Jump to content

X3 - F25 2.0 d


oSerX

Recommended Posts

Revin cu niste impresii - acum ca am "langa mine" ambele masini - e92 si f25 .... chiar daca sunt masini din complet alte categorii au oarecum puncte comune. Acum prefer sa folosesc E92, mai amuzant de condus, mi'am pus deja rotile de vara, pe ud si temperaturile astea mai patineaza un pic ... e mai fun.

 

- pe ambele auto am sistem hi-fi professional - pe e92 se aude muuult muuult mai bine ( cel putin am 2 moduri de surround si folosesc unul dintre ele ), la f25 nu stiu ... nu e de acolo - se aude clar, dar nu foarte tare, radio-ul are cateodata interferente ciudate :( ... teste facute pe radio ... nu prea folosesc cduri audio, mai rar cand plec la drumuri mai lungi). Sincer asta e un aspect care ma supara. Basul pe F25 nu este profund ... este o bubuiala si atat ... o sa caut pe forumuri configuratia sistemului audio pt f25, sa vad ce setari au si altii.

- cutia noua de viteze cu 8 trepte e dementiala... schimba aproape "transparent"... cea cu 6 trepte e doar foarte ok... fata de mercedes sau altele cu care am mers...

- consumul in oras cam la fel la amandoua - doar ca la X3 apas pe acceleratie mai batraneste. in afara clar ca forma aerodinamica mai buna a coupe-ului isi spune cuvantul.

- parca la e92 confortul scaunelor e un pic mai bun

- suspensia la e92 e crima - orice denivelare o simti bine de tot, la f25 pe confort ... e o veselie :)

- directia la f25, pe modul confort e o jucarie, pe sport se mai intareste un pic. La E92 directia e ferma, mai rigida decat oricand la X3 si foarte precisa - nu ca la X3 nu e precisa - comparativ cu aberatia aia de directie de touareg de ex ( nu prea am mers cu jeep-ulete din lipsa de atractie fata de ele ). Cu toate ca si la X3 ai o senzatie de siguranta mare pe directie chiar la viteze mai mari ... la e92 feelingul oferit de directie este net superior - cred ca erau mai ok sistemele de directie pe seria e9x/e87/e60.

- franele la X3 sunt ciudate ... la inceputul franarii parca franezi cu loganul. Daca vrei sa franezi tare trebuie sa te infigi calumea in frana. Spre deosebire la e92 forta de franare este distribuita destul de mult direct din faza incipienta a franarii ... daca as pune un incepator pe x3 vreo luna si apoi sa'l sui pe coupe - cred ca si'ar sparge dintii in volan la o franare medie ... Nu am luat in calcul niciodata - de fapt nu am stat sa analizez cum franeaza X3-ul in modul sport, cand se intaresc si suspensiile si volanul ... nu stiu daca se intareste si frana :)

 

cu toate ca masinile sunt din clase care nu suporta comparatie - am incercat sa ma leg de anumite sisteme, in mod individual ...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Legat de sistemul audio din e92, sigur nu ai Logic7? Parca doar ala avea reglaje de surround.

 

Eu pe e60 am hi-fi professional ala cu 10 difuzoare si nu am astfel de reglaje (lipseste difuzorul central din bord si difuzoarele din usile spate, plus alt amplificator).

Link to comment
Share on other sites

dap ... logic 7 - hi-fi professional ( 14 difuzoare parca )

 

pe seria 1 am si eu hi-fi, are 10 difuzoare si nu are difuzorul central pe bord.

 

la x3 am hi-fi professional, am difuzorul ala central pe bord - dar nu se aude ca la coupe... ok, poate spatiul interior e mai mic, reflexia sunetului e alta ... ma rog. Sincer ma asteptam ca fiecare sistem de sunet sa fie adaptat caroseriei pe care e pus ... cum banuiesc ca nu am micutul torpedou din stanga volanului, asa or fi uitat mexicanii aia din sua sa puna difuzoarele pt hi-fi professinoal si or fi pus unele din difuzoare stock ... ma rog glumesc ... se aude tare pe cd :)

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Pai stai ca e o diferenta...tu ai Logic 7 pe x3, adica in denumirea lor Hi-Fi professional DSP. Ciudat ca nu poti face setarile de surround...

