Jump to content

Sfat/Ajutor in cumpararea primului meu BMW


Emanuel01

Recommended Posts

Ca sa AI 100.000 euro trebuie sa STRANGI 100.000 euro, asta daca nu ai primit vreo mostenire din cer sau au avut parintii bani :)

 

Iar ca sa strangi 100.000 euro in Romania, probabil un om normal, mediu, trebuie sa munceasca vreo 10 ani minim. Timp in care ce face, pune ban peste ban la banca cu dobanda si plateste in paralel si chirie? Nu mai bine face un credit si se bucura de casa lui pana nu trece viata pe langa el?

 

Ideea de credit este foarte ok, doar conditiile din Romania sunt de kko, unde bancile vor sa se imbogateasca peste noapte si iau si pielea de pe oameni...pur si simplu pentru ca pot.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu o dam in barci ! Cati au 100k, de exemplu, cash, ca sa-si cumpere un apartament ?

 

Diferenta dintre un apartament si o masina SH este ca apartamentul iti ramane pe cand tabla aia rugineste rapid sau poti sa o dai de gard si ai pierdut banii.

Diferenta dintre un apartament si o masina noua(BMW) este ca masina se devalorizeaza imediat pe cand apartamentul sta cam pe la acelasi pret.

In ambele cazuri mai platesti si dobanzi.(iar la creditele personale nu sunt chiar mici precum au fost cele de la prima casa sau cum are acum ING 3.5%+euribor)

 

LE: nu mai vad oferta de la ING

 

KIP, relax. Si eu am credit la apartament. Platesc rata cam cat as da pe chirie si imi convine.

Asta nu inseamna ca nu e o tampenie :p

 

 

Revenind, Emanual lasa BMW treci pe Opel.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ideea de credit este foarte ok, doar conditiile din Romania sunt de kko, unde bancile vor sa se imbogateasca peste noapte si iau si pielea de pe oameni...pur si simplu pentru ca pot.

 

Parca ai face si tu credit in germania unde este 2%+ euribor :))

Link to comment
Share on other sites

Iuliane, tampenie era sa dai pe chirie cat dai pe rata. Asa, macar si ce sa lasi copilului, de exemplu. Sa nu fie si el nevoit sa dea banii pe rate/chirii.

 

Da, il las intre 4 pereti intr-o cutie de ciment. Mare afacere :p

Era un studiu pe undeva ca Romanii sunt printre natiile care au dorinta asta de a detine proprietati pe cand alte natii(ex: olandezii) stau cu zecile de ani in chirii.

 

Da, Emanuel. Sau fa un film

 

Ar face bani de un BMW :)

 

 

 

PS: gata, s-a futat si topicul asta :p

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Parca ai face si tu credit in germania unde este 2%+ euribor :))

 

In Germania rata la un credit ipotecar este mult mai mica decat in Romania si oricum conteaza foarte mult avansul pe care il dai. Cred ca in general e pe undeva la 3-3.5% pe an, ceea ce mi se pare absolut decent. Plus ca ai posibilitatea sa o fixezi pe toata perioada de 30 ani, indiferent de cum variaza piata.

 

Problema mare aici e pretul apartamentelor, care nu prea a fost afectat de nicio criza :)

Link to comment
Share on other sites

la un credit de 100k platesti cam 550€ pe luna parca primesti de la stat si aprox 5-10% din valoarea creditului, pana la urma iesi mai bine decat la o chirie , problema la nemti este ca sunt un fel de migratori, azi lucreaza aici maine se plictisesc si pleaca in alta zona
Link to comment
Share on other sites

Ptr ca la ei chiria e semnificativ mai mica decat rata la banca.

 

Da si nu. E o chestie mai mult de cultura.

Apartamentele sunt 100-200k.(poate si mai mult dar depinde)

Chiria ~800-1200 euro.

 

Ma rog intram prea mult in detalii.

 

 

In Germania rata la un credit ipotecar este mult mai mica decat in Romania si oricum conteaza foarte mult avansul pe care il dai. Cred ca in general e pe undeva la 3-3.5% pe an, ceea ce mi se pare absolut decent. Plus ca ai posibilitatea sa o fixezi pe toata perioada de 30 ani, indiferent de cum variaza piata.

