Jump to content

Stergatoare parbriz zgomotoase


Recommended Posts

Pai ori sunt Bosch aftermarket ori sunt OEM, ce vrei sa spui?

Stergatoarele originale nu sunt facute de BMW sunt Bosch sau SWF care sunt ambalate in cutii de BMW.

Bmw nu produce astfel de repere.

Acum ca cele (Bosch/SWF)care vin pe original in cutiile de original BMW sunt prelucrate mai bine decat cele care vin pe relatia aftermarket,nu am de unde sa stiu.

Site respectiv (din link-ul meu)vinde numai produse originale OM si pozele sunt foarte concludente.

 

OE=piese originale in ambalaj de original BMW,VAG,MB...etc.

OEM=piese care vin pe reteaua aftermarket in ambalajele producatorului (Bosch,Valeo,Ate,Textar)dar despre care se stie ca sunt piese folosite ca element de prim montaj,ca echipare de original sau ca piesa de schimb care vine in cutia de original.

 

http://www.car-parts.ro/piese-auto/stergatoare-valeo-silencio-x-trm-bmw-seria-5-e60e61

 

eu am gasit extreme astea pretul e cu 15 ron mai mare decat la Bosch . Si daca fac la fel .... :shifty:

 

 

Pai mai bine iti iei originale si scapi de stres.

Vezi ce pret obtii de la colegi de forum care au stergatoare originale la vanzare.

Edited by GABIVVX1
Link to comment
Share on other sites

Stergatoarele originale nu sunt facute de BMW sunt Bosch sau SWF care sunt ambalate in cutii de BMW.

Bmw nu produce astfel de repere.

Acum ca cele (Bosch/SWF)care vin pe original in cutiile de original BMW sunt prelucrate mai bine decat cele care vin pe relatia aftermarket,nu am de unde sa stiu.

Site respectiv (din link-ul meu)vinde numai produse originale OM si pozele sunt foarte concludente.

 

OM=piese originale in ambalaj de original BMW,VAG,MB...etc.

OEM=piese care vin pe reteaua aftermarket in ambalajele producatorului (Bosch,Valeo,Ate,Textar)dar despre care se stie ca sunt piese folosite ca element de prim montaj,ca echipare de original sau ca piesa de schimb care vine in cutia de original.

 

 

 

 

Pai mai bine iti iei originale si scapi de stres.

Vezi ce pret obtii de la colegi de forum care au stergatoare originale la vanzare.

Singurele produse OEM sunt cele care vin in ambalaj BMW. Stiu ca sunt produse de altcineva decat BMW si mai stiu de asemenea ca standardul de calitate este mai ridicat decat la orice produs echivalent aftermarket.

 

Pentru mine OEM=ambalaj BMW si Aftermarket=restul

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

Total gresit.

BMW nu produce toate produsele cu care este echipata masina,ci in jur de 40-50% din ele.

In momentul cand o masina intra in stadiul de proiectare se fac niste studii de piata;

*echipam sistemul de injectie cu Bosch sau Delphi,echipam farurile cu Bosch/Valeo/Hella?

Aleg producatorul cel mai bun calitativ cu cel mai bun pret.

Apoi furnizorii respectiv livreaza produsul acceptat ca piesa de prim montaj sau ca piesa de schimb ulterioara.

Placute frana spate E46 originale facute de Jurid

http://www.realoem.com/bmw/showphoto.do?id=34216761239

Filtru de ulei original facut de Mahle

http://www.realoem.com/bmw/showphoto.do?id=11427508969

Si iti pot da milioane de exemple cu astfel de echivalente.

Link to comment
Share on other sites

Producatorii de masini nu fac asa alegerile.

 

Apoi, impun standarde de calitate pe care producatorii respectivi trebuie sa le respecte cand pun sigla BMW pe ele. Acelasi produs, insa fara sigla BMW, poate sa nu respecte toate standardele de calitate cerute de BMW.

 

Aleg producatorul cel mai bun calitativ cu cel mai bun pret.

 

LOL

 

Extrem de rar se intampla asta.

Link to comment
Share on other sites

Insusi fabricantul piesei si sigla lui (Lemforder,Ate,Bosch,Hella,Mann,Sachs,Luk,Continental,Ina)iti da garantia ca piesa produsa de el este premium.

Toti fabricantii de masini aleg varianta cea mai convenabila din punct de vedere financiar din oferta furnizata de firmele premium.

