Jump to content

Al meu drac pe roti!


Stama

Recommended Posts

Adica sunt analfabeti, dar se pricep la business. Bun asa.

Sa te poarte in siguranta!

 

Am zis ca stiu sa scrie in romana.

 

ANALFABĂT, -Ă, analfabeți, -te, s. m. și f., adj. (PersoanĂŁ) care nu știe sĂŁ scrie și sĂŁ citeascĂŁ;

Link to comment
Share on other sites

Sper sa modifice astia odata legea astfel incat sa iti fie imposibil sa mai poti circula cu masina pe BG mai mult de 30 de zile ! Nu-ti permiti taxele la un motor mare, ia-ti in plm Logan. Chestia cu principiile sa i-o spui lui mutu, ca nu suntem redusi mintal pe forumul asta. Nu ai niciun principiu, pur si simplu nu ti-o permiteai inscrisa in tara !

 

 

in momentul de fata sunt total de acord cu tine...

dar parerea mea e ca jumatate din cei de pe forumul asta daca le pica ceva mai costisitor la masina, isi fac credit in banca

 

in concluzie nu mi se pare nici timbrul de mediu prea reusit

Link to comment
Share on other sites

Sper sa modifice astia odata legea astfel incat sa iti fie imposibil sa mai poti circula cu masina pe BG mai mult de 30 de zile ! Nu-ti permiti taxele la un motor mare, ia-ti in plm Logan. Chestia cu principiile sa i-o spui lui mutu, ca nu suntem redusi mintal pe forumul asta. Nu ai niciun principiu, pur si simplu nu ti-o permiteai inscrisa in tara !

 

Logan sa iti iei tu:) inca nu intelegi conceptul de uniune:) e ca si cum in USA tu stai in Michigan si nu ti-o poti inmatricula in Oregon:)) ceea ce zici tu e o tampenie, daca eu sunt pasionat de BMW si de la 14 ani imi doresc BMW, imi iau BMW ca am bani sa mi-l cumpar, am bani sa il intretin(mecanic ma refer) am bani de motorina, , dar cred daca le pui pe foaie e39 + taxa platita = aproape un e60 inmatriculat :-s, deci din start trebuia sa iti dai seama ca nu imi permit si nu ar fi logic sa platesc taxa, dar se pare ca... in fine, sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Ma scuzi. Eu sun asa, mai incet la minte. Fa-ma sa inteleg: sunt bulgari, nu stiu sa scrie bulgareste (dar pot sa citeasca presupun, ca altfel ar fi cum i-am numit in postul anterior), insa scriu perfect in romana. Limba romana, avand dealtfel o gramatica extreeem de simpla. Si pe care au invatat-o...

Gata, hai ca-mi pierd concentrarea. E prea mult pentru mine.

Spor, si ai grija cu masinuta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma scuzi. Eu sun asa, mai incet la minte. Fa-ma sa inteleg: sunt bulgari, nu stiu sa scrie bulgareste (dar pot sa citeasca presupun, ca altfel ar fi cum i-am numit in postul anterior), insa scriu perfect in romana. Limba romana, avand dealtfel o gramatica extreeem de simpla. Si pe care au invatat-o...

Gata, hai ca-mi pierd concentrarea. E prea mult pentru mine.

Spor, si ai grija cu masinuta.

 

O sa am, multumesc.

 

Ma refer ca bulgar poate sa fie ultimul analfabet, daca se descurca, ca roman...asta e tot ce ma intereseaza pe mine ca, client.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa modifice astia odata legea astfel incat sa iti fie imposibil sa mai poti circula cu masina pe BG mai mult de 30 de zile ! Nu-ti permiti taxele la un motor mare, ia-ti in plm Logan. Chestia cu principiile sa i-o spui lui mutu, ca nu suntem redusi mintal pe forumul asta. Nu ai niciun principiu, pur si simplu nu ti-o permiteai inscrisa in tara !

 

 

Mai ai mult de asteptat pana sa vezi modificata legea asta! Suntem in spatiul UE si circulam cu orice vehicul care este inmatriculat intro tara din UE, care are verificare tehnica si asigurare achitate la zi si legal, nu xerox-uri la colt de bloc. Sunt interese mult mai mari la mijloc decat putem intelege. Sunt 5 ani decand se incearca ceva si doar vorbe. Vor mai trece inca pe atat si tot degeaba. Relax.

Am un motor de 998 cm3 pe un Peugeot 107 si pe zi ce trece ma gandesc sa-l inmatriculez in Bg. Motivele sunt nenumarate si nepretuite.

 

Patriotismul asta nu ne-a scos din c...t si nici nu se v-a intampla. Cine are bani de dat guvernantilor poate sa o faca, avand constiinta impacata ca are o masina de 12-13 ani cu motor de 2,5 sau de 3,0 inmatriculata pe Ro si pe numele lui. Parca la astea de IT, FR, BG etc. le cad rotile daca circula pe sosea.

