Jump to content

turbina e90 320 dusa


Recommended Posts

Va salut ,

Turbina ta inca nu a juns la mine , cred ca e vorba de masina care se face la Alex pe Blv. Timisoara nu?

 

Va ca cineva pe aici a avut neplaceri in colaborare cu mine , pot sa stiu depre ce e vorba ? Nu ma pretind perfect , mai gresesc si eu ca doar muncesc , dar inclin sa cred ca imi asum cand gresesc si incerc sa remediez.

Lucrez cu 4 serviceuri din Bucuresti , unu din Constanta , unu din Alba care doar BMW fac. Toti schimba epuratoare , de la ei am invatat si eu. Nu ma pricep la montaje sau motoare , doar turbine fac. Si inca ceva , uitati de piese cumparate de pe ebay , okazii sau amazon , daca doriti calitate apelati la cei care asta fac all day long. ( daca schimbi uleiul in parcare ajutat de Gica , zugravul de la etajul 3 , sunt ok si cele de pe ebay ). Piese de turbine MHI exista originale , insa doar pentru cine este capabil sa atinga targeturile impuse de distribuitorii premium...... Sper ca in 2014 sa primesc ceva asemanator cu pozle de mai jos si de la MHI.

( Nu e o lauda , este doar o dovada ca si in Romania se pot face lucruri mari daca esti serios si te pasioneaza )

 

O zi excelenta va urez si spor la treaba !

post-46607-0-62812100-1377778013_thumb.jpg

post-46607-0-54666700-1377778080_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut Ionut,

 

O nedumerire am si eu...ne poti spune te rog frumos de la ce distribuitori premium achizitionezi tu CHRA-ul pentru turbinele Mitsubishi?

 

Sau n-am inteles bine si tu de fapt cumperi piesele direct de la BMW...pentru ca asta inseamna "originale" nu?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va salut ,

Turbina ta inca nu a juns la mine , cred ca e vorba de masina care se face la Alex pe Blv. Timisoara nu?

 

Va ca cineva pe aici a avut neplaceri in colaborare cu mine , pot sa stiu depre ce e vorba ? Nu ma pretind perfect , mai gresesc si eu ca doar muncesc , dar inclin sa cred ca imi asum cand gresesc si incerc sa remediez.

Lucrez cu 4 serviceuri din Bucuresti , unu din Constanta , unu din Alba care doar BMW fac. Toti schimba epuratoare , de la ei am invatat si eu. Nu ma pricep la montaje sau motoare , doar turbine fac. Si inca ceva , uitati de piese cumparate de pe ebay , okazii sau amazon , daca doriti calitate apelati la cei care asta fac all day long. ( daca schimbi uleiul in parcare ajutat de Gica , zugravul de la etajul 3 , sunt ok si cele de pe ebay ). Piese de turbine MHI exista originale , insa doar pentru cine este capabil sa atinga targeturile impuse de distribuitorii premium...... Sper ca in 2014 sa primesc ceva asemanator cu pozle de mai jos si de la MHI.

( Nu e o lauda , este doar o dovada ca si in Romania se pot face lucruri mari daca esti serios si te pasioneaza )

 

O zi excelenta va urez si spor la treaba !

Sunt de acord cu tine toti gresim insa trebuie sa si platim pentru greselile noastre ! Experienta care am avut o ti am comunicat o la momentul respectiv daca insisti pot sa ti o mai comunic o data ! Daca vrei sa ne convingi ca toate kiturile de pe anumite site uri sunt proaste intrebarea colegului este pertinenta spune ne exact ce branduri de chra folosesti pentru reparare exclusiv pentru turbinele mhi care echipeaza bmw e90. Iar o alta intrebare este daca folosesti produse de la firma melett care intamplator se mai gasesc si pe ebay?

Link to comment
Share on other sites

Salut Ionut,

 

O nedumerire am si eu...ne poti spune te rog frumos de la ce distribuitori premium achizitionezi tu CHRA-ul pentru turbinele Mitsubishi?

 

Sau n-am inteles bine si tu de fapt cumperi piesele direct de la BMW...pentru ca asta inseamna "originale" nu?

 

Original inseamna ca in motorul produs de Bmw pui piston BMW ( e90 ), in calculator produs de Bosh , pui memorie Bosh , (e90) si in turbina produsa de MHI pun piese MHI ( e90 ). Ce sa cumpar de la bmw original ? cumpar piese originale de bmw , conducte de tur , pompe de ulei , epuratoare..... piese de tubina cumpara ei de la mine si ca sa fac o aroganta am sa le cer OK-ul sa atasez si o copie dupa factura , poate asa realizati ca e diferenta intre a vorbi din auzite de pe forum si a vorbii din experinta .

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa dau nastere la polemici si nici sa acuz pe cineva...eu sunt doar curios daca tu folosesti CHRA-ul fabricat chiar de catre Mitsubishi, acelasi care a existat original in turbine cand au iesit pe poarta BMW.

