Jump to content

E46 320i


Gabriel_Iasi

Recommended Posts

Dupa cativa ani in care citesc aproape zilnic forumul, am achizitionat (acum cateva luni) in sfarsit masina care mi-o doream. Initial eram nehotarat, vroiam un E39 sau un E46 Facelift, insa din lipsa de bani (ce vroiam eu era minim 5000 euro) si pt ca nu mai aveam rabdare sa mai strang, am achizitionat un E46 NFL si sincer nu regret alegerea facuta.

Este vorba de masina de aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/131897-bmw-e46-320i/

 

E46 320i din 1998

 

Am luat-o in luna mai 2013 cand avea 212.000 km, iar acum, dupa 4 luni, a ajuns la 216.000 km. Am circulat vara asta mult prin tara (Durau, Brasov, Valea Prahovei, Transfagarasan, Vama Veche, toate autostrazile). Desi e primul BMW care il conduc (am mai condus Cielo si Logan), nu am avut niciun eveniment urat cu masina, a fost un fel de "dragoste la prima atingere" :)

 

Ca probleme: cele mentionate in topicul vanzatorului (caruia ii multumesc pt felul in care a decurs tranzactia si pt seriozitate), mai adaug: conductele de frana erau cam uzate si le-am incocuit cu unele noi; directa e putin cam zgomotoasa si probabil o sa inlocuiesc pompa de servo, un cheder (de la parbriz) e cam uzat si trebuie inlocuit. In rest, motorul functioneaza foarte bine, nu consuma ulei. Urmeaza in scurt timp sa ii fac un schimb de ulei. Desi are ceva vechime, interiorul se prezinta foarte bine. Iar scaunele sport sunt extrem de confortabile :)

 

Masina a venit echipata cu jante de 16 cu cauciucuri de iarna si cu jante de 17 (cauciucuri de vara).

Cand am luat-o, era cu jantele de 16. La o saptamana dupa ce am ajuns in Iasi, i-am schimbat jantele si le-am pus pe cele de 17. Din pacate, Iasul e plin de gropi si denivelari, asa ca pt mine a fost un dezavantaj ca am pus cele de 17 (mai zgomotoase, mai greu de condus, directia mai greoaie, si mai ales se simte f tare orice denivelare de pe strada). Cine e din Iasi ii da dreptate, bataie de joc cu drumurile de aici nu cred ca mai exista in alt oras mare din Romania (voi astia din Bucuresti care va plangeti ca nu aveti drumuri bune, veniti in Iasi, ca va trece :). Asa ca ma gandesc ca si vara sa raman cu jante de 16 si sa cumpar niste cauciucuri noi (astea de acum sunt cam uzate).

 

Ce vreau sa ii fac in viitorul apropiat: schimb de ulei, poate schimb de pompa servo, un mic facelift (folii geamuri, eleron luneta, eleron portbagaj, subwoofer + amplificator, inele ceasuri bord, angel eyes). M-ar tenta si o navigatie mare insa mai pe viitor.

 

Cam asta este povestea de inceput.

 

PS: Inainte sa conduc BMW-ul asta, ziceam ca in viata mea nu imi trebuie benzinar ci o sa imi iau diesel. Dupa ce l-am condus, sub nicio forma nu imi mai doresc diesel, chiar daca consuma mai mult.

 

Revin cu poze.

Edited by Gabriel_Iasi
Link to comment
Share on other sites

Iti doresc sa te duca si pe tine macar cat m-a dus pe mine fara probleme si sa te bucuri de ea. Atata timp cat o intretii cu piese de calitate, nu are nici un motiv sa nu fie asa. In privinta jantelor, trenul de rulare la platforma E46 e mai putin fiabil decat la E9x, nu stiu cum e la F30 si mai ales in Iasi, diferenta de la 16" la 17" se simte. Nu stiu daca as avea tupeu sa merg cu rotile pe 19 in Iasi, probabil as fi ramas la 18" fix din acelasi motiv. In privinta uleiului, ai mare grija de unde il cumperi, sa fii sigur ca e OK. Mai urca niste poze noi cu ea :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

+1 Kip

 

Lasa rotile pe masina, eu merg cu 18" de 5 ani prin Iasi (acum sunt ok strazile sa vezi cum erau acum 4-5 ani, plus ca intr-un an doi vor fi gata toate proiectele), mergi ca pe tocuri, faci coada la calea ferata la liniile de tramvai dar merita, nu mi-as lua jante mai mici never. :heart:

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Azi am schimbat pompa de servodirectie, cea veche era pe duca, era foarte zgomotoasa (se auzea un bazait continuu de la pompa chiar si cand nu miscam volanul) iar directia f. greoaie.

Pozele sunt cu noua pompa (luata de la un coleg de aici de pe forum).

post-24552-0-04310800-1385224050_thumb.jpg

post-24552-0-00926100-1385224054_thumb.jpg

post-24552-0-65417300-1385224060_thumb.jpg

Edited by Gabriel_Iasi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.