 

On topic: Daca ai grija de masina, v-a avea grija si ea de tine. Actele intotdeauna sa le reinoiesti legal, fara compromisuri si nu vei avea nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa modifice astia odata legea astfel incat sa iti fie imposibil sa mai poti circula cu masina pe BG mai mult de 30 de zile ! Nu-ti permiti taxele la un motor mare, ia-ti in plm Logan. Chestia cu principiile sa i-o spui lui mutu, ca nu suntem redusi mintal pe forumul asta. Nu ai niciun principiu, pur si simplu nu ti-o permiteai inscrisa in tara !

 

 

Este fortata un pic chestia asta. Ca tot se sta cu alte tari straine in gura, iti dau exemplu simplu si probat.

 

Pentru 330i in Anglia, platesc 260 lire sterline pe an, o asigurare si un MOT din cand in cand. Nu tu impozit, roviniete, taxe in benzina sau alte gunoaie. Apoi, asigurarea este mare pentru pustani si masini de risc, gen BMW si alti bolizi. Dar, daca esti civilizat scade dramatic. Sa nu zic ca in caz de accident, nu este ca la noi, cand mai faci unul cerebral cand dai de toti oligofrenii.

 

 

In unele cazuri, Bulgaria este o alternativa. Chiar nu merita sa dai un impozit de 80 milioane anual, doar ca asa zice statul ca trebuie. Peleu pana la urma, statul sunt eu, tu si altii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-am bazat afirmatia pe faptul ca 99% din masinile cu nre de BG de la noi sunt sicrie pe roti ce atenteaza si la viata noastra, nu numai a proprietarilor.

 

Dreptate ai si tu, e asemanatoare situatia cu cea a cainilor vagabonzi. Nu prea ai cum sa scapi.

 

Daca ITP-ul s-ar face pe bune si sa fie obligate sa faca ITP-ul romanesc si bulgaroaicele atata timp cat stau pe aici, ai elimina mare parte din ele. Pacat ca nu e nimeni inventiv.

Edited by Scufi
Link to comment
Share on other sites

KIP lasa baiatul in pace. e un pic mai practic(si apreciez lucrul asta)

 

 

 

stama cat te-a costat inmatricularea pe BG si asigurarea? itp...explica mai mult ca ma int.

ms

 

Confirm ce a zis despre ITP si RCA celalalt User, pe mine m-a dus cu tot 600 euro, trebuie sa ai in vedere ca o noapte trebuie sa ramai acolo sa te cazezi la hotel(o noapte plus mancare plus de baut + cazare te duce undeva la 50 euro) unul dintre frati te duce cu masina lui personala la hotel si te ia a doua zi la 8 cand trebuie sa fii prezent la politie pentru a ridica actele. daca ai numere rosii nu poti sa iesi din tara fara cineva cunoscut( sa dai la vama spaga 10-20 euro) si iti trebuie platforma care te trece podul cu 150 lei. sa fii atent cand iti face asigurarea sa nu iti greseasca datele de pe talon. oricum nu te speria, nu e nimic greu, te ajuta fratii aia de acolo cu tot.

Link to comment
Share on other sites

Stai tu linistit,cunosc eu multe,f multe modele de asigurari care sunt facute "ca la xerox". Arata atat de bine incat nu`ti vine sa crezi. Si cand ajungi la controlul de frontiera,surpriza,constati ca asigurarea e falsa si te alegi frumusel cu un dosar. Se identifica usor,ba are acea holograma de pe declaratie falsificata (practic lipita,nu reactioneaza la miscare),ba hartia este dinaia ordinara. Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

Stai tu linistit,cunosc eu multe,f multe modele de asigurari care sunt facute "ca la xerox". Arata atat de bine incat nu`ti vine sa crezi. Si cand ajungi la controlul de frontiera,surpriza,constati ca asigurarea e falsa si te alegi frumusel cu un dosar.

 

foarte bine sa ii bage in puscarie, intrebarea e urmatoarea: de ce au putut sa mearga pana acum cu astfel de asigurari? pentru ca politia romana nu are baza comuna cu bulgaria, si in loc sa incerce sa evite astfel de situatii prin implementarea unor sisteme noi de evidenta, ei dau legi!

Link to comment
Share on other sites

Pai ce sisteme de evidenta ai vrea sa fie infiintate? Fiecare tara are baza ei de date. Cum noi avem baza de date cu toti proprietarii nostri de masini,asa si bulgarii au baza lor de date nationala cu proprietarii. Problema vine in momentul in care unii bulgari au inscrise pe numele lor jde masini,acolo se pierde evidenta masinilor,mai ales daca 9 din 10 masini pe care bulgarul le are sunt prin Romania. Si atata vreme cat romanu` isi face verificarile si toate cele la ei,bulgarii nu au cum sa`i faca aluia ceva pentru ca nu stau sa`l urmareasca pe ala pas cu pas sa vada ce face cu fiecare masina. A fost o initiativa hilara anul asta,ma rog,a ramas la stadiul de idee : sa opreasca fiecare masina cu numere de BG si sa le ia evidenta (cretinism total). O baza de date comuna nu este decat baza de verificare a datelor in Schengen,comuna tuturor statelor,dar aia se ocupa cu totul altceva (verificarea infractionalitatii,masini furate etc).

