Jump to content

Legea Junglei


X X L

Recommended Posts

@Similea - copilul ala nu a murit "pe sticla" ci e la doi m sub pamant. ACUM!

 

Si daca se trece de cazul asta, vor mai fi si altele.

 

Sa o dam cu filosofii e din alt film. Nu trebuie sa fim olimpici pentru a intelege ca atata timp cat cainii sunt tot acolo vor mai fi si ALTE atacuri. Copilul mort e doar unul. Au mai murit oameni.

 

Cainii nu au ce sa caute acolo. Exista solutii:

 

- luati acasa

- eutanasiati

- exportati

 

Cum de aici singura viabila din motive de cost, eficienta si timp e eutanasierea, nu vad care e problema.

 

Orice intarziere va duce la alte cazuri de acest fel si poveste ase va prelungi la nesfarsit.

 

daca era sa avem oameni adevarati, cu capul pe umeri(dar nu avem), politicieni adevarati, nu ciorditori, in doi ani treaba cu sterilizarea functiona... dar, este mult mai ieftin sa ii omori, nu iti trebuie vreun program special, iti trebuiesc niste puscoace cu sageti imbibate-n venin si niste calai... de asta eu nu votez...

 

 

evident ca nici eu nu ii vreau pe strazi...

 

Tu crezi ca in 2 ani dispareau? Banui ca stii ca un caine traiesti mult mai multi ani...

Link to comment
Share on other sites

Eu am cativa la bloc urbati rau de tot, mi-e frica si mie de ei si se reped la oricine fara preaviz, ca sa zic asa.

 

Stiu, nu e vina lor ca au ajuns pe strazi, ca unii sunt si turbati, tot semenii nostri sunt de vina, dar, asta e situatia din prezent. Ce ar trebui sa facem ? Sa me spunem, noi suntem de vina ca au ajuns ei pe strazi, asa ca hai sa-i lasam in continuare, sa ne temem in continuare ptr noi si copiii nostri ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Cand a murit japonezul ala in centrul Bucurestiului, nu s-a scandalizat opinia publica atata

pai la te astepti de la taranul roman?

 

 

in schimb, daca unui conatinal i se-ntampla ceva in alta tara si oamenii de acolo sunt alaturi de acea persoana romana, ce se mai mira... vai ce oameni adevarati...

 

 

m-ati inversunat cu topicul asta... <_<

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am cativa la bloc urbati rau de tot, mi-e frica si mie de ei si se reped la oricine fara preaviz, ca sa zic asa.

 

Stiu, nu e vina lor ca au ajuns pe strazi, ca unii sunt si turbati, tot semenii nostri sunt de vina, dar, asta e situatia din prezent. Ce ar trebui sa facem ? Sa me spunem, noi suntem de vina ca au ajuns ei pe strazi, asa ca hai sa-i lasam in continuare, sa ne temem in continuare ptr noi si copiii nostri ?

 

Sa dam vina pe bunici pt ca ne mananca cainii copii. Apoi filosofam... si o ardem superiori ca niste iubitori de animale ce suntem.

 

:pinch:

Link to comment
Share on other sites

@Similea - copilul ala nu a murit "pe sticla" ci e la doi m sub pamant. ACUM!

 

Si daca se trece de cazul asta, vor mai fi si altele.

 

Sa o dam cu filosofii e din alt film. Nu trebuie sa fim olimpici pentru a intelege ca atata timp cat cainii sunt tot acolo vor mai fi si ALTE atacuri. Copilul mort e doar unul. Au mai murit oameni.

 

Cainii nu au ce sa caute acolo. Exista solutii:

 

- luati acasa

- eutanasiati

- exportati

 

Cum de aici singura viabila din motive de cost, eficienta si timp e eutanasierea, nu vad care e problema.

 

Orice intarziere va duce la alte cazuri de acest fel si poveste ase va prelungi la nesfarsit.

 

 

 

Tu crezi ca in 2 ani dispareau? Banui ca stii ca un caine traiesti mult mai multi ani...

 

 

nu am spus ca dispareau, dar se vedeau efectele... nu se mai inmulteau...

 

 

oare cati de doi ani or fi trecut pana acum...

Edited by umbrella
Link to comment
Share on other sites

si, daca tot nu e clar, iti conchid: cel care cu graba va cauta sa crape capul unei fiinte la fel isi va scoate la lumina instinctul de autoconservare, egoist si mizer, si in fata unui seaman.