 

Daca da, atunci este super ok din pct meu de vedere, as prefera sa iau de la tine decat sa cumpar CHRA-uri facute de alti producatori (unii mai prestigiosi decat altii)...probabil dai si garantie la lucrare (nu doar la piesa). Adica daca pica iar turbina, nu tre sa platesc eu iar demontat / montat...asa mi s-ar parea normal.

 

Cu cat o sa detaliezi mai clar aici, cu atat ai mai multe sanse ca oamenii sa apeleze la serviciile tale...zic eu :)

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu tine toti gresim insa trebuie sa si platim pentru greselile noastre ! Experienta care am avut o ti am comunicat o la momentul respectiv daca insisti pot sa ti o mai comunic o data ! Daca vrei sa ne convingi ca toate kiturile de pe anumite site uri sunt proaste intrebarea colegului este pertinenta spune ne exact ce branduri de chra folosesti pentru reparare exclusiv pentru turbinele mhi care echipeaza bmw e90. Iar o alta intrebare este daca folosesti produse de la firma melett care intamplator se mai gasesc si pe ebay?

 

Acum sincer , va spun furnizorul de piese , va spun cateva secrete din domeniu , profitul pe 2012 si veniti voi in locul meu la munca ? :)) Sau salariile angajatilor sa le faceti oferte mai mari ?

Cum sa va spun furnizorul meu de piese , fara sa va suparati pe mine sau sa intelegi afirmatia ca fiind obraznica ,( cine a vb macar odata cu mine stie ca sunt politicos ) dar asta chiar e tupeu. Voi credeti ca serviceuri astea cu care eu lucrez , sau patroni lor sunt chiar atat de redusi mintal sa imi dea mie banii pe reparatii cand pot ei sa comande de pe ebay ? Sincer , totusi sunt patroni de serviceuri cu pretentii , care fac bani din asta. Dau exemplu doar de Bmw ca asta e forumul , dar vorbim si de alte serviceuri de renume ......

 

Eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic , eu stiu ce fac si cei care lucreaza cu mine stiu asta. Eu nu incurajez reparatia turbinei in baie sau pe masa in bucatarie. Sunt multi care fac asta , astfel nu reusesti sa iesi in evidenta si ramai mediocru.Si oameni care asta fac toata ziua (adica lucreaza cu masinii) apeleaza la firme specializate in domeni. Eu incurajez ideeile de business sanatoase , incurajez investia in calitatea echipamentelor si in specializarea personalului si incurajez know-how-urile de succes.

 

Restul sincer , nu ma intereseaza , fiecare face ce doreste , eu am dat un sfat prietenesc si tot prieteneste intreb : Cand iti repari singur turbina cata garantie iti oferi ? Sau poti ajuta si pe altii ? am eu cativa clientii care cauta ceva mai ieftin.....

 

Daca va pot raspunde si la alte intrebari o fac cu mare placere , dar prefer sa fie stric legate de probleme la turbina si nu secrete din afacere sau viata privata :)

O zi buna si spor la treaba ca eu inca nu am terminat !

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut Ionut,

 

O nedumerire am si eu...ne poti spune te rog frumos de la ce distribuitori premium achizitionezi tu CHRA-ul pentru turbinele Mitsubishi?

 

Sau n-am inteles bine si tu de fapt cumperi piesele direct de la BMW...pentru ca asta inseamna "originale" nu?

 

Mie mi se pare ca intrebarea a fost si de unde le cumpara :rolleyes:

Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

Scuze dar nu cred ca ai inteles ce am intrebat, sau poate m-am exprimat eu gresit...

 

Nu vrea nimeni sa-i spui numele distribuitorului, sa mearga sa cumpere direct (desi cu siguranta nu va putea ca persoana fizica si oricum nu va primi preturi comparabile cu ale tale care cumperi cantitati mari). Cand spui ca CHRA-ul este original, eu inteleg din explicatia ta de mai sus ca este produs de Mitsubishi, corect?

 

E ca si cum ma duc la Carrefour sa cumpar un laptop...nu ma intereseaza de unde il cumpara Carrefour, dar ma intereseaza ce marca e laptop-ul respectiv, nu?

 

Later edit: da, m-am exprimat eu prost :) scuze, nu ma intereseaza de unde le cumperi...doar cine le fabrica ;)

Edited by mikken
Link to comment
Share on other sites

...folosesti CHRA-ul fabricat chiar de catre Mitsubishi, acelasi care a existat original in turbine cand au iesit pe poarta BMW...

 

dupa ce ionut a spus asta:

 

Piese de turbine MHI exista originale

 

crezi k pe topicul asta interesa pe cineva de unde isi cumpara el alea, sau ce marca sunt?