 

Problema e ca intri si tu in kkt daca se descopera ca tu circuli cu o masina cu asigurarea falsa,nu numai ala de a intocmit`o. Te mai trezesti si cu masina retinuta si cu dosar pe cap. De`aia am ajuns sa am alergie la "bulgaroaice".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Confirm ce a zis despre ITP si RCA celalalt User, pe mine m-a dus cu tot 600 euro, trebuie sa ai in vedere ca o noapte trebuie sa ramai acolo sa te cazezi la hotel(o noapte plus mancare plus de baut + cazare te duce undeva la 50 euro) unul dintre frati te duce cu masina lui personala la hotel si te ia a doua zi la 8 cand trebuie sa fii prezent la politie pentru a ridica actele. daca ai numere rosii nu poti sa iesi din tara fara cineva cunoscut( sa dai la vama spaga 10-20 euro) si iti trebuie platforma care te trece podul cu 150 lei. sa fii atent cand iti face asigurarea sa nu iti greseasca datele de pe talon. oricum nu te speria, nu e nimic greu, te ajuta fratii aia de acolo cu tot.

bah, tu esti real? bine ai ales masina sa stii...daca stii ca te costa 50 euro, inca 10-20 euro; 150 ron = 38-39 euro; adica domle....100-110 euro! stii cat costa un cauciuc la masina ta?(nou ma refer, ca ma gandesc ca nu esti ca "cioroii aia grasi de au cazane de le curge ulei si apa din masina");

gata, ma duc sa mai citesc ceva, ca (fara suparare) lucrurile o iau razna tare in ultimul timp(numai pusti care nu au bani sa cumpere un covrig si isi iau bemveu); si pe urm mai dau si explicatii ca asa si pe dincolo; sunt tare curios cati bani castigi tu pe luna, puisorule;

de ce draq nu va manaca pe voi cainii si ii manaca pe niste nevinovati de 4 ani...dar cine a zis ca lumea e dreapta!!!

over and out

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai ce sisteme de evidenta ai vrea sa fie infiintate? Fiecare tara are baza ei de date. Cum noi avem baza de date cu toti proprietarii nostri de masini,asa si bulgarii au baza lor de date nationala cu proprietarii. Problema vine in momentul in care unii bulgari au inscrise pe numele lor jde masini,acolo se pierde evidenta masinilor,mai ales daca 9 din 10 masini pe care bulgarul le are sunt prin Romania. Si atata vreme cat romanu` isi face verificarile si toate cele la ei,bulgarii nu au cum sa`i faca aluia ceva pentru ca nu stau sa`l urmareasca pe ala pas cu pas sa vada ce face cu fiecare masina. A fost o initiativa hilara anul asta,ma rog,a ramas la stadiul de idee : sa opreasca fiecare masina cu numere de BG si sa le ia evidenta (cretinism total). O baza de date comuna nu este decat baza de verificare a datelor in Schengen,comuna tuturor statelor,dar aia se ocupa cu totul altceva (verificarea infractionalitatii,masini furate etc).

 

Problema e ca intri si tu in kkt daca se descopera ca tu circuli cu o masina cu asigurarea falsa,nu numai ala de a intocmit`o. Te mai trezesti si cu masina retinuta si cu dosar pe cap. De`aia am ajuns sa am alergie la "bulgaroaice".

 

Da Cristi ai dreptate, eu am talonul si cartea pe numele meu, si pot fi identificat imediat dupa numarul de inmatriculare(amenda radar primita acasa din pacate:)) ) ceva comun au ei. Problema e la ceea ce zici tu mai sus cei care inmatriculeaza pe cetatean bulgar:)

Link to comment
Share on other sites

bah, tu esti real? bine ai ales masina sa stii...daca stii ca te costa 50 euro, inca 10-20 euro; 150 ron = 38-39 euro; adica domle....100-110 euro! stii cat costa un cauciuc la masina ta?(nou ma refer, ca ma gandesc ca nu esti ca "cioroii aia grasi de au cazane de le curge ulei si apa din masina");

gata, ma duc sa mai citesc ceva, ca (fara suparare) lucrurile o iau razna tare in ultimul timp(numai pusti care nu au bani sa cumpere un covrig si isi iau bemveu); si pe urm mai dau si explicatii ca asa si pe dincolo; sunt tare curios cati bani castigi tu pe luna, puisorule;

de ce draq nu va manaca pe voi cainii si ii manaca pe niste nevinovati de 4 ani...dar cine a zis ca lumea e dreapta!!!

over and out

Stai jos sau culca-te ca e tarziu

Edited by afumatu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.