Jump to content

740 dA 2001


allexino

Recommended Posts

Inclin sa-mi achizitionez masina asta. E din Germania, este masina unui amic de-al parintilor deci stiu ce cumpar. Caracteristicele ar fi urmatoarele :

 

180 kW (245 PS), Automatic

135.000 km

fabricata : 06.2001

 

ABS, ESP, PDC, DSC, tempomat, piele, jante aliaj, navigatie 16:9, scaune incalzite si electrice cu memorie, faruri xenon, trapa, telefon, 8 airbag.

PRET : 14.000 Euro

 

Nu ma intereseaza consum pt ca il stiu de la proprietar si nici dc e o masina buna sau cat costa revizia, etc.

Pur si simplu vreau o parere. Daca pretul e corect si daca fac o alegere buna din punctul vostru de vedere.

 

Multumesc anticipat

post-4564-1172528623_thumb.jpg

post-4564-1172528635_thumb.jpg

post-4564-1172528650_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ii lipsesc 2 ornamente de plastic :blink: as zice sa n-o iei :) (sub usa stanga fata; intre usa si prag, si in continuare spre roata fata); si nu are interiorul bej/mahon :) ..... glumesc

 

super(ba) masina; daca inghiti taxa&impozitul nu cred ca vei avea motive sa regreti.

Link to comment
Share on other sites

de curios.. zi-ne si noua un consum .. daca ai idee.. si ce ti-a zis proprietarul care cred ca nu are de ce sa iti ascunda ceva din moment ce sunteti prieteni de familie. Seria 7 e extraordinara, si oricum.. poate gasesti in romania un 7-ar modelul nou cu cateva mii in plus..cine stie :blink:

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

de curios.. zi-ne si noua un consum .. daca ai idee.. si ce ti-a zis proprietarul care cred ca nu are de ce sa iti ascunda ceva din moment ce sunteti prieteni de familie. Seria 7 e extraordinara, si oricum.. poate gasesti in romania un 7-ar modelul nou cu cateva mii in plus..cine stie :)

 

              Multumesc!

199377[/snapback]

avand in vedere ca persoana de la care o cumpar e pensionar si ca nu e genul de om sa ii dea "talpa", consumul spus de el (9-10 autostrada/13-14 urban) mi se pare ok. In legatura cu starea tehnica a masinii, reviziile au fost facute numai la service autorizat fara a se depasi nr. de km pt fiecare revizie (asta o dovedeste cu cartea de service) si nu au existat probleme in afara de 2 pene de cauciuc :blink:

Link to comment
Share on other sites

ii lipsesc 2 ornamente de plastic :) as zice sa n-o iei :) (sub usa stanga fata; intre usa si prag, si in continuare spre roata fata); si nu are interiorul bej/mahon :) ..... glumesc

 

super(ba) masina; daca inghiti taxa&impozitul nu cred ca vei avea motive sa regreti.

199374[/snapback]

am observat si eu :blink: . Astept acum un mail cu raspunsul de la proprietar!

Link to comment
Share on other sites

Superba masina, dar pozele par facute la dealer de masini si nu la prietenul tau in curte. Daca nu ar fi taxa aberanta as lua-o fara sa clipesc.

199399[/snapback]

masina este data spre vanzare la un dealer local. Cu toate astea dansul ma asteapta cu raspunsul dc ma hotarasc sau nu. Apropo de asta : trebuie sa ma hotarasc in maxim 2 saptamani asa ca ajutati-ma cu sfaturi :blink: PLS

Link to comment
Share on other sites

maine am intalnire cu cineva de la o firma de asigurari sa aflu cat este Casco. Oricum sunt dispus sa fac sacrificii pt masina asta. Mersi pt sfat!

199440[/snapback]

 

Casco la masina din 2001? Care-i rostul...(?!) :blink:

Link to comment
Share on other sites

.......trebuie sa ma hotarasc in maxim 2 saptamani asa ca ajutati-ma cu sfaturi  :blink: PLS

suma celor enumerate mai sus este punctul pe i...sau pe dA in cazul asta...

in 2 saptamani cred ca te edifici cu taxa de inmatriculare, impozit anual si casco. variabila este intretinerea...

 

da tu pe ce lume traiesti Maverick ?

199467[/snapback]

:) se gandeste cred ca la altceva ...

Link to comment
Share on other sites

da tu pe ce lume traiesti Maverick ?

199467[/snapback]

 

Pai in primul rand, ma inteb care e asiguratorul care iti mai asigura casco o masina veche de 6 ani (cam 5 e limita pe aici). In al doilea rand, dupa 5-6 ani o masina isi pierde atat de mult din valoare, ca aproape nu merita sa platesti 1000E in casco anual. Mai bine platesti asigurarea minima, si daca o plesnesti mergi la dezmembrari si iei fiarele de care ai nevoie... tot iesi mai ieftin... Iar daca o plesnesti mai serios o duci cu totul la fier vechi si iei alta.. oricum nu o sa mai poti repara mare lucru la ea... parerea mea :blink: . hac!

Edited by Maverick
Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand, ma inteb care e asiguratorul care iti mai asigura casco o masina veche de 6 ani (cam 5 e limita pe aici). In al doilea rand, dupa 5-6 ani o masina isi pierde atat de mult din valoare, ca aproape nu merita sa platesti 1000E in casco anual. Mai bine platesti asigurarea minima, si daca o plesnesti mergi la  dezmembrari si iei fiarele de care ai nevoie... tot iesi mai ieftin... Iar daca o plesnesti mai serios o duci cu totul la fier vechi si iei alta.. oricum nu o sa mai poti repara mare lucru la ea... parerea mea :blink: . hac!

