Jump to content

Problema e60


sonym

Recommended Posts

Salut! BMW E60 525 ,2005!As dori sa va cer si eu un sfat deoarece nu stiu ce sa mai fac! De vreo 5 luni a aparut o avertizare "high rate of battery discharge"! In urma cu o luna masina a ramas fara baterie dimineata,bateria avea un 1 an! Am dus bateria la verificat ,incarcata mi-au spus ca totul este in regula ,am schimbat totusi bateria cu una noua de 100 ,in doua saptamini a terminat-o si pe aceasta ! Am fost cu ea la tester ,nici o eroare pe tester,incarcare este buna ! Toti imi spun ca exista un consumator ce nu lasa masina sa intre in sleep dar nimeni nu il gaseste! Am fost la reprezentanta la ploiesti ,mi-au spus ca nu e nici o problema cu masina ,consumul in modul sleep este in limite normale si ca bateria este vinovata trebuia de 110 amperi si nu de 100! Am schimbat bateria cu una de 110 ,la 2 zile aceasi avertizare "high rate of battery discharge" ,in mod sigur o sa o termine si pe aceasta ! Spuneti-mi va rog a-ti mai patit asa ceva ,cum ia-ti dat de cap si la cine as mai putea merge cu ea ca nu stiu la cine sa ma mai duc sa ai dea de cap ! Eu sunt din buzau !

 

P.S. Era sa uit am eliminat si senzorul IBS,l-am schimbat si tot acesi problema ,deci nu e el vinovat!

Edited by sonym
Link to comment
Share on other sites

Releu alternator,este perioada favorita a anului cind face figuri.Urmareste in meniul secret din bord cum incarca alternatorul.Sa nu fie fluctuatii mari.

 

Citeste pe aici poate te ajuta

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/125229-probleme-pierderi-curent-e60-530d/page__st__20__p__1879688__hl__releu+alternator__fromsearch__1#entry1879688

 

PS: la mine incarcarea a fost buna pe testere tot timpul,problema a fost fluctuatiile,releul este electronic si are protectie la fluctuatii si nu mai baga.Daca rezolvi problema sa ne spui si noua sa vedem ce a fost pina la urma

Succes

Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

Am avut aceeasi problema cu descarcatul bateriei din cauza unui consumator care nu intra in sleep mode dupa armarea usilor.

 

 

Un consumator banuiesc si eu dar nu inteleg ,nu apare nimic pe tester,nici o eroare ? Tu cum l-ai descoperit ? Parca nu as lasa pe cineva sa o demonteze toata sau sa o ia babeste !

 

Releu alternator,este perioada favorita a anului cind face figuri.Urmareste in meniul secret din bord cum incarca alternatorul.Sa nu fie fluctuatii mari.

 

 

O idee buna , o sa verific ,la masurarea incarcari e totul ok ,incarca constant dar daca sunt fluctuatii in mers e posibil sa ai dreptate ! Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Nu am alarma si nici un consumator montat in plus fata de ce are din fabrica ,tocmai de aceea nu inteleg ce se intimpla!Bateria originala a fost de 100 de amperi la reprezentanta mi-au spus ca trebuia sa pun de 110 si ca de vina sunt drumurile scurte .Am pus si degeaba ....nu stiu ce sa mai spun si de reprezentanta((le-am smuls "explicatia" cu bateria "cu clestele" ,pe mine ma interesa ce are masina pe ei doar factura ) ,ma indoiesc ca masinile astea au fost facute sa mearga numai daca faci 500 de km pe zi !Sa merg si la Bucuresti la reprezentanta ?Stau cam in dubii ,am auzit numai lucruri nu tocmai placute despre ei !
Link to comment
Share on other sites

Nu am alarma si nici un consumator montat in plus fata de ce are din fabrica ,tocmai de aceea nu inteleg ce se intimpla!Bateria originala a fost de 100 de amperi la reprezentanta mi-au spus ca trebuia sa pun de 110 si ca de vina sunt drumurile scurte .Am pus si degeaba ....nu stiu ce sa mai spun si de reprezentanta((le-am smuls "explicatia" cu bateria "cu clestele" ,pe mine ma interesa ce are masina pe ei doar factura ) ,ma indoiesc ca masinile astea au fost facute sa mearga numai daca faci 500 de km pe zi !Sa merg si la Bucuresti la reprezentanta ?Stau cam in dubii ,am auzit numai lucruri nu tocmai placute despre ei !

releul de incarcare au fost vreo 3 cazuri pe aici cu exact aceleasi simptome, bateria nu se incarca bine din cauza releului ca urmare iti da tot felul de mesaje si erori .

Link to comment
Share on other sites

releul de incarcare au fost vreo 3 cazuri pe aici cu exact aceleasi simptome, bateria nu se incarca bine din cauza releului ca urmare iti da tot felul de mesaje si erori .

 

La verificarea incarcari ,arata ca incarca constant 14,2-14,4,astazi am urmarit-o si in meniul secret in timpul mersului la diferite turatii ,arata exact la fel 14,2-14,4 ,fara fluctuatii nu sacade ,nu creste ! E posibil sa indice eronat ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Salut am avut si eu o problema de genu asta. La mine se reseta si ceasul in bord si imi aparea si eroarea. De cateori spalam masina cu jet puternic. Acum am rezolvat. Imi intra apa unde aveam bateria in portbagaj.

 

Inviato dal mio GT-I9505 utilizzando Tapatalk

 

Salut! imi poti spune si mie cum ai rezolvat problema cu apa la baterie, fiindca am aceeasi problema. Inca nu mi se reseteaza ceasurile, dar mie- frica sa se agraveze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.