Jump to content

toba finala e46 318ci


ice_m

Recommended Posts

Doar nu te gandesti sa scoti/schimbi catalizatorul. Il lasi frumusel la locul lui si schimbi doar finala. Poti testa eventual mai multe tobe sa vezi cum se aude dar nu stiu cat iti permite timpul (timpul tau sau timpul celor de la service + bani pentru sudura). Dar eu zic sa le ceri un sfat si te vor indruma cu ce e mai adecvat motorului tau, mai ales ca e vorba de un diesel. Asa la benzina poti pune cam orice, nu prea conteaza..doar sunetul difera. Dar la diesel mai sunt si alti factori de luat in seama.

 

Nu,doar il intrebam pe colegu care se confrunta de vreo 3 ani cu pierderi de lichid si vine sa arunce vorbe aiurea si ...eu mai naiv ca pun botul la ce zic toti.Mersi de ajutor sa ne auzim cu bine si in 2014 :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu,doar il intrebam pe colegu care se confrunta de vreo 3 ani cu pierderi de lichid si vine sa arunce vorbe aiurea si ...eu mai naiv ca pun botul la ce zic toti.Mersi de ajutor sa ne auzim cu bine si in 2014 :thumbsup:

 

 

pierderile de antigel, nu au reusit nimeni sa depisteze sursele, si am tot schimbat tot ce tine de instalatie de racire...acum nu mai pierde deloc,,,,cred ca era de la furtunul din spatele chiulasei care l-am schimbat cel mai recent.

 

eu ti-am zis din experienta, ce se poate intampla....acum daca iti pui o toba dedicate e alta chestier,,,,dar tot trebuie adaptata. eu ti-am dat un sfat.

 

si toba mea, este borla loata de pe un 320i....

 

daca imi iei sfatul in nume de rau, nu ai decat....eu doar ti-am zis cum este la mine.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu m-a mintit nimeni, eu mi-am pus toba finala inox, si simt ca motorul nu mai ruleaza asa finut, trage mai greu...inainte cu toba finala stock, tragea foarte bine, acum trage mai greu.

 

plus ca la turati marii, se aude prea sgomotos si transmite vibratii, si unele piese au cedat cu timpu si au inceput sa troncane, ( bara spate, boxa spate, geamul dreapta fata....

 

referitor la consum.....:

 

-toba stock: 11.5 oras , mers normal

 

-toba inox: 9.5-10oras, mers normal. DA A SCAZUT CONSUMUL, NU STIU DE CE

 

sunetul este placut insa multe minusuri

 

Cand vad discutii deastea cu : ''a scazut consumul'' din diferite banalitati pe care le modificati la masina imi vine sa rad si in somn...:|

Link to comment
Share on other sites

Mersi de sfat...oarecum.In mare parte am rezolvat dupa 3 ianuarie.O sa vin atunci cu impresii ca sa terminam o data cu "mitul" asta.

 

Pune-ti linistit toba sport...cu un sunet decent;) nu care "urla"..oricum daca nu iti permiti ceva marca de renume pentru bmw, cum ar fi Remus, eismann, supersprint...pune macar Borla...merge ca si pret/calitate.

Link to comment
Share on other sites

Pune-ti linistit toba sport...cu un sunet decent;) nu care "urla"..oricum daca nu iti permiti ceva marca de renume pentru bmw, cum ar fi Remus, eismann, supersprint...pune macar Borla...merge ca si pret/calitate.

Alea de "renume" sunt pentru benzinare mai mult.

Lui ii trebuie o toba adecvata motorului, nu asa orice. Miltek a facut pt seria 1 ceva interesant. Probabil au mai vazut si altii..e vechi filmuletul.

http://www.youtube.com/watch?v=eZXgdifntH4

Bine,ei au eliminat dpf (ceea ce nu se aplica in cazul lui vl69uli pt ca nu are) , au schimbat tot traseul cu inox direct de la motor + toba intermediara si au eliminat toba finala. Rezultatul e pe masura. ;) Doar ca diesel au facut numai pentru seria 1 (120d & 123d).

Ceva de genul

 

http://imageshack.us/a/img842/2176/6eym.jpg[/img]"]http://imageshack.us/a/img842/2176/6eym.jpg

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma ca intreb...dar cum poti afirma ca ti s-a stricat geamul dreapta fata pt ca ai schimbat toba? :)

 

toba finala transmite vibratii,si geamul din dreapta a inceput sa vibreze, la turatii mari, cum si altele au inceput cu timpu sa vibreze, bara din spate se vede clar cum vibreaza lipul M, si carenajele

 

eu nu mai postez pe acest topic, ca vad ca ma luati la mistouri, eu incerc sa dau sfaturi la om, din propia experienta ca stiu, ca am toba pe masina,,,,voi astia care vorbiti pe aici, aveti toba sport, sau vb din povesti.?

Edited by bmw3er
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

am schimbat si eu finala cu una sport Carub, de aproximativ un an la un bmw 320d e46, motorul merge perfect si nu am avut nici o problema cu el

 

plusuri: zgomotul infundat care-mi place foarte mult + fluieratul la schimbarea vitezelor thumbsup.png

 

minusuri: consumul a crescut cu ~1L/100km

post-46475-0-74034800-1388330468_thumb.jpg

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

E na. Glumesti.

Poate daca ai resoftat-o. Asa mai zic :)

 

eu iti zic din proprie experianta, daca vrei sa crezi bine daca nu asta e... frantics.gif

 

 

se aude exact ca cea din filmare, l-am intrebat pe Flavius daca a mai modificat ceva, am cumparat aceeasi firma ca el Carub doar ca alt model, se aude la fel rolleyes.gif

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

Interesant cum se aude asta

http://www.youtube.com/watch?v=iLiqVv9dF30

 

se aude exact ca cea din filmare, l-am intrebat pe Flavius daca a mai modificat ceva, am cumparat aceeasi firma ca el Carub doar ca alt model, se aude la fel

Dar mi se pare cam ciudat suieratul ala. Poate in realitate o fi altfel.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu la golf 5. Il am si acum prin pod. Cu tot cu tubulatura inox si filtru. Intradevar se auzea un fasait asa cand ii dadeai "sprituri". :)

Dar ca sound are mai mare impact toba in sine, cel putin din ce am testat eu cu filtrul sport si cel stock.

 

am inteles, stau cuminte atunci, oricum merge prea frumos motoru sa ma complic aiurea, este destul cum se aude cu toba :)

Link to comment
Share on other sites

toba finala transmite vibratii,si geamul din dreapta a inceput sa vibreze, la turatii mari, cum si altele au inceput cu timpu sa vibreze, bara din spate se vede clar cum vibreaza lipul M, si carenajele

 

eu nu mai postez pe acest topic, ca vad ca ma luati la mistouri, eu incerc sa dau sfaturi la om, din propia experienta ca stiu, ca am toba pe masina,,,,voi astia care vorbiti pe aici, aveti toba sport, sau vb din povesti.?

Nu te-a luat nimeni la misto, doar ca mi s-a parut amuzanta afirmatia ta.

 

Ideea am inteles-o ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.