Se poate, trebuie sa se si vrea.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.