 

2. dupa cum ii spuneam acum cateva clipe unui prieten, stiu ca trebuie eutanasiati acesti caini. insa nicio clipa n-am sa fiu atat de obtuz, de mic, de ingalat sufleteste incat sa ma complac in mocirla metaforei recente, de pe sticla, conform careia "familiei indurerate i s-au oferit 3 bilete la meciul romania-ungaria".

 

Eu am sa ma incadrez, macar pe durata scrierii postului astuia, in categoria celor mici si te intreb de ce cautarea unei solutii trebuie automat asimilata unei uri impotriva cainilor, sau a ipocriziei din media. Daca-mi permiti, te-as asigura, pe raspunderea mea, ca majoritatea celor care militeaza pentru eutanasiere nu fac asta din ura, ci doar din convingerea ca e singura metoda coerenta, acum. Mi se pare ca toata cruciada asta recurenta din media nu are nici o legatura cu cei care posteaza aici.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

e maxima zilei asta :laugh:

Vorbesc serios. Zici ca au radar de tigani..cum apare vreunul cum il latra si se reped la el.

Daca toti cainii ar fi asa.... :sorcerer:

 

 

Si da, oricat de mult mi-ar placea mie cainii nu sunt de acord sa fie plina strada de ei pt ca nu poti stii daca e turbat sau nu. Imi sunt dragi astia de langa bloc cand vin si sar pe mine, dau din coada, fac tumbe,etc cand ma vad dar nu poti stii niciodata cum poate reactiona un caine cand te apropii de el, mai ales unul necunoscut.

 

Tocmai pt ca sunt si puncte PRO si CONTRA solutie cea mai buna mi se pare adunararea acestora in centre, nicidecum eutanasierea lor.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Eu am sa ma incadrez, macar pe durata scrierii postului astuia, in categoria celor mici si te intreb de ce cautarea unei solutii trebuie automat asimilata unei uri impotriva cainilor, sau a ipocriziei din media. Daca-mi permiti, te-as asigura, pe raspunderea mea, ca majoritatea celor care militeaza pentru eutanasiere nu fac asta din ura, ci doar din convingerea ca e singura metoda coerenta, acum. Mi se pare ca toata cruciada asta recurenta din media nu are nici o legatura cu cei care posteaza aici.

 

extrem de bine zis. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am sa ma incadrez, macar pe durata scrierii postului astuia, in categoria celor mici si te intreb de ce cautarea unei solutii trebuie automat asimilata unei uri impotriva cainilor, sau a ipocriziei din media. Daca-mi permiti, te-as asigura, pe raspunderea mea, ca majoritatea celor care militeaza pentru eutanasiere nu fac asta din ura, ci doar din convingerea ca e singura metoda coerenta, acum. Mi se pare ca toata cruciada asta recurenta din media nu are nici o legatura cu cei care posteaza aici.

 

 

 

da din pacate,din nesimtire aici s-a ajuns... trebuiesc eutanasiati...

 

 

daca o buba nu e tratata la tipul ei, la un moment dat ajungi la amputare, fiind singura solutie, din pacate...

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca celelalte variante au fost incercate. Si nu functioneaza. Cel putin nu functioneaza la noi, si asta e evident, deci trebuie adoptata o masura de criza, iar in situatii de criza alegi raul cel mai rau.

Ii iubesti, ia-i acasa, dar nu te face ONG ca sa ii salvezi dandu-le drumul pe strazi.

Eu recunosc ca probabil as fi reactionat ca un animal si as fi nenorocit-o pe fatuca aia obeza care nu mai era angajata ONG-ului, dar care a recunoscut ca "smenozeala" se facea cu acordul si stiinta primariilor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-am citit tot topicul, sunt unul din cei muscati de caini (cand eram mic) si din cei care au facut injectii in burta, cu toate astea iubesc enorm de mult animalele (de cand ma stiu, am crescut un animal langa mine in special pisici si rozatoare mici (porcusori de guineea,iepuri,hamsteri,etc)) insa sunt pt eutanasierea cainilor fara stapan. Ma doare-n pl si de lege si de ong-uri si de ce zic "strainii", daca viata imi este amenintata din cauza unui animal, pai il "dilesc" indiferent prin ce metode. App de straini, aia stiu doar sa arate cu degetul sa denigreze, sa urle, da' pe ei ii doare-n cur ca nu-i musca vreun animal.