 

Apoi mai e sistemul hi-fi professional, care pe e60 are 10 difuzoare si un amplif micut.

 

Si mai exista sistemul standard hi-fi parca, care nu are nici tweeterele in stalpii usilor fata...parca doar 6 difuzoare si fara amplif.

 

Anyway, sistemele audio de pe BMW sunt renumite pentru calitatea slaba...pana la Bang&Olufsen de pe modelele noi...care chiar kicks ass :)

Edited by mikken
Link to comment
Share on other sites

pe x3 am o optiune pe care o pot bifa si atat ... surround, la coupe mai am doua setari concert hall si inca ceva (am uitat) ... eu stiu ca este sistemul clasic, hi-fi si hi-fi professional si acum mai nou ... ce naiba mai e :) la masinile pe care le'am comandat pana acum nu mai era nici o alta optiune ( poate la coupe sa fi fost la momentul respectiv individual - nu stiu sigur )

 

anyway ... sa'i ia naiba ca dai 1000 si de euro pe un sistem de sunet care suna mai prost ca un sistem 5.1 de pc de la logitech de 150eur

 

LE: cu sistemul ala logitech acum cativa ani am dat o ditamai petrecerea si inca suna ireprosabil pt un home user !

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

am mers cu x3 azi si m'am jucat cu setarile la sistemul audio... sincer hi-fi professional nu v'as recomanda sa cumparati ... bani dati de pomana ... bass-ul nu are nici o treaba cu ideea de bass ... nu stiu cum suna hi-fi simplu pe x3, dar hi-fi professional parca nu l'as mai achizitiona daca as fi pus in fata acestui caz ! :)
Link to comment
Share on other sites

Din pacate costa si nesimtit de mult sistemele astea mai cu pretentii cica...si tot se aud de kko comparativ cu alte marci.

 

Uneori ma intreb daca nu merita mai mult sa iei sistemul audio standard si apoi sa faci tu upgrade la ceva aftermarket mai de calitate...dar aici intervine problema cu garantia, la masina noua :(

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...de sistemul standard am auzit sa se planga lumea (inclusiv eu pe 318d) dar de logic7...hmmm...comparativ cu Dynaudio de pe Touareg si B&O de pe S5 pot spune ca L7 se aude chiar foarte ok...sincer nu am avut nimic de comentat nici la 7er HiFi Professional...strange...
Link to comment
Share on other sites

Tocmai de aia e aiurea...Pentru ca te cred, când faci alegerea unui astfel de sistem te aĂâ˘tepĂâşi absolut la ceva mult peste standard Ăâ˘i mai bun decât urmĂŁtoarea opĂâşiune...ĂŽn nici un caz la fel sau mai rĂŁu...când am luat 3erul dupĂŁ 3-4 sĂŁptĂŁmâni m-au sunat de la BMW sa ma ĂŽntrebe dacĂŁ sunt mulĂâşumit de maĂâ˘inĂŁ... Merita sa le zici ofurile... Din punctul meu de vedere asta a fost un mare minus pe care nu mai cumpĂŁr maĂâ˘ini noi...serviciile oferite Ăâ˘i relaĂâşiile cu clienĂâşii dupĂŁ ce au cumpĂŁrat o maĂâ˘inĂŁ sunt sub orice critica... cel puĂâşin asa erau ĂŽn 2008...Prologic 7 e sau ar fi trebuit sa.fie Prologic 7 indiferent ca e 3er, 5er, 7er sau X...calitatea sunetului trebuie sa.fie la fel... DacĂŁ eĂâ˘ti nemulĂâşumit ar trebui sa le spui pe ca totuĂâ˘i maĂâ˘ina a costat niĂâ˘te bani iar tu ai plĂŁtit IN PLUS pt sistemul ala ca sa ai calitate ĂŽn nici un caz nu Ăâşi l au fĂŁcut cadou ca.tu sa.ĂŽnchizi ochii acuma. ;).

