Jump to content

consum 316i 1,9


zaky2006

Recommended Posts

Ar trebui sa iti ia vreo 9-10-11 in oras, si afara intre 6 si 20 (in functie de viteza: 6 pe la 130km/h si 20 pe la 200 :blink: )

Mie imi iese cam 10 mixt, pt ca in oras merg mai timid, iar afara nu prea pot sa merg constant....deh...mai incepator un pic... :) ....am tot auzit posesori de 316 vorbind de un 9.5 mixt, si mi se pare destul de realist. Binenteles, orice masina poate sa consume putin, sau mult: depinde cum conduci.

15% e cam mult...sonda lambda? :)

Link to comment
Share on other sites

o sa ma duc la un tester la filaret sa vad ce are  :blink:

195976[/snapback]

 

consumul de la pompa difera de cel indicat pe bord ..eu am pe bord intre 11,5 si 12,8 in fctie de trafic ...si la pompa ceva mai mult ..am facut testare e totul ok ..deci cam asta e consum real .. cca 13,5 in oras ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pai daca ar fi viteza medie de 20K/ora, ar insemna 5 ore pentru 100Km, si deci 2 ore si ceva de functionare a climei/aer conditionat in plus..deci 2 litri si ceva de benzina in plus,fara macar sa tii cont de faptul ca mergi numai cu treptele mici. Dar chestia e ca mie mi-a iesit o medie de vreo 9 Km/ora cateodata (1 ora si 20 de inute din centru pana dincolo de baneasa, la AB...20Km in total)...wtf...bucuresti=china.

OBC-ul calculeaza consumul motorului fara sa tina cont de clima si alti consumatori? Pt ca altfel nu vad cum poate sa aiba o marja de eroare atat de mare cateodata...

 

LE: scuze de offtopic-ul de mai sus, dar mie imi iese cate un consum (la pompa) diferit la fiecare plin: 10, 11, 13.5 (lukoil, si am mai mers si incet), 12, 11..vorbesc strict de mers prin Bucuresti, mai mereu in timpul zilei, cu rompetrol efix sau petrom euro98.

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

am avut si 316 si 318, ambele e46, an2000, ambele cu obc.

consumul era aproape identic, 10,8 pe obc in oras.

practic, cu benzina de 50ron, 135-140 km.

folosesc euro 4 efix de la rompetrol.

dupa cum am mai spus, consumul difera si de la oras la oras. eu stau in tm.

Link to comment
Share on other sites

A mea consuma intre 10 si 11%, test facut la plin (asta mi se pare cel mai corect)

Dar stau intr-un oras cam cat Timisoara dar nici nu se compara ca si trafic....adica e mult mai lejer.

Cand am venit in Romania din Viena in Budapesta mi-a luat cam 8-9%...dar nu pot sa zic ca am venit incet....

Link to comment
Share on other sites

am avut si 316 si 318, ambele e46, an2000, ambele cu obc.

consumul era aproape identic, 10,8 pe obc in oras.

practic, cu benzina de 50ron, 135-140 km.

folosesc euro 4 efix de la rompetrol.

dupa cum am mai spus, consumul difera si de la oras la oras. eu stau in tm.

208506[/snapback]

Mie imi papa cam 12 shi folosesc aceeshi bezina :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mie imi papa cam 12 shi folosesc aceeshi bezina :blink:

211203[/snapback]

 

Stii ce am observat? Daca aduci masina din germania, resetezi obc-ul, si consumul va fi pe oras 10,5-10,8. Dupa cateva luni de romania, deja ai 12. Si nu urca brusc, urca treptat. Am observat la un prieten care a avut unul 1 an, si l-a adus el din germania. Cauzele care le vad eu sunt:

 

1. Combustibilul

2. Praful

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.