 

Problema mare aici e pretul apartamentelor, care nu prea a fost afectat de nicio criza :)

 

Uite la commerzbank dar stiu sigur ca se gasesc si pe la 2%(cel putin in zona Aachen) pentru ca si-a luat un fost coleg de munca.

Link to comment
Share on other sites

Da, il las intre 4 pereti intr-o cutie de ciment. Mare afacere :p

Era un studiu pe undeva ca Romanii sunt printre natiile care au dorinta asta de a detine proprietati pe cand alte natii(ex: olandezii) stau cu zecile de ani in chirii

 

 

 

asa si?ce treaba averm noi cu olandezii?olandezii oricum fumeaza prea multa iarba

 

lasa bre ca pe vremea comunistilor toti eram chiriasi

 

e normal ca romanul sa si doreasca proprietatea si nu e nimic rau in asta

Link to comment
Share on other sites

asa si?ce treaba averm noi cu olandezii?olandezii oricum fumeaza prea multa iarba

 

lasa bre ca pe vremea comunistilor toti eram chiriasi

 

e normal ca romanul sa si doreasca proprietatea si nu e nimic rau in asta

 

Nu e nimic rau in a avea proprietati doar ca pe mine nu ma incanta ideea ca sunt proprietar de cutie intr-un mare zid.

Anyway, asta era link-ul in care cica suntem chiar pe locul 1.

 

PS:

Am inceput sa vin cu link-uri. O iau pe urma lui macs. Nu-i bun.

Gata, m-am carat. Cica a ajuns Oktober fest si la mine.

 

 

Ar trebui sa facem un topic separat chirie vs. credit, sa lasam omul in pace sa-si cumpere BMW :)

 

D'acord.

L-am speriat destul. Nu-si mai cumpara.

Poate doar daca tine mortis sa aiba succesuri la fumei.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Bai nu stricati topicul omului, mie mi-a placut de el, e sincer, am avut rabdare sa citesc tot.

 

Cred ca sta in Danemarca, dupa cum zice el ca e 10k taxa de inmatriculare. Deobicei acolo cumpara masina cu cash si platesc rate la taxa aia, am si eu un prieten acolo care si-a luat E61 facelift din Germania cu banii lui, in jur de 15k, si plateste 20k taxa in rate.

 

 

LE: m-am uitat dupa IP-ul lui si reiese ca scrie din Copenhaga.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am citit tot, chiar as vrea sa-l ajutam pe baiat ;)

 

Pana la urma, daca nu isi face acum la varsta asta poftele si face prostii, atunci cand? Daca asta e situatia in Danemarca, that's life...face credit, isi cumpara masina dorita si gata.

 

Dar cum e pe acolo cu taxa aia, se plateste si daca iei o masina din Danemarca, sau doar la import?

Link to comment
Share on other sites

Pai masinile inmatriculate in Danemarca au deja incluse taxa aia in pret, deci probabil masina care o vrea el o gaseste in Danemarca la vreo 15k.

 

Amicul meu cand a ajuns acolo in primul an si-a luat un Mitsubishi Carisma vechi, cu vreo 10k, care in Germania ar fi fost maxim 2k.

 

Taxa la ei e pe categorii de masini, cea mai mare taxa fiind la cele considerate marci de lux, gen BMW, Merc etc.

Link to comment
Share on other sites

Daca nici la o varsta frageda , dupa ce a fost si parasit si traieste intr-o tara trista si rigida nu face si el un gest nebunesc si isi ia un BMW (ca acum nu mai conteaza preturile SF la intretinere si taxe).....atunci cand.....????

 

E ceva de genul....wtf, hai sa o fac si pe asta, ca e tanar si trebuie sa mai actioneze si din instinct si sa mai faca si gesturi aparent irationale.....ce dracu' sa faca, sa se dea cu bicicleta toata ziua ca e mai eco?

Link to comment
Share on other sites

Oricum, taxa aia de kko trebuie sa o plateasca orice masina isi cumpara...bine poate la BMW e ceva mai mult, dar sunt asa mari diferentele fata de un Opel Astra de exemplu (ca tot s-a vorbit de Opel)?

 

Daca taxa e aprox. la fel, atunci chiar e ok...vrea omu BMW, isi cumpara BMW. Acum ca o gasi probabil la 4000 euro un E46 mai slabut dotat si mai vechi, aia e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.