 

De ce Bmw a ales sa furnizeze ca piesa de schimb placute Jurid in detrimentul placutelor Ate sau Textar care sunt mult mai scumpe?

 

Nu am afirmat niciodata ca produsele AF sunt identice calitativ cu produsele OE.

Link to comment
Share on other sites

Gabi, nu asa se aleg producatorii. Las-o asa cum e.

 

E mult mai complexa alegerea iar criteriile sunt de multe ori ciudate pentru ca sunt au la baza chestii politice, diferite contracte mai largi care cuprind mai multe piese pt aceiasi platforma, detalii financiare, termene de productie, garantii etc.

 

Poti produce produsul X si le-ai refuzat furnizarea pt produsul Y. Iti cumpara X la pret mare doar pt ca sa le vinzi si Y. Asta e un exemplu.

 

Sau le vinzi sistemul X si cumpara si Y de la tine. Pe X il vinzi pe pierdere pt ca scoti bani cu Y.

 

Sa nu te gandesti ca raportul de pret dintre ATE, Textar, Jurid etc. ramane acelasi cand vine vorba sa cumpere placute BMW. Sau alti producatori de masini.

 

Iar legat de partea premium, multe firme pot face produse premium cum la fel pot scoate niste porcarii. Depinde ce le ceri :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru domnul cu povestea cu 40 50 % din piese sunt produse de BMW l as ruga sa enumere 10 ansamble sau subansamble din miile dintr o masina care sunt produse direct de BMW. O sa ai un SOC ... nimic nu e produs de BMW. Doar proiectul masini in rest totul se comanda. Bala are perfecta dreptatea alegerea producatorului unui ansamblu al unei masini este extrem de complexa si implica pret , calitate, capacitate de productie....

 

Pai ori sunt Bosch aftermarket ori sunt OEM, ce vrei sa spui?

Cand ai sa vezi un senzor de ABS produs de siemens care are sigla BMW stearsa sau un stergator BMW cu sigla razuita ai sa iti dai seama ca se produc in aceeasi fabrica...

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Este stearsa pentru ca a fost aplicata inainte de a trece toate testele pe linie sau reprezinta o componenta dintr-un ansamblu destinat aftermarket (Ex: ai un singur tip de cutie si ai continut pt aftermarket -> stergi sigla, nu proiectezi/construiesti alta matrita pt cutie)

 

Nimeni nu poate vinde cu 100 de lei ceva, sterge sigla si apoi vinde bucuros cu 80 :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ei tot cu 80 vand catre Bmw daca nu chiar mult mai ieftin decat vand ei personal aceea piesa. GARANTAT ei castiga mai mult pe piesa cand vand sub sigla lor decat cand vand catre bmw cu sigla BMW. Volumul cumparat de BMW face diferenta si face afacerea buna. Bmw isi pune un adaos nesimtit si treaba e buna si clientul multumit. Garantia este identica acolo unde se aplica.

Pe vremuri de altfel se incheiau contracte prin care producatori erau obligati sa nu produca sub sigla lor pentru un numar de ani un anumit ansamblu. Astfel incat compania auto avea profit mare si din piese.

Elemente de caroserie(tabla) sunt produse de ei.

 

Uite nu mi-a trecut prin cap sa postez si eu treaba cu produsele AF care au sigla fabricantului(Audi,Bmw,Mb..etc) stearsa/polizata. :thumbsup:

Da adica cumpara foaie de tabla si o preseaza in stante... aici ai dreptate. Si asta pentru ca e mult mai economic sa faca asta decat sa transporte elemente de caroserie deja facute la fabrica de asamblare

 

Ps va cred si pe voi dar eu personal nu am nici o problema cu piese AFTERMARKET daca au fost de prim montaj. Nici macar odata in 7 ani de cand am BMW ul asta. Un exemplu relevant este flanja de la cardan care tine fix 2 ani si cea originala si cea Lemforder sau corteco

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Malasorte, trebuie sa intelegi ca marea majoritate a oamenilor au experiente proaste cu piesele aftermarket, fie ele si de asa-zisul prim-montaj. Ma includ si pe mine aici. Am ajuns la concluzia ca piesele OEM sunt cele mai calitative. Pe scurt, cat dai atata face.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
problema rezolvata , am pastrat stergatoarele , am degresat parbriz de cateva ori si am sters si lamelele stergatoarelor cu spirt , se pare ca ori era ceva pe parbriz gen ceara , sealant sau vreun tratament hidrofob anterior , fie pe lamele era ceva . Deci momentan e liniste ...cu Bosch ! <_<
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.