Jump to content

Accident cu BMW la protestul biciclistilor


gugulete

Recommended Posts

Da chiar. Nimeni nu s-a intrebat de-o fi tirul lui sau nu.

 

http://www.opiniatimisoarei.ro/vine-apocalipsa-pe-1-octombrie-2013-cometa-ison-loveste-pamantul-america-face-stocuri-de-apa-si-alimente-de-peste-14-milioane-de-dolari/17/09/2013

 

Maxe, unde mama dracului esti cand are lumea nevoie de tine? :(

Link to comment
Share on other sites

Din ce zice Besuss, si melteanul cu beamve a fost provocat si intaratat. Ca daca nu se strangeau in jurul masinii si nu l huiduiau, ci il lasau sa latre singur, nu cred ca se ajungea unde s a ajuns.

ha ha ,tu ai citit ce a zis omul?ala cu bemve a inceput scandalul si banuiesc ca nu i-a rugat pe aia frumos sa se dea la o parte :popcorn:

 

Salut,

scuze ca ma bag in discutia voastra. Sunt sofer, am masina, dar merg mai des cu bicicleta si am fost voluntar la marsul biciclistilor in cauza. La incidentul cu soferul bmw-ului am fost chiar in mijlocul evenimentului si voiam sa va povestesc ce am vazut eu.

 

In primul rand, marsul n-a avut autorizatie de la primarie, desi o cerere a fost depusa cu 2 luni inainte, astfel, considerand noi, fiindu-ne incalcat dreptul la libera exprimare, garantat prin constitutie la art.30. In ciuda acestui fapt, protestul s-a desfasurat conform planului, iar politia rutiera a cooperat cu noi si a asigurat deplasarea plutonului prin blocarea traficului auto. In acelasi timp, voluntarii pe biciclete au oprit plutonul in intersectii sau la trecerile de pietoni, pentru ca acestia sa traverseze in siguranta.

 

Soferul bmw-ului se afla pe Str. Lanariei, fiind primul in coloana de masini, care asteptau sa treaca manifestantii, pentru a face dreapta pe Bvd. Dimitrie Cantemir. Langa el era un politist de la rutiera cu casca, insa motocicleta lui nu era asezata perpendicular in fata masinilor. La un moment dat, soferul a devenit nerabdator si a fortat intrarea in coloana de manifestanti. Cativa biciclisti s-au oprit in dreptul lui si i-au spus sa astepte. Moment in care acesta a iesit din masina si a adresat injurii biciclistilor. Situatie care a atras atentia mai multor biciclisti si astfel s-a format un numar de 20-30 de manifestanti in jurul masinii, care au inceput sa-l huiduie. Noi, voluntarii, ca sa aplanam conflictul, i-am indemnat pe manifestanti sa-si continue deplasarea. In acel moment bmw-ul era partial pe prima banda, blocat de biciclisti, deci se circula doar pe banda 2 si 3. Cand cei care blocau masina au plecat mai departe, s-a creat un gol pe prima banda, iar soferul a profitat de ocazie si a demarat in tromba, ignorandu-l pe politistul de la rutiera si punand in pericol viata zecilor de biciclisti, care se aflau in imediata sa apropiere. Surprinzator, multi dintre acestia, auzind strigatele "colegilor" s-au dat la o parte din fata bmw-ului si, daca nu ma insel, doar un biciclist a fost luat pe parbriz pana in acest moment.

 

Mai apoi, soferul a fugit de la locul accidentului, a taiat linia continua si a virat la stanga pe contrasens (unde traficul auto se desfasura in conditii normale), iar mai apoi a intrat pe Str. Spineni, care s-a dovedit a fi o infundatura. O parte din manifestanti l-au urmarit, dar pana sa-l ajunga, acesta deja intorsese masina pe strada respectiva si s-a trezit fata-n-fata cu grupul de biciclisti "urmaritori", care incercau sa-l tina in loc pana la sosirea politiei. Soferul a decis sa treaca prin ei, astfel lovind alti 4-5 biciclisti. Insa, in acel moment a sosit si o masina de la politia locala, care i-a blocat complet iesirea. Bmw-ul a fost avariat de catre manifestanti, imediat dupa ce acestia au fost loviti. Parbrizul fusese spart de la impactul de pe Dimitrie Cantemir. Mai departe stiti si voi din filmulete.

bolduirea e pt KIP

Link to comment
Share on other sites

ha ha ,tu ai citit ce a zis omul?ala cu bemve a inceput scandalul si banuiesc ca nu i-a rugat pe aia frumos sa se dea la o parte :popcorn:

 

 

Haha, dar tu ai citit ca am specificat clar, ca daca il lasau sa latre a.k.a. sa injure si nu se strangeau in jurul lui etc etc etc, probabil nu se ajungea atat de departe ? Sau vrei sa-ti desenez ?

Link to comment
Share on other sites

Ei carĂŁ mai departe mentalitatea agresivĂŁ de la conflictele din trafic mașinĂŁ-mașinĂŁ (ĂŽn care cum ziceam, se poate lasĂŁ de cele mai multe ori doar cu tablĂŁ strĂŽmbatĂŁ) și cĂŁtre bicicliști.

 

CĂŽt despre cum au reacționat cei cĂŁlcați intenționat de dementul de la marș (am fost acolo și am vĂŁzut cum a trecut prin mulțime - mi-a ĂŽnghețat inima) - vĂŁ las pe oricare dintre voi sĂŁ vĂŁ imaginați ce ați face dupĂŁ ce cineva tocmai a ĂŽncercat sĂŁ vĂŁ omoare/schilodeascĂŁ

 

 

 

lucrurile au sa sa schimbe foarte greu la noi. mentalitatea e aceea a lui "tu ce mama dracului mai cauti in trafic*" adresat posesorului de doua roti. lipsa de cultura, lipsa de infrastructura, lucrurile n-au sa se schimbe peste noapte. tartanul ala care-a intrat in multime e doar o dovada a unui status quo, nu reprezinta, din pacate, un caz izolat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*TRafic, iarta-ma bre. Nu stiu cum se face ca, in seara asta, tot ce scriu vrea sa intre in tine :sorcerer:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lol. Tohan

 

In alta ordine de idei, o comunitate de ŢIGANI a iesit cu bate si cutite la jandarmii si politistii aflati in zona sa retina un camion cu metale furate de unii dintre membrii ei. Nici aici nu conteaza etnia

Da ma nenicule,Tohan avea ca era de moda veche.Bine ca nu era hipster,ca folosea ochelarii sa ma atace.

Edited by GABIVVX1
Link to comment
Share on other sites

Cum cine-i ?

E handicapatul ala de pe patrutuning care a facut topicul asta:

http://forum.4tuning...esorii-bmw.html

 

Face misto de amaratii cu cazane de BMW, el avand o alfa de 300 de euro...rolleyes.gif

http://www.youtube.com/watch?v=Yk3artbxYsU

 

Are numarul masinii B-28-KFT.

 

Daca vreti sa-i bagati carne in frigider, tel: 0726022061

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Cum ti-ai dat seama ca e el ?

 

El e da-l in pisici...rolleyes.gif

Il cheama Robert. A avut/ are si Oltcit, masina vietii...LMAO.gif

Iti dai seama, cand a trecut de la Oltcit la Alfa de 300 euro a zis ca si-a luat racheta...

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.