199473[/snapback]

 

Pai vezi cat costa un set de faruri cu Xenon, bara, masca etc....si o vopsitorie profesionista ca e pacat de cum arata masina.....si merita...cam 1000 o sa dai

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand, ma inteb care e asiguratorul care iti mai asigura casco o masina veche de 6 ani (cam 5 e limita pe aici). In al doilea rand, dupa 5-6 ani o masina isi pierde atat de mult din valoare, ca aproape nu merita sa platesti 1000E in casco anual. Mai bine platesti asigurarea minima, si daca o plesnesti mergi la  dezmembrari si iei fiarele de care ai nevoie... tot iesi mai ieftin... Iar daca o plesnesti mai serios o duci cu totul la fier vechi si iei alta.. oricum nu o sa mai poti repara mare lucru la ea... parerea mea :blink: . hac!

199473[/snapback]

Fiecare isi intretine masina si are grija de ea cum crede de cuviinta. Pt unii masina este doar un mijloc de deplasare de la A laB, iar pentru altii e un adevarat obiect de cult. Din pacate sau din fericire eu ma incadrez in categoria a 2-a mai ales cand e vorba de BMW 740dA.

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand, ma inteb care e asiguratorul care iti mai asigura casco o masina veche de 6 ani (cam 5 e limita pe aici).

chiar traiesti in alta lume...luxembourg... :) (nu s-a observat, cred... :) )

 

se asigura si masini de peste 5 ani, fara probleme...iar masina, la pret de catalog sare de 40k euro...piesele sunt scumpe, manopera la fel, nu stiu cati s-ar baga sa repare in curte in e38...

 

cam 1000 o sa dai

199476[/snapback]

sigur va fi mult peste 1000...cu toate extras-urile alea... :blink:

Link to comment
Share on other sites

chiar traiesti in alta lume...luxembourg... :)  (nu s-a observat, cred... :) )

 

se asigura si masini de peste 5 ani, fara probleme...iar masina, la pret de catalog sare de 40k euro...piesele sunt scumpe, manopera la fel, nu stiu cati s-ar baga sa repare in curte in e38...

sigur va fi mult peste 1000...cu toate extras-urile alea... :blink:

199480[/snapback]

Va anunt imediat cum primesc o suma!!!

Link to comment
Share on other sites

Fiecare isi intretine masina si are grija de ea cum crede de cuviinta. Pt unii masina este doar un mijloc de deplasare de la A laB, iar pentru altii e un adevarat obiect de cult. Din pacate sau din fericire eu ma incadrez in categoria a 2-a mai ales cand e vorba de BMW 740dA.

199479[/snapback]

Sa ai grija de masina inseamna sa o asiguri? Ptiu, daca as fi stiut numai... Eu care ma chinuiam sa-i fac reviziile la timp sa-i pun uleiuri de calitate si benzine din cele scumpe... Iar daca ar fi sa facem calculul, conform acceptiunii tale, este mai bine sa o repari dupa ce ai "pocit-o" decat sa o lasi sa se odihneasca la fiare vechi... Eu unul tin la mine: decat sa las siguranta la o parte si sa o repar , mai bine imi iau alta.

Link to comment
Share on other sites

chiar traiesti in alta lume...se asigura si masini de peste 5 ani, fara probleme...iar masina, la pret de catalog sare de 40k euro...piesele sunt scumpe, manopera la fel, nu stiu cati s-ar baga sa repare in curte in e38...

199480[/snapback]

Am incercat...Nu se baga nimeni...Poate tocmai din cauzele expuse de tine...

Link to comment
Share on other sites

Sa ai grija de masina inseamna sa o asiguri? Ptiu, daca as fi stiut numai... Eu care ma chinuiam sa-i fac reviziile la timp sa-i pun uleiuri de calitate si benzine din cele scumpe... Iar daca ar fi sa facem calculul, conform acceptiunii tale, este mai bine sa o repari dupa ce ai "pocit-o" decat sa o lasi sa se odihneasca la fiare vechi... Eu unul tin la mine: decat sa las siguranta la o parte si sa o repar , mai bine imi iau alta.

199484[/snapback]

asta vrea sa zica si allexino...chill!

in romania casco vizeaza in primul rand furtul...exemplu, soferii neglijenti care julesc fara nicio jena portiere, bare, etc in graba lor dupa un loc in parcare la supermarket...apoi...masina e foarte atractiva ochiului de vultur al hotului de masini...si exemplele pot continua...avaria din propria-ti vina e cam ultima la care te gandesti, in conditiile astea.

Link to comment
Share on other sites

asta vrea sa zica si allexino...chill!

in romania casco vizeaza in primul rand furtul...exemplu, soferii neglijenti care julesc fara nicio jena portiere, bare, etc in graba lor dupa un loc in parcare la supermarket...apoi...masina e foarte atractiva ochiului de vultur al hotului de masini...si exemplele pot continua...avaria din propria-ti vina e cam ultima la care te gandesti, in conditiile astea.

199488[/snapback]

Thanks for the support :blink: . Ai inteles exact la ce ma refeream!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.