Deci eu am zis asa, daca autoritatile nu sunt in stare sa faca si altceva in afara de a-si umple buzunarele cu fondurile alocate pt animalele comunitare, atunci trebuie ca noi sa rezolvam problema....cum?? simplu, operatiunea "PIFTEAUA" !!!! Eu chiar am de gand s-o aplic, cea mai eficienta metoda de-a scapa de cainii de prin fata blocurilor si-a caselor. Sa vina baba mariuta si sa spuna c-o sa-i mananc pe lumea cealalta...ma doare-n pl, am sa-i zic c-o sa vina la mine si-o sa-mi ceara o portie din caini ca nepoa'sa nu i-a dat o farfurie de pomana, si-am sa-i dau la mwy.

Lasand gluma cu baba la o parte, va spun sincer, cand am fost acasa sa-mi bag...picioarele in kktii masii ca la un moment dat pe laga scara blocului unde locuiesc, ajunssem sa fac slalom printre handei de caini.

Deci DA, MOARTE CAINILOR COMUNITARI!!!neo.gif paladin.gif Pisicile le mai lasam, ca alea sunt inofensive, si pe deasupra isi si ascund "radelul" dupa ce se kk...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A, si inca ceva:

Nu ma intereseaza deloc cine a plans "pe sticla" si cine n-a plans, ce ONG-uri fac bani, cat ar costa colectarea / sterilizarea / eutanasierea, nu ma intereseaza meciul romania - ungaria si nici cine si cate bilete a dat, nu ma intereseaza nici manipularea (sau tentativa de manipulare) din presa, etc.

Ce ma intereseaza e:

- A avut cineva de suferit? DA. Copilul si familia lui.

- Sunt cainii comunitari vinovati de moartea copilului? DA.

- Se poate face ceva in privinta asta? DA.

- Care este rezolvarea cea mai eficienta si de lunga durata? Dupa parerea mea, eutanasierea lor.

 

Era o povestioara chinezeasca cu doi vecini, care sa intelegeau chiar bine. Unul dintre ei avea un caine. Intr-o buna zi, cainele a atacat vecinul si acesta, sa se apere, a pus repede mana pe un topor si l-a omorat. Proprietarul cainelui a fost foarte suparat dupa aceasta intamplare si a decis sa il dea in judecata pe vecinul sau. In fata judecatorului, cel ce a omorat cainele s-a aparat, spunand: Daca acest caine m-ar fi atacat cu coada, poate l-as fi lovit si eu folosind doar coada toporului.

Cine are minte, sa ia aminte.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca celelalte variante au fost incercate. Si nu functioneaza. Cel putin nu functioneaza la noi, si asta e evident, deci trebuie adoptata o masura de criza, iar in situatii de criza alegi raul cel mai rau.

Ii iubesti, ia-i acasa, dar nu te face ONG ca sa ii salvezi dandu-le drumul pe strazi.

Eu recunosc ca probabil as fi reactionat ca un animal si as fi nenorocit-o pe fatuca aia obeza care nu mai era angajata ONG-ului, dar care a recunoscut ca "smenozeala" se facea cu acordul si stiinta primariilor.

 

Pai cred ca toata lumea e constienta ca daca oamenii astia si-ar fi facut treaba, acum singura problema ar fi fost sa mobilizam lumea sau sa gasim fonduri pentru ONG_uri ca sa continuam procesul. Aici nu pot contrazice faptul ca noi, romanii, am fost pentru a nu stiu cata oara ipocriti si am facut de fapt mai mult rau, facand treaba pe jumatate (jumatatea aia care da bine si care nu implica foarte mult sacrificiu de fapt).

Link to comment
Share on other sites

Raresh, gaito, esti patetic. Vezi-ti de-ale tale, vad ca te-a afectat enorm ce ti-am spus. puternicule.

 

nu stiu cum naiba faci, dar, de fiecare data, te incurci singur.

deci, prima data, da-mi voie sa LOL.

Apoi, da-mi voie sa-ti atrag atentia ca ti se pare ca ma incurc singur. Pur si simplu cred ca nu esti in stare sa urmaresti. Si spun asta fara nici cea mai mica intentie de a jigni.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu as putea fi de acord vreodata cu eutanasierea tuturor cainilor fara stapan.

