Jump to content

BMW i8, automobilul sport al viitorului - documentar complet


X X L

Recommended Posts

BMW i8 a fost conceput de la inceput ca masina sport hibrid plug-in, cu atribute de performanta deosebite si o eficienta extraordinara. Arhitectura LifeDrive - dezvoltata special pentru BMW i - ofera platforma ideala pentru o constructie cu masa minima, centru de greutate coborat si distributie perfect egala a maselor intre cele doua punti. Motorul cu ardere interna si electromotorul, pachetul de baterii, electronica de putere, componentele sasiului si functiile structurale si de siguranta sunt dispuse in cadrul modulului Drive din aluminiu, in timp ce elementul central al modulului Life este celula CFRP a pasagerilor, cu 2+2 locuri. De asemenea, aceasta structura permite un nivel considerabil de libertate a designului pentru a oferi BMW i8 un aspect distinctiv.

 

[continuare]

 

http://www.bmwclubmagazine.com/cutenews/data/upimages/bmw_i8_2014_mic.JPG

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se vrea inceperea unei noi ere pentru BMW. Au renuntat la M3, au introdus seria 4 si noul i3(care e la fel, fenomenal din orice punct l-ai analiza). Farurile alea la care faceti voi referire au copii nereusite after-market pe toate masinile de serie disponibile. Mie-mi place ce-au facut din i8, un animal cu totul nou si inovator. Cred ca nu are competitor in lume si pare-se parteneriatul incheiat cu Toyota s-ar putea sa ii propulseze pe BMW cu mult in fata concurentei.

 

Filmul de prezentare

http://www.youtube.com/watch?v=_R8xilPqVSc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tocmai m-am intors de la salon, BMW-ul a avut un stand imens si au fost bine reprezentati cu I-urile.

 

In prma ordine de idei personal I3 mi se pare departe de a fi un BMW, l-am analizat la interior si exterior si personal cred ca trebuiau sa-l numeasca altfel nu BMW. Este un altfel de a face masini dar practic se putea numi MINI. Oricum o vad ca pe un Isetta 2. Multe lucruri sau chiar prea multe care nu au nimic din filozofia BMW. Ce e bine ca nemtii au deja prize la strada deci va demara puternic vanzarea loc.

 

La I8 e alta poveste timpul si mai ales faptul ca era inconjurat de multime de oameni nu mi-a permis sa il studiez asa atent. E oricum o masina SF si cred ca creprezinta viitorul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.