Link to comment
Share on other sites

Acum sincer , va spun furnizorul de piese , va spun cateva secrete din domeniu , profitul pe 2012 si veniti voi in locul meu la munca ? :)) Sau salariile angajatilor sa le faceti oferte mai mari ?

Cum sa va spun furnizorul meu de piese , fara sa va suparati pe mine sau sa intelegi afirmatia ca fiind obraznica ,( cine a vb macar odata cu mine stie ca sunt politicos ) dar asta chiar e tupeu. Voi credeti ca serviceuri astea cu care eu lucrez , sau patroni lor sunt chiar atat de redusi mintal sa imi dea mie banii pe reparatii cand pot ei sa comande de pe ebay ? Sincer , totusi sunt patroni de serviceuri cu pretentii , care fac bani din asta. Dau exemplu doar de Bmw ca asta e forumul , dar vorbim si de alte serviceuri de renume ......

 

Eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic , eu stiu ce fac si cei care lucreaza cu mine stiu asta. Eu nu incurajez reparatia turbinei in baie sau pe masa in bucatarie. Sunt multi care fac asta , astfel nu reusesti sa iesi in evidenta si ramai mediocru.Si oameni care asta fac toata ziua (adica lucreaza cu masinii) apeleaza la firme specializate in domeni. Eu incurajez ideeile de business sanatoase , incurajez investia in calitatea echipamentelor si in specializarea personalului si incurajez know-how-urile de succes.

 

Restul sincer , nu ma intereseaza , fiecare face ce doreste , eu am dat un sfat prietenesc si tot prieteneste intreb : Cand iti repari singur turbina cata garantie iti oferi ? Sau poti ajuta si pe altii ? am eu cativa clientii care cauta ceva mai ieftin.....

 

Daca va pot raspunde si la alte intrebari o fac cu mare placere , dar prefer sa fie stric legate de probleme la turbina si nu secrete din afacere sau viata privata :)

O zi buna si spor la treaba ca eu inca nu am terminat !

Bravo! Trebuia sa spui asa de la bun inceput inainte sa afirmi ca toate sunt proaste (cu precizarea ca ce chra-uri folosesti tu e secret) !

Ps: arogante se fac cu clienti multumiti de serviciile tale nu cu bibelouri sau facturi de bun vanzator !

Link to comment
Share on other sites

oricum nu conteaza,e loterie reconditionarea la tipul acesta de turbina,de aceea marile firme nu reconditioneaza asa ceva. Si exista turbina noua, nereconditionata. Cele oe se reconditioneaza intradevar dar in fabrica, e ca si producerea unei noi

 

Nu prea sunt de acord cu afirmatia asta. Daca BMW (sau Mitsubishi direct...whatever), foloseste acelasi CHRA pentru reconditionare...atunci si un service ca cel al lui Ionut poate face asta, atata timp cat foloseste acelasi kit de reconditionare si are pregatirea tehnica necesara.

Link to comment
Share on other sites

Si exista turbina noua, nereconditionata. Cele oe se reconditioneaza intradevar dar in fabrica, e ca si producerea unei noi

 

Eu am intrebat si la BMW Filaret si la o filiala BMW MĂźnchen si am primit din ambele parti acelasi raspuns (in scris): DA, sunt turbine reconditionate...si citez "Varianta nou nu mai este livrabila de la BMW."

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten caruia i-am cumparat personal de pe ebay un CHRA de E90,177CP.(mitzu evident)

L-am luat de pe ebay(nerings) si site http://www.nerings.lv/

Omul are ~50k km de atunci fara probleme.

 

 

Asta cu Ionut e cel mai tare si el face si desface CHRA-uri numai de el stiute si cu producatorul undeva pe Marte unde noi muritorii nu avem access mi se pare o tampenie.

Mai cercetati piata inainte sa cadeti prada unor cuvinte frumoase.

 

PS: nu am nimic cu Ionut si nu am facut nici o turbina la el dar mi se pare ca prea il vedeti ca pe un Guru al turbinelor.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten caruia i-am cumparat personal de pe ebay un CHRA de E90,177CP.(mitzu evident)

L-am luat de pe ebay(nerings) si site http://www.nerings.lv/

Omul are ~50k km de atunci fara probleme.

 

 

Asta cu Ionut e cel mai tare si el face si desface CHRA-uri numai de el stiute si cu producatorul undeva pe Marte unde noi muritorii nu avem access mi se pare o tampenie.

Mai cercetati piata inainte sa cadeti prada unor cuvinte frumoase.

 

PS: nu am nimic cu Ionut si nu am facut nici o turbina la el dar mi se pare ca prea il vedeti ca pe un Guru al turbinelor.

Asta am facut cel putin eu am studiat piata f bine pentru ca am fost foarte dezamagit de vrajelile multor mecanici !

Nu cred ca s a pus problema de vreun guru

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.