 

De ce sa plateasca toti cainii pentru comportamentul celor agresivi ? In schimb, cred ca as fi de acord cu eutanasierea celor care dovedesc "ca o merita', fie ca reprezinta o problema din cauza agresivitatii, fie ca au vreo boala ce nu poate fi tratata si in felul asta le pun capat suferintei. Mi se pare absurd ca o fiinta sa fie condamnata din cauza unei fapte facute de alta.

 

Cred ca solutia ar fi castrarea in masa (ca bani exista suficienti, numai vointa nu) atat in orase cat, poate mai important, la tara (poate facuta chestia asta de veterinari, in fiecare gospodarie). Cel putin in Valcea, sunt foarte multi care aduc catei din diverse sate si ii lasa pe langa ghenele de gunoi din oras. Asta presupunand ca exista intradevar vointa din partea autoritatilor implicate, nu doar vointa de a fura orice, oricand, oricat.

 

Pe de alta parte, decat sa fiu de acord cu omorarea a mii sau sute de mii de caini nevinovati, as fi de acord sa castrez niste imbecili fara nicio urma de omenie, care ar fi in stare sa ii omoare cu cruzime.

Edited by MaQ
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Asta cu sterilizarea e frectie la picior de lemn. Pe principiul ca or sa moara de batranete.

Problema e ca trebuie facut ceva, si trebuie facut ACUM. Insa, cel mai probabil lucurile se vor tergiversa din nou in clasicul stil romanesc, nimeni nu-si va asuma decizia de a omorai niste "biete animale nevinovata" (intr-un fel da, animalele nu au nicio vina, pentru ca nu ele au decis sa apara pe lume si sa fie abandonate).

Eu am o problema cu neasumarea raspunderii, si cu cei care spun lucruri doar ca sa dea bine. In viata reala asa ceva nu merge. Pur si simplu, uneori trebuie sa iei o decizie, si sa ti-o asumi.

In conditiile actuale, avand in vedere ca din 90 si ceva incercam cu sterilizarea, si asta evident nu merge din cauze expuse mai sus (handicapati care isi inmnultesc odraslele, babe nebune etc, singurul lucru care a mai ramas de facut este eutanasierea. Din momentul in care facem "curat" si recapatam controlul, putem s-o ardem civilizat si sa incepem sa facem si treaba pe banii pe care ii luam, aici ma refer la adaposturi, posibilitati de adoptie, etc.

Din pacate, a incerca din nou cu metode rudimentare, sa ii sterilizam nu e o solutie. De teleportat pe alta planeta nu cred ca merge, dar este nevoie sa rezolvam situatia intr-un fel, si o putem face fara sa reinventam roata.

Repet, eu cred ca nu e vina lor (a celor abandonati), dar din pacate singura solutie viabila pana la restabilirea ordinei e Solutia brutala. Raspunderea pentru asta, sa si-o asume insa cei responsabili. EU I-as trimite pe toti muistii de la ong-uri sa puna mana sa ajute la situatia asta de criza, sa ne scoata din kkt, asta daca vor sa continue sa faca ce ar trebui sa faca. Apoi, mai vedem. Altfel, amenzi, dosare penale si tot tacamul. In nici un caz nu ii dai amenda paznicului care si-asa abia isi castiga painea ca n-a facut x sau y lucru, ca doar n-o fi superman...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

MaQ, si ce rezolvi prin castrare? Ca nu se mai inmultesc? Pai si? In urmatorii 20 de ani, asteptand sa moara toti, mai mor si din noi cativa, nu? Poate chiar copii de-ai colegilor nostri, de forum, de munca, poate copii din vecini, nepoti, etc.
Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu as putea fi de acord vreodata cu eutanasierea tuturor cainilor fara stapan.

 

[...] In schimb, cred ca as fi de acord cu eutanasierea celor care dovedesc "ca o merita', fie ca reprezinta o problema din cauza agresivitatii, fie ca au vreo boala ce nu poate fi tratata si in felul asta le pun capat suferintei. Mi se pare absurd ca o fiinta sa fie condamnata din cauza unei fapte facute de alta.

 

 

Si cum propui sa se faca asta? Tine cont de un aspect: in bucuresti sunt 8 hingheri, dintre care ieri, la reportaj 4 erau in concediu.

Ai vreo metoda de a determina care caine "o merita" si care nu? Sau ii invitam pe toti la un consult psihologic?

Asta mi se pare cel mai pueril post lately...

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.