 

Sent from my Sony Xperia Z1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

la seria 1 aveam doar hi-fi si imi gadila urechile mai bine ... nu stiu, poate spatiu fiind mai mare in x3 ... dar ma asteptam ca la 1000 si n euro cat dracu costa sa se chinuie si ei sa optimizeze un pic. Bass-ul e o mare gluma oricum l'as seta ... o sa incerc sa iau un cd calumea... dar am in masina cdurile si dvdul original si varianta deluxe de la concertul the wall din germania in 90 sau 91 cand naiba le'a cazut zidul la astia ... nici ala nu are un bass profund. Daca dau setarile de bass la maxim, mai degraba ma doare capu si ma dor urechile decat sa simt booooom, booooof ... aud bum, buf,bum ...
Link to comment
Share on other sites

Mike ... Poate e doar parerea mea .., pana acum am ascultat doar mp3-uri de pe stick, dvdul cu the wall si radio. Stai sa pun un cd din casa sa vad ce si cum... Uite, pe ipad air imi place sa ascult mult mai mult indila - derniere danse, decat in x3 ... Pe ipad se aude belea... In x3 se aude naspa ... Parca e infundat, ... Si apoi stau la fiecare melodie ba sa dau inaltele sus, ba jos... La bass ... Bassul la ipad air e mai placut de ascultat :) Oricum se aude mai bine ca la standard ... Dar nu mai bine ca la coupe....poate e doar moft... Dar sincer e din alta poveste. Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Conteaza foarte mult si egalizatorul sa fie setat corect, si eu la Individual cu egalizatorul pe setarile standard se auzea naspa, dupa ce modifici setarile e alt sistem. Cauta pe net setari de Logic7 Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Aproape ca nu cred ca e logic7 :) ... La coupe tot asa am facut si am "evoluat" un pic setarile. La asta am o bifa "surround", inalte, bass, stanga-dreapta, fata-spate si egalizatorul... Daca dau basul la maxim crede'ma nu e ok ... Se aude un bas infundat, nu stiu cum sa'ti explic ... Nu are o revenire lina...

 

Pt claritate, trebuie neaparat surround off... Cu el pe on, unele melodii sunt au vocea cam "fada"... Eu cred ca hi-fi professional de pe x3 nu e logic7

 

Le: am gasit pe un forum, cum un tip a masurat frecventele cu nu stiu cd cd si frecventa minima redata de bass e undeva un pic peste 30hz ...

 

Cam asta am gasit:

Surround Off

Treble +2

Equilizer 100 Hz +2

200 Hz -2

500, 1000, 2000 Hz no change

5000 Hz +2

10000 Hz -1Bass-ul 0

 

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Daca ai egalizator ai logic7, daca dai bass-ul la maxim distorsioneaza. cauta niste setari pe forum de X3 vezi daca gasesti.

 

Logic7 e oricum mai mult de bubuiala , nu are asa multe tweetere -> lipsa inalte.

 

Iar cand vrei sa faci un test, incearca mai multe melodii, unele nu au bass deloc. Daca vrei iti pot trimite niste melodii cu bass

 

Iar surround ala tine de preferinte, eu il tin pe on :)

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

BMW a renuntat la Logic 7 pentru F-uri din 2012.

Actualele amplificatoare care echipeaza masinile cu optiunea Top-Hifi sunt Dolby ProLogic II.

 

Iti pot da mai multe informatii despre sistemul tau de pe X3 daca te intereseaza dar comparatia cu cel de pe E92 nu prea e posibila.

Puterea si impedanta sunt total diferite pe X3, iar amplificatorul este altul.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic e noua generatie, practic conteaza foarte mult acustica si antifonarea masinii.

Nu am ascultat mult timp sa imi fac o parere, am montat in 2 F10 in ultima luna, un client a trecut de la Stereo la TopHifi, altul de la HiFi la TopHifi, ambii cu noua generatie de amplificatoare PL-II. Pot sa iti spun ca la prima vedere au fost entuziasmati de cum se aude, dar conteaza foarte mult si sursa.

 

Eu am acum Bang & Olufsen pe E93 care e nivelul cel mai inalt de calitate pe care BMW il ofera. De pe NBT pot reda FLAC-uri si pot sa iti spun ca e diferenta de la cer la pamant. Adica aceasi piesa daca o asculti din mp3 suna rau indiferent de reglaje, daca o redai din FLAC e alta poveste. Chiar m-am jucat ieri cu piesa de o mentionai si tu "Derniere Danse".

Ma gandesc acum sa renunt la ipod-ul touch care il tin tot timpul in masina si sa imi pun un HDD cu FLAC-uri.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.