Jump to content

Legea Junglei


X X L

Recommended Posts

 

Cand aveti, totusi, un discurs cat de cat util, hai sa vorbim baieti. Ca altceva nu facem aici. :unsure:

 

Ok, atunci hai sa vorbim; imi explic si eu votul “da” si o sa-l argumentez.

Problema cainilor vagabonzi este veche in Bucuresti. Pana acum s-au incercat tot felul de masuri care nu au dat nici un fel de rezultat. De fapt rezultatul este inmultirea cainilor fara stapani in mod exponential de la an la an si nicidecum contrariul. Nu mi se pare normal sa eutanasiezi la scara larga niste animale care intr-un final nu au nici o vina ca exista. Dar nici normal nu mi se pare ca intr-un oras sa nu fi in siguranta din cauza unor caini. Nu e vorba de un “razboi impotriva cainilor” desi media cam aici vrea sa bata. Cum spuneam, s-au incercat masuri civilizate si lumea ( ca deh, asa e romanul) a inteles sa dea cu subsemnatu’, sa nu-si asume nicio responsabilitate si sa arunce cainii inapoi pe strada. Persoane fizice sau juridice.. Rezultatul este ca acei caini s-au inmultit si aceasta masura civilizata a dat gres. Acum, te intreb, DIN VINA CUI A DAT GRES si din vina cui s-a ajuns ca o problema de 10.000 caini a ajuns una de 60.000?

Crezi ca cineva va mai crede ca o asemenea solutie este fezabila in Romania? Si cand spun Romania spun inclusiv pensionari care nu au bani cu ce sa se intretina, familii care nu cu ce sa-si intretina copiii, ONG-uri de apartament, etc. Un animal adoptat presupune anumite responsabilitati, responsabilitati pe care romanul nostru nu le are nici macar pt el.

Ar mai fi varianta adaposturilor gigant, dar si aceasta este oarecum o utopie. Si financiara, pt ca va costa foarte mult (asta in tara numita Romania in care un pensionar primeste o pensie de 8-900 ron si face foamea iar copiii din orfelinate sunt practic niste animale, rodul sistemului) si logistica deorece adaposturi de zeci de mii de caini implica foarte multe (daca vrei le voi detalia in alt post).

Oricum, e interesant cum ONG-urile pt salvarea animalelor sunt finantate numai de stat. Nu am vazut o campanie dusa de un ONG pt strangere de fonduri PRIVATE (asa cum majoritatea ong-urilor afara se autofinanteaza; de fapt notiunea de ong in romania e asimilata profitului) pt a face ceva pt animalele fara stapan sau salvarea unor animale din situatii critice (gen Labus sau Mos Martin schiopata, sa-l aducem la centru, sa-l tratam 1 luna pe banii nostri si apoi sa-I dam drumul).

Am intrebat pe forum ce solutii au cei care au votat “nu”. Pe nimeni nu am vazut sa vina cu o idee realista sau sa spuna ceva de genul “ dam fiecare cate 100 ron/an si noi, cei “multi” iubitori de animale strangem cateva milioane de ron pe an pt a face ceva in privinta asta. Presupun ca exista 100.000 de “iubitori de animale” in romania astfel incat sa ceara legislativului initierea unei legi, nu? Bine...exista si lege proetanasiere si lege antieutanasiere, ca la noi la nimeni.

Intr-un final lucrurile sunt destul de simple. Fie chiar avem o problema si atunci trebuie rezolvata tinand cont si de experientele din trecut, fie nu avem nicio problema si nu trebuie facut nimic.

Eu nu vad alta solutie (tinand cont ca traim in romania, tara populata de romani mai destepti si mai civilizati decat orice alt popor) decat strangerea cainilor de pe strazi, cei bolnavi si irecuperabili sau agresivi eutanasiati direct iar cei sanatosi dati catre adoptie ( si eventual controlati adoptatorii si trasi la raspundere daca nu respecta conditiile), iar cei care nu au fost adoptati intr-o perioada rezonabila, eutanasiati.

 

Daca ai tu o solutie mai buna, sunt deschis la o discutie bazata pe argumente.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Oricum, e interesant cum ONG-urile pt salvarea animalelor sunt finantate numai de stat. Nu am vazut o campanie dusa de un ONG pt strangere de fonduri PRIVATE (asa cum majoritatea ong-urilor afara se autofinanteaza; de fapt notiunea de ong in romania e asimilata profitului) pt a face ceva pt animalele fara stapan sau salvarea unor animale din situatii critice

 

Daca ai tu o solutie mai buna, sunt deschis la o discutie bazata pe argumente.

 

 

am pus un link adineaori. apasa, apeasa, pune destu' :)

link suficient sa-ti contrazica TOT postul, post pe care, pe bune, l-am citit.

 

 

asa ca apeasa si tu

 

PS: in linku meu apar si gagile misto. Asa ca apeseati mai :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

am pus un link adineaori. apasa, apeasa, pune destu' :)

link suficient sa-ti contrazica TOT postul, post pe care, pe bune, l-am citit.

 

 

asa ca apeasa si tu

 

PS: in linku meu apar si gagile misto. Asa ca apeseati mai :sorcerer:

 

Absolut laudabila initiativa. Dar din pacate nu cred ca e de ajuns. Oricum, macar pt pui ar trebui sa se gasesca o alternativa fiabila.

Link to comment
Share on other sites

Exista solutii dar dureazaaaaaaa nu este o solutie . Hai , fa un efort Simi , nu mai vorbi cu manta , scurt si la obiect .

Interesant link postat de tine , frumosi si dragalasi acei pui , dar cu cei cateva zeci de mii care au niste ani si mai sunt si plini de boli , un pic de raie si bale la bot ce facem ?? Mai pune un link si cu ei .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exista solutii dar dureazaaaaaaa nu este o solutie . Hai , fa un efort Simi , nu mai vorbi cu manta , scurt si la obiect .

Interesant link postat de tine , frumosi si dragalasi acei pui , dar cu cei cateva zeci de mii care au niste ani si mai sunt si plini de boli , un pic de raie si bale la bot ce facem ?? Mai pune un link si cu ei .

 

 

le punem otrava in mancare si am rezolvat... :angry:

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ iei și tu putina otrava mĂŁ abțin. Te las totuși sa te gândești de ce cred ca ești dobitoc

Stiu eu sunt dobitoc ca nu stiu sa port o conversatie decenta. Sunt si frustrat in spatele unei tastaturi si jignesc pe cei care nu au aceleasi pareri ca mine. :)

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa iti controlezi limbajul. Crede-ma ca pot scrie cel putin 2 pagini de injuraturi fara sa ma repet,dar ma abtin chiar daca simt nevoia sa o fac. Ai putea sa-ti spui pct de vedere civilizat. Asa cum o face toata lumea. Nu strica topicul.
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Injectia letala e o injectie cu praf de zane care omoara cainele cu zambetul pe buze.

 

sorcerer.png

 

 

 

 

 

Cefi, spre deosebire de tine e absolvit o facultate.naughty.gif

Felicitari pt asta.

Edited by vartocp
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca au mai muscat un copil...

 

Superb! Chiar ca e ca in padure pe acolo :sick:

 

Si cat de frumos, elegant si eficient au facut curat prin Timisoara. Chiar m-am uitat si astazisi ieri si nu am vazut niciun caine prin oras. :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.