Jump to content

Nedumerire Acte auto


dyk_525

Recommended Posts

Salut baieti...am de curand o masina primita sa spunem in exploatare de la cineva care a plecat din tara cam de un an. Cand a plecat mi-a lasat talonul si asigurarea. In decembrie imi expira ITP si nu am cartea ca sa pot sa il fac. Am vb cu persoana respectiva si mi-a zis ca cei de acasa nu mai gasesc cartea ca sa mi-o poata da sa fac ITP-ul. El a zis ca nu stie daca mai vine in tara in viitorul apropiat. Pot face ITP-ul fara carte?
Link to comment
Share on other sites

Fara carte nu iti face nimeni, decat pe mare risc din partea respectivului(poate sa ii ridice licenta de statie ITP).

Legat de copie, se accepta in cazul masinilor de leasing si cu cir cu mir pentru restul.

 

Dar la voi in bucuresti tot ce e posibil sa ti-o faca si fara acrte.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

intreaba si tu in stanga, in dreapta, un prieten care cunoaste pe cineva care face ITP-ul la masini, nu trebuie neaparat sa mergi la RAR sa faci itp-ul, mai pui un 50-100lei intre acte si gata 2 ani ai liniste, totul este posibil in romanica!

Si daca masina este ok si nu prezinta probleme nu vad de ce persoana respectiva nu ar face posibilul sa te ajute(varianta usoara), daca nu procura, acte peste acte si asa mai departe

Link to comment
Share on other sites

nu are nicio copie...tot cauta parintii lui pe acasa de cateva zile dar nu o gasesc

m-am gandit cu procura dar e prea complicat pt el...el e in S.U.A intr-un orasel micut la ceva distanta de ambasada sau consulat...si a zis ca nu prea isi bate capul..

masina e in stare foarte buna(frane, directie, e stock nu e hamalita sau alergata, eu consider ca e in stare foarte ok)...am sa intreb cunostinte daca au pe cineva la o statie ITP.

 

va multumesc pt raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Se face si fara carte dar costa mai mult 'atentia' ...

da, chiar... cam cat autorizarea RAR.

la orice ITP se scaneaza documentele masinii si ale persoanei care o prezinta la inspectie.

 

daca nu are cartea (nici macar copie), riscul e prea mare pt orice ITPist, si crede-ma ca nu ii face nimeni asa ceva...

 

nici nu vor apuca sa incheie procedura de ITP si se si vor pomeni cu echipele mobile RAR pe cap. :yes:

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca e vorba de CIV-masinii eu cand am facut ITP-ul nu mi-a cerut nimeni asa ceva si nici nu a trebuit sa dau vreo spaga a fost 80 de lei. Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.