Jump to content

BMW F30 - 320 dA


claudiusnc

Recommended Posts

Danke! :thumbsup:

 

Jantele sunt OEM BMW cu anvelope RF (RSC) Continental ... pe *16.

Le-am luat de la Grup West Oradea, dealerul de la care am luat masina.

 

Nu au fost noi, ci au fost rulate fff putin, erau ale unui client care a avut F30 si a trecut la X5..intre timp.

DOT la ele este prima sau ultima saptamana din 2012..nu mai tin minte.

Link to comment
Share on other sites

Personal nu cred ca este vreo diferenta de eficienta cum ii spui tu intre cele doua tipuri de anvelope.Structura anvelopei RFT este intarita,nu suprafata de contact cu solul,care banuiesc ca este aproape identica ca si compozitie,deci nu vad o problema aici.Singurele inconveniente reale ale anvelopelor RFT sunt pretul si faptul ca sunt mai grele/rigide,cel putin asa gandesc eu.BMW monteaza numai anvelope RFT pe toate modele comercializate,oare de ce ?
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dap, de acord cu Fredie. Diferenta intre iarna si vara este data de compozitia de siliciu, care este specifica anvelopelor de iarna.

RFT sunt mai intarite si au "scor" mai mare.

Tocmai le-am testat pe ninsoarea de ieri si se comporta perfect normal, ca si cele Nokian #Winternushce :), pe care le am pe Seat.

Deci...indiferent ca este vara sau iarna, o sa merg pe RFT si te sfatuiesc sa optezi si tu pentru asa ceva.

Trust me...merita. :thumbsup:

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna dimineata si La multi ani!

Am citit pe net ca frame-ul scaunelor din fata la F20 si F30 are probleme cu rugina... Va dau si cateva linkuri. Eram curios daca cei cu F30/F20 de pe acest forum au si ei aceleasi probleme.

http://www.f30post.com/forums/showthread.php?t=726583

http://f20.1addicts.com/forums/showthread.php?p=12666888

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata si La multi ani!

Am citit pe net ca frame-ul scaunelor din fata la F20 si F30 are probleme cu rugina... Va dau si cateva linkuri. Eram curios daca cei cu F30/F20 de pe acest forum au si ei aceleasi probleme.

http://www.f30post.com/forums/showthread.php?t=726583

http://f20.1addicts.com/forums/showthread.php?p=12666888

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Stiu, citeam si eu posturile astea cand ma interesam de caseta de directie la F30.

La mine inca nu este, ma uitasem deja... :sorcerer:

Mai este o problema la F30, insa se plangeau doar cei din US de ea si anume: la usile din fata, langa balamale, nu au mai pus material care izoleaza fonic habitaclul rezultand zgomot de vant la rularea cu viteze de peste 100 km/h.

La mine am vazut ca exista acel material.

Deci Europe - US ~ 2 - 0 :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Been there done that. Frigul este cel mai bland lucru din aceasta ecuatie.

Zapada aia semitopita este execelenta pentru a schimba rotile.

Si daca mai ai si un prezon care nu vrea sa se desfaca, welcome to hell. :console:

Deci, RFT. Cu toate ca sunt mai rigide, pe mine nu ma deranjeaza acest lucru.

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare inadmisibil , cum dracu nu au ruginit atatia ani scaunele de la e30 ...la e46 sunt vopsite cu negru am vazut , astea par nevopsite, poate de aici si problema...au lasat tabla asa...normal ca rugineste de la umezeala.

 

la ce dracu mai dai 60 de mii pe o masina ca asta..da-o naibi de treaba.

Edited by Krebs
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai bine nu te mai uiti pe dedesubt ca mereu mai apar surprize.

 

Daca asa gandesti tu... Hai sa fim ca si strutul. Bagam capul in pamant si nu ne mai intereseaza, nu?

 

Cand dai atatia bani pe o masina noua nu e normal sa vezi rugina pe ea/pe sub in primii ani de utilizare.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Eu pe f20ul meu de fabricat in mai2012 am gasit rugina sub scaunul meu. Nici nu stiu cum ar trebui sa reactionez... :) post-16476-13887624202927_thumb.jpg

 

Opa, nasol!

Eu m-am uitat prin octombrie si nu era. Acum, cu umiditatea asta...sunt curios.

Maine dimineata ma re-uit sub ea.

 

Ssprivat, te duci frumos cu ea la garantie. Asta nu intra la garantie corodare? Ar trebui...

Link to comment
Share on other sites

Bunul simt si nu numai, ma face sa cred ca este acoperita de garantie aceasta problema. Eu am garantia standard pana in iunie 2014 si inca un an de garantie europlus. Avand in vedere ca nu e o problema care sa ma deranjeze, mai aman cu garantia pana se face frumos afara! :)

 

Claudiu, scuze ca am dat buzna in treadul tau despre masina ta si vorbim despre problemele de rugina la F20 si F30. Daca stii tu sau altcineva, ar trebui sa existe undeva un capitol cu probleme intalnite la diverse modele, sa mute discutia acolo sau sa faca una noua.

Edited by ssprivat
Link to comment
Share on other sites

Dap, e putina rugina si la mine insa nu atata cat sa imi fac griji.

 

ssprivat - la tine arata mai rau...la mine sunt doar cateva puncte, la ambele scaune din fata insa parca mai mult la sofer.

 

Problema este arhicunoscuta pe forumurile din afara.

Cel elocvent exemplu este cel de aici

Daca cititi threadul respectiv, o sa vedeti si gestul unuia din Koreaa, care a dus F30 in fata la dealer si a scris cu spray pe ea: BMW RUST :frantics:

Ma rog, cam idiot tipul...

Nu este o problema care sa te scoata din minti, insa oarecum deranjanta la cati bani costa masina.

BMW nu inlocuieste scaunele ci doar curata rugina.

Se pare ca problema a fost remediata de BMW si a disparut odata cu productia NOV2012

Oricum rugina este la suprafata, nu cred ca afecteaza asa de mult scaunul.

 

Mno, acuma si cu bune si cu rele, mie imi place in continuare BMW.

Bube au toate masinile, asa ca nu ma asteptam sa fie totul